Müəllim olmaq istəyənlərin nəzərinə -
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər və bir sıra şəxslər istisna olmaqla digər şəxslər üçün ödənişli olacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan "Ümumi təhsil haqqında" Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada müsabiqə yolu ilə həyata keçiriləcək.
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak (ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər, əlilliyi olan şəxslər, ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailənin üzvləri, şəhid ailəsinin üzvləri və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə "Müharibə veteranı" adı almış şəxslər istisna olmaqla) ödənişli olacaq.
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak etmək üçün ödənişin məbləği müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Layihədə bildirilib ki, "Ümumi təhsil haqqında" Qanuna əsasən, dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının qərarı ilə "Müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi Qaydaları"na əsasən tənzimlənir. Həmin Qaydalara uyğun olaraq müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi müsabiqə yolu ilə həyata keçirilir.
Layihədə müəllimlərin işə qəbulunda iştirakçıların məsuliyyətinin artırılması, dövlət büdcəsi vəsaitlərinə qənaət edilməsi və maliyyə yükünün müəyyən bir hissəsinin iştirakçılar tərəfindən qarşılanması məqsədilə sözügedən müsabiqədə iştirakın ödənişli olması təklif edilir.
Təqdim olunan dəyişikliklərə əsasən ödəniş ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər, əlilliyi olan şəxslər, ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrin üzvləri, şəhid ailəsinin üzvləri və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə "Müharibə veteranı" adı almış şəxslərə münasibətdə nəzərdə tutulmayıb.
Qeyd edilib ki, layihənin qəbul edilməsi dövlət büdcəsinin qənaətlə istifadə edilməsinə və müsabiqə iştirakçılarının məsuliyyətinin artırılmasına xidmət göstərəcək.

Attention to those who want to become teachers -
Participation in the competition for the recruitment of teachers will be paid for persons other than those participating in the competition for the first time and certain other individuals.
Medianews.az reports that this issue was reflected in the draft law on amendments to the "Law on General Education," discussed at today's plenary session of the National Assembly.
According to the draft, recruitment and transfer of teachers to state general education institutions will be conducted through a competition determined by the relevant executive authority as per the procedure established by the designated body (institution).
Participation in the competition for the recruitment of teachers (except for those participating for the first time, persons with disabilities, members of families receiving targeted state social assistance, members of families of martyrs, and persons awarded the title "War Veteran" for participation in combat operations in defense of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan) will be paid.
The amount of the payment for participation in the competition for teacher recruitment will be determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
The draft states that, according to the "Law on General Education," recruitment and transfer of teachers to state general education institutions is regulated by the decision of the Collegium of the Ministry of Science and Education based on the "Rules for the Recruitment and Transfer of Teachers." According to these Rules, recruitment and transfers are conducted through competition.
The draft proposes that participation in the mentioned competition be paid in order to increase the responsibility of participants in teacher recruitment, save state budget funds, and have participants cover a certain part of the financial burden.
According to the proposed amendments, the payment will not apply to those participating for the first time, persons with disabilities, members of families receiving targeted state social assistance, members of families of martyrs, and persons awarded the title "War Veteran" for participation in combat operations in defense of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
It was noted that the adoption of the draft will serve the efficient use of the state budget and increase the responsibility of competition participants.