Putin test edir - NATO çökə bilər –
Ukraynada total müharibə başlanandan bəri ilk dəfə olaraq NATO ölkəsi Rusiya hava vasitələrinə qarşı silah tətbiq edib. Rusiya dronları Polşa aviasiyası tərəfindən vurulub.
Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a deyib ki, baş verənlər və Putin rejiminin azğınlaşması ABŞ başda olmaqla (həm Bayden, həm Tramp dövründə) NATO blokunun acizliyinin birbaşa nəticəsidir: “Avropada böyük bir müharibə getdiyi gerçəyini heç cür qəbul etməyən, öz komfort zonasından çıxmaq istəməyən, nəhəng şər qarşısında bütün bədəlin məzlum və əzabkeş Ukrayna xalqı tərəfindən ödənməsini istəyən gedonist Qərb işğalçını daha da həvəsləndirir.
Putin hazırda NATO müqaviləsinin 5-ci maddəsini test edir. Əgər ABŞ liderliyindəki ittifaq bu maddənin tələblərinə və fəlsəfəsinə uyğun reaksiya ortaya qoymasa, NATO de-fakto çökmüş olacaq”.
Xatırladaq ki, NATO müqaviləsinin 5-ci maddəsinə əsasən, NATO-nun bir üzvünə hücum alyansın bütün üzvlərinə hücum deməkdir.

Putin is testing - NATO could collapse –
For the first time since the total war began in Ukraine, a NATO country has used weapons against Russian aerial vehicles. The Russian drones were shot down by the Polish aviation.
Political analyst Shahin Jafarli told Medianews.az that the events and the escalation of the Putin regime are a direct result of the NATO bloc's helplessness, led by the US (during both Biden and Trump eras): "The hedonistic West, which absolutely refuses to accept the fact that a major war is going on in Europe, does not want to leave its comfort zone, and wishes all the cost to be paid by the oppressed and suffering Ukrainian people in the face of a huge evil, further encourages the invader.
Putin is currently testing Article 5 of the NATO treaty. If the alliance led by the US does not respond in accordance with the requirements and philosophy of this article, NATO will de facto have collapsed."
Recall that according to Article 5 of the NATO treaty, an attack against one member of NATO is considered an attack against all members of the alliance.