Putin “tunelin sonunda işıq” görür
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Pekində keçirdiyi mətbuat konfransında Ukraynadakı vəziyyət, Qərblə münasibətlər və beynəlxalq gündəmlə bağlı bir sıra bəyanatlar verib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Rusiya lideri Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin görüşə hazır olduğu təqdirdə Moskvaya gəlməsini təklif edib. Bununla yanaşı, o vurğulayıb ki, Rusiya heç vaxt Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətlərinin ərazilər müqabilində verilməsi məsələsini gündəliyə gətirməyib.
Prezident xatırladıb ki, Moskvanın Ukrayna böhranını sülh yolu ilə həll etmək cəhdləri Rusiyanın təhlükəsizlik maraqlarının nəzərə alınmaması səbəbindən pozulub. O bildirib ki, ərazi məsələləri Ukraynada referendum yolu ilə həll oluna bilər, lakin bunun üçün əvvəlcə hərbi vəziyyəti ləğv etmək lazımdır. 2022-ci ildə Rusiya qoşunlarının Kiyevdən geri çəkilməsindən sonra Ukrayna tərəfi döyüşləri davam etdirməyə qərar verib.
Dövlət başçısı Vladimir Medinskinin danışıqlar qrupunun rəhbəri kimi fəaliyyətindən razılığını ifadə edərək deyib ki, Moskva danışıqların səviyyəsini yüksəltməyə hazırdır. Vladimir Putin, həmçinin Ukrayna münaqişəsinin həlli istiqamətində “tunelin sonunda işıq” gördüyünü deyib və Rusiyanın əksər hərbçilərinin xüsusi əməliyyatın məqsədlərinə çatmaqda israrlı olduqlarını vurğulayıb. “Məqsədlərə sülh yolu ilə çatmaq daha yaxşıdır”, – deyə o, əlavə edib.
Rusiya Prezidenti onu da qeyd edib ki, əgər sülh yolu ilə həll mümkün olmasa, Moskva qarşıya qoyulan məqsədlərə hərbi yolla nail olmağa məcbur olacaq.
ABŞ Prezidenti Donald Trampla Moskvada mümkün görüşə münasibət bildirən V.Putin qeyd edib ki, görüşə hazırlıq aparılmır və tarix də məlum deyil, lakin amerikalı lider Moskvaya dəvət edilib.
Beynəlxalq münasibətlər mövzusuna toxunan Rusiya Prezidenti vurğulayıb ki, “çoxqütblü dünyanın konturları artıq formalaşıb”. Lakin, çoxqütblülük yeni hegemonların yaranması deyil. Bütün ölkələr bərabər hüquqlara malik olmalıdır.

Путин видит «свет в конце туннеля»
Президент России Владимир Путин на пресс-конференции в Пекине сделал ряд заявлений по ситуации на Украине, отношениям с Западом и международной повестке дня.
По сообщению АЗЕРТАДЖ, российский лидер предложил Президенту Украины Владимире Зеленскому приехать в Москву, если тот готов к встрече. При этом он подчеркнул, что Россия никогда не ставила на повестку дня вопрос о предоставлении Украине гарантий безопасности в обмен на территории.
Президент напомнил, что попытки Москвы мирным путем решить украинский кризис были сорваны из-за игнорирования интересов безопасности России. Он заявил, что территориальные вопросы могут быть решены на Украине путем референдума, но для этого сначала необходимо отменить военное положение. После вывода российских войск из Киева в 2022 году украинская сторона решила продолжить боевые действия.
Глава государства выразил удовлетворение деятельностью Владимира Мединского в качестве главы переговорной группы, отметив, что Москва готова повысить уровень переговоров. Владимир Путин также заявил, что видит «свет в конце тоннеля» по урегулированию украинского конфликта и подчеркнул, что большинство российских военных настойчиво стремятся достичь целей специальной операции. «Достигать целей мирным путем лучше», — добавил он.
Президент России также отметил, что если решение путем мирного урегулирования окажется невозможным, Москва будет вынуждена достигать поставленных целей военным путем.
Комментируя возможность встречи с президентом США Дональдом Трампом в Москве, В.Путин сообщил, что подготовки к встрече нет и дата неизвестна, но американский лидер был приглашен в Москву.
Касаясь темы международных отношений, президент России подчеркнул, что «контуры многополярного мира уже сформировались». Однако многополярность — это не появление новых гегемонов. Все страны должны обладать равными правами.