Putin o idarəni ləğv edəndən Rusiyanın casus şəbəkəsi haqda məlumatlar sızmağa başlayıb
Rusiyanın Ukraynada hərbi-siyasi uğursuzluğu dərinləşdikcə dövlət hakimiyyəti zəifləyir və bunun nəticəsi olaraq məxfi informasiyaların yayılması artır.
Putini Ukraynada müharibəni dayandırmağa və Kiyevlə sülh danışıqlarına başlamağa çağırdıqdan sonra mövqeləri zəifləyən Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozakın kurasiya etdiyi xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr üzrə prezident idarəsi ləğv edildi. Bundan sonra isə Rusiyanın postsovet ölkələrində casus fəaliyyəti ilə bağlı çoxsaylı məlumatlar sızmağa başladı. Həmin məlumatların birində hesabat xarakterli yazışmada Azərbaycanda Rusiyanın təsir agentləri şəbəkəsinin yaradılması üçün 100 milyon dollardan artıq pul xərcləndiyi qeyd edilir.
Məlumatda bildirilir ki, təsir agentləri yaratmaq üçün Rusiya qonşu ölkələrin jurnalistləri ilə fəal iş aparıb. “The Insider”ə bununla bağlı məlumat verən ləğv edilmiş xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr üzrə prezident idarəsinin keçmiş əməkdaşı redaksiyaya Rusiyanın təsir agenti kimi əməkdaşlığa cəlb edilmiş 136 jurnalist və bloqçunun adlarını da verib. “The Insider”in məlumatına görə, onların adlarının qarşısında belə qeydlər var: “Maraqlıdır”, “işləmək”, “bizimki”, “axmaqlıq edib”, “çevrilib”, “yalnız pulla maraqlanan, işləmək”, “mitinqlərdə dava sala bilər”.
Aydın görünür ki, bu şəxslərin hamısı haqqında çox aydın xasiyyətnamə yazılıb. Buna görə də onların adlarının qarşısında hər birinin gələcək fəaliyyətini müəyyənləşdirən ifadələr yazılıb.
Rusiyanın bütün postsovet ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da geniş casus şəbəkəsinin olduğu yeni xəbər deyil. Ancaq Rusiyanın xüsusi xidmət orqanlarının casus şəbəkəsi ilə bağlı yayılan məlumatlar bu şəbəkədə olan şəxslərin adlarının indi də başqa ölkələrin xüsusi xidmət orqanlarının əlinə keçmə təhlükəsini yaradıb. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycana qarşı olan dövlətlər Rusiyanın Azərbaycandakı casus şəbəkəsini öz təsirinə keçirə və ölkəmizə qarşı istifadə edə bilər. Ona görə də Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti onların aşkar olunaraq zərərsizləşdirilməsində maraqlı olmalıdır. Bu işə “The Insider”in redaksiyasına adları məlum olan 136 təsir agentin arasında azərbaycanlı jurnalist və ya bloqçunun olub-olmadığına aydınlıq gətirməkdən başlamaq olar.

Since Putin abolished that administration, information about Russia's spy network has started to leak.
1,388 views
As Russia's military-political failure in Ukraine deepens, state power weakens, and as a result, the leak of confidential information increases.
After calling on Putin to stop the war in Ukraine and start peace talks with Kyiv, the Presidential Administration head's deputy Dmitry Kozak, who oversaw interregional and cultural relations with foreign countries, was weakened, and the presidential administration department was abolished. After that, numerous reports about espionage activities of Russia in post-Soviet countries began to leak. In one such report-type correspondence, it is stated that more than 100 million dollars have been spent to create a network of Russian influence agents in Azerbaijan.
The report states that Russia actively worked with journalists from neighboring countries to create influence agents. A former employee of the abolished presidential administration department for interregional and cultural relations with foreign countries, who informed "The Insider" about this, also provided the editorial office with the names of 136 journalists and bloggers recruited as Russian influence agents. According to "The Insider," notes are made next to their names such as: "Interesting," "to work," "ours," "acted foolishly," "turned," "only interested in money, to work," "may cause trouble at rallies."
It is clearly seen that a very clear characterization was written about all these persons. Therefore, expressions determining each one’s future activity are written next to their names.
It is not news that, as in all post-Soviet countries, there is a wide espionage network of Russia also in Azerbaijan. However, the published information about the espionage network of Russia’s special services has created the danger that the names of persons in this network may fall into the hands of the special services of other countries. This means that states hostile to Azerbaijan could take control of Russia's espionage network in Azerbaijan and use it against our country. Therefore, the Azerbaijani government and society should be interested in revealing and neutralizing them. This work can start by clarifying whether there are any Azerbaijani journalists or bloggers among the 136 influence agents whose names are known to "The Insider" editorial office.