“O, mənim kimi eyni qanı daşıyır. Eyni dildə danışırıq. Çox istedadlı insandır”
Medianews.az xəbər verir ki, avqustun 26-da yayımlanan müsahibədə dövlət başçısı İranla bağlı sualı da cavablandırıb və Prezident Məsud Pezeşkiandan danışıb.
Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı sual verən müxbir İranın münasibətindən söz açaraq deyib: “İran Prezidenti Azərbaycana səfər edib. Onun kökləri azərbaycanlılarla bağlıdır. O, burada Azərbaycan dilində danışırdı. Hazırkı geosiyasi dəyişikliklərdən sonra Azərbaycan ilə İran arasında münasibətləri necə görürsünüz?”
Prezident İlham Əliyevin cavabı belə olub: “Bəli, haqlısınız. İran Prezidenti Azərbaycana səfər edib, əslində, iki dəfə səfər edib. Birincisi, rəsmi səfər idi, ikincisi isə Xankəndi şəhərində, azad edilmiş Qarabağda İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının zirvə görüşünə qatıldı. Biz onunla çox yaxşı işgüzar münasibətlər qurmuşuq.
Bəli, siz tamamilə haqlısınız, o, azərbaycanlıdır. O, mənim kimi eyni qanı daşıyır. Biz eyni dildə danışırıq. Tərcüməçiyə ehtiyacımız yoxdur. O, ictimai tədbirlərin birində Azərbaycan poeziyası ilə bağlı biliklərini nümayiş etdirdi və heç bir qeydə ehtiyacı yox idi. Çox istedadlı insandır.
Bizim şəxsi münasibətlərimiz və onun administrasiyası ilə mənim administrasiyam arasında münasibətlər çox konstruktiv, çox mehribandır. İranın yeni hadisələrlə bağlı rəsmi mövqeyinə gəlincə, biz bunu çox əsaslı və çox müsbət hesab edirik. Mən rəsmi mövqe deyəndə Prezidentin, xarici işlər nazirinin mövqeyini nəzərdə tuturam. Bu, rəsmi mövqe hesab olunur.
Biz siyasətimizi İran xalqı tərəfindən seçilən və öz vəzifəsini yerinə yetirmək səlahiyyətinə malik olan, yəni Prezident kimi siyasətçilərə əsasən qururuq. Hazırda müşavir kimi adlandırılan bəzi keçmiş rəsmilər tərəfindən müəyyən fikirlər səsləndirilmişdir. Nə məsləhətlər verirlər, bilmirəm. Dərhal reaksiya oldu”.
“Siz rəhbərin müşavirini və digərləri nəzərdə tutursunuz?” sualına İlham Əliyev belə cavab verib: “Bəli. Bu mövqe bizim üçün heç cür əhəmiyyətli deyil. Bizim üçün bunun əhəmiyyəti sıfırdır, çünki dövlətlərarası münasibətlərimiz hökumətlər, prezidentlər, xarici işlər nazirləri arasında qurulur. Buna görə də dırnaqarası müşavirlərin bu yalançı rəvayətlərinə qətiyyən məhəl qoymuruq. Beləliklə, bizim üçün hər şey aydındır. Prezidentin mövqeyi tamamilə məntiqlidir və ona əsaslanır ki, Zəngəzur dəhlizi heç bir halda İran üçün təhlükə deyil. Bəzi media orqanlarında, bəzi internet saytlarında Azərbaycanın Zəngəzuru işğal edəcəyinə, İranla Ermənistan sərhədini kəsəcəyinə dair planlar barədə çoxlu şayiələr yayılıb. Bu, tamamilə yalandır. Bizim belə bir niyyətimiz yoxdur. Hər halda, etmək istəsəydik, edərdik. 2020-ci ilin noyabr ayında bunu etmək çox asan idi. Bu son beş il ərzində də bunu etmək çox asan idi. Cəmi 40 kilometrdir, hərbi baxımdan çox vaxt aparmayacaqdı. Sadəcə, hər iki tərəfdən - Naxçıvandan və Azərbaycanın bu tərəfindən gəlirsən və götürürsən.
Biz təcavüzkar olmadığımız üçün bunu etmədik. Biz işğal edən ölkə deyilik, biz əraziləri azad edən insanlar və ölkəyik. Bizim işimiz bundan ibarət idi və bizim müharibə də ədalətli idi. Müharibəmiz azadlıq müharibəsi idi. Müharibəni öz torpaqlarımızda, ədalətin bərpası naminə aparmışıq. Beləliklə, bu baxımdan hesab edirəm ki, bizim indi Ermənistan-İran sərhədini kəsməyi planlaşdırdığımızla bağlı bütün bu söz-söhbətlər tamamilə əsassızdır. Bunu hamı bilir”.
