Müəllim olmaq istəyənlərin nəzərinə -
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər və bir sıra şəxslər istisna olmaqla digər şəxslər üçün ödənişli olacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan "Ümumi təhsil haqqında" Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada müsabiqə yolu ilