Putin o idarəni ləğv edəndən Rusiyanın casus şəbəkəsi haqda məlumatlar sızmağa başlayıb
Rusiyanın Ukraynada hərbi-siyasi uğursuzluğu dərinləşdikcə dövlət hakimiyyəti zəifləyir və bunun nəticəsi olaraq məxfi informasiyaların yayılması artır.
Putini Ukraynada müharibəni dayandırmağa və Kiyevlə sülh danışıqlarına başlamağa çağırdıqdan sonra mövqeləri zəifləyən Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozakın kurasiya etdiyi xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr üzrə prezident idarəsi ləğv edildi. Bundan sonra isə Rusiyanın postsovet ölkələrində casus fəaliyyəti ilə bağlı çoxsaylı məlumatlar sızmağa başladı. Həmin məlumatların birində hesabat xarakterli yazışmada Azərbaycanda Rusiyanın təsir agentləri şəbəkəsinin yaradılması üçün 100 milyon dollardan artıq pul xərcləndiyi qeyd edilir.
Məlumatda bildirilir ki, təsir agentləri yaratmaq üçün Rusiya qonşu ölkələrin jurnalistləri ilə fəal iş aparıb. “The Insider”ə bununla bağlı məlumat verən ləğv edilmiş xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr üzrə prezident idarəsinin keçmiş əməkdaşı redaksiyaya Rusiyanın təsir agenti kimi əməkdaşlığa cəlb edilmiş 136 jurnalist və bloqçunun adlarını da verib. “The Insider”in məlumatına görə, onların adlarının qarşısında belə qeydlər var: “Maraqlıdır”, “işləmək”, “bizimki”, “axmaqlıq edib”, “çevrilib”, “yalnız pulla maraqlanan, işləmək”, “mitinqlərdə dava sala bilər”.
Aydın görünür ki, bu şəxslərin hamısı haqqında çox aydın xasiyyətnamə yazılıb. Buna görə də onların adlarının qarşısında hər birinin gələcək fəaliyyətini müəyyənləşdirən ifadələr yazılıb.
Rusiyanın bütün postsovet ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da geniş casus şəbəkəsinin olduğu yeni xəbər deyil. Ancaq Rusiyanın xüsusi xidmət orqanlarının casus şəbəkəsi ilə bağlı yayılan məlumatlar bu şəbəkədə olan şəxslərin adlarının indi də başqa ölkələrin xüsusi xidmət orqanlarının əlinə keçmə təhlükəsini yaradıb. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycana qarşı olan dövlətlər Rusiyanın Azərbaycandakı casus şəbəkəsini öz təsirinə keçirə və ölkəmizə qarşı istifadə edə bilər. Ona görə də Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti onların aşkar olunaraq zərərsizləşdirilməsində maraqlı olmalıdır. Bu işə “The Insider”in redaksiyasına adları məlum olan 136 təsir agentin arasında azərbaycanlı jurnalist və ya bloqçunun olub-olmadığına aydınlıq gətirməkdən başlamaq olar.

После того как Путин ликвидировал это управление, начали просачиваться сведения о шпионской сети России.
По мере углубления военно-политических неудач России в Украине государственная власть ослабевает, в результате чего увеличивается утечка секретной информации.
После того как призывы Путина прекратить войну в Украине и начать мирные переговоры с Киевом ослабили позиции заместителя руководителя Администрации Президента Дмитрия Козака, курировавшего управление по иностранным странам, межрегиональным и культурным связям, это управление было упразднено. После этого начался поток многочисленных сообщений о разведывательной деятельности России в постсоветских странах. В одном из таких сообщений в отчетной переписке отмечается, что на создание сети агентов влияния России в Азербайджане было потрачено более 100 миллионов долларов.
В сообщении говорится, что для создания агентов влияния Россия активно работала с журналистами соседних стран. Бывший сотрудник упраздненного управления по иностранным странам, межрегиональным и культурным связям при президенте, который поделился этой информацией с «The Insider», также предоставил редакции имена 136 журналистов и блогеров, привлеченных к сотрудничеству в качестве агентов влияния России. По данным «The Insider», рядом с их именами стоят такие пометки: «Интересно», «Работать», «Наш», «Сделал глупость», «Перевернулся», «Интересует только деньги, работать», «Может устроить драку на митингах».
Очевидно, что по каждому из этих лиц составлена очень четкая характеристика. Поэтому рядом с их именами написаны выражения, определяющие их будущую деятельность.
То, что в Азербайджане, как и во всех постсоветских странах, действует разветвленная сеть шпионов России, — не новость. Однако распространяемые данные о сети российских спецслужб вызывают опасение, что имена работников этой сети могли попасть в руки специальных служб других стран. Это означает, что государства, враждебно относящиеся к Азербайджану, могут использовать разведывательную сеть России в нашей стране в своих интересах. Поэтому азербайджанские государство и общество должны заинтересоваться в обнаружении и нейтрализации этих лиц. В этом деле можно начать с разбирательства, были ли среди 136 агентов влияния, имена которых известны редакции «The Insider», азербайджанские журналисты или блогеры.