1954-cü il təvəllüdlü Məsud Pezeşkian Güney Azərbaycan türküdür. Həkimdir. Təbriz Tibb Universitetinin rektoru, səhiyyə naziri, parlament sədrinin birinci müavini olub. O, 2024-cü ilin ümumxalq seçkisində prezident seçilib.
İranda prezident hökumət başçısı funksiyası daşıyır. Ölkənin ali rəhbəri (dövlət başçısı) Əli Xamneyidir.

«Он носит ту же кровь, что и я. Мы говорим на одном языке. Очень талантливый человек.»
Medianews.az сообщает, что в интервью, опубликованном 26 августа, глава государства также ответил на вопрос об Иране и рассказал о президенте Мэсуде Пезешкиане.
Журналист, задавая вопрос о Зангезурском коридоре, упомянул отношение Ирана и сказал: «Президент Ирана совершил визит в Азербайджан. Его корни связаны с азербайджанцами. Здесь он говорил на азербайджанском языке. Как вы видите отношения между Азербайджаном и Ираном после нынешних геополитических изменений?»
Ответ президента Ильхама Алиева был следующим: «Да, вы правы. Президент Ирана посетил Азербайджан, фактически совершил два визита. Первый был официальным визитом, второй — он участвовал в саммите Организации экономического сотрудничества в Ханкенди, в освобожденном Карабахе. Мы установили с ним очень хорошие деловые отношения.
Да, вы совершенно правы, он азербайджанец. Он носит ту же кровь, что и я. Мы говорим на одном языке. Переводчик нам не нужен. На одном из публичных мероприятий он продемонстрировал свои знания азербайджанской поэзии и ему не нужно было ничего записывать. Очень талантливый человек.
Наши личные отношения и отношения между его администрацией и моей администрацией очень конструктивны, очень теплые. Что касается официальной позиции Ирана по новым событиям, мы считаем её очень обоснованной и очень позитивной. Когда я говорю «официальная позиция», я имею в виду позицию президента, министра иностранных дел. Это считается официальной позицией.
Мы строим нашу политику, исходя из политиков, избранных народом Ирана и имеющих полномочия выполнять свои обязанности, то есть президентов. В настоящее время некоторые бывшие чиновники, именуемые советниками, высказывают определённые мысли. Не знаю, какие советы они дают. Сразу была реакция.»
На вопрос: «Вы имеете в виду советника руководителя и других?» Ильхам Алиев ответил так: «Да. Эта позиция для нас вовсе не важна. Для нас её значимость равна нулю, потому что межгосударственные отношения строятся между правительствами, президентами, министрами иностранных дел. Поэтому мы совершенно не обращаем внимания на эти ложные рассказы так называемых советников в кавычках. Таким образом, для нас всё ясно. Позиция президента совершенно логична и основывается на том, что Зангезурский коридор ни в коем случае не представляет опасности для Ирана. В некоторых СМИ, на некоторых интернет-сайтах ходят многочисленные слухи о том, что Азербайджан якобы намерен оккупировать Зангезур, перерезать границу Ирана с Арменией. Это совершенно ложь. У нас таких намерений нет. Во всяком случае, если бы мы хотели, мы бы сделали это. В ноябре 2020 года это было очень просто сделать. За последние пять лет это также было довольно легко. Всего 40 километров, с военной точки зрения это заняло бы немного времени. Просто ты идешь с обеих сторон — из Нахчывана и с этой стороны Азербайджана — и берешь (землю).
Поскольку мы не агрессоры, мы этого не сделали. Мы не страна захватчиков, мы — люди и страна, освобождающая территории. Это была наша миссия, и наша война была справедливой. Наша война была войной за свободу. Мы вели войну на своей земле ради восстановления справедливости. Таким образом, с этой точки зрения, я считаю, что все эти разговоры о том, что мы якобы планируем перерезать армяно-иранскую границу, полностью необоснованны. Все это знают.»
Мэсуд Пезешкиан, родившийся в 1954 году, является южноазербайджанским турком. Врач. Был ректором Тебризского медицинского университета, министром здравоохранения, первым заместителем председателя парламента. Он был избран президентом на всеобщих выборах 2024 года.
В Иране президент выполняет функции главы правительства. Высший руководитель страны (глава государства) — Али Хаменеи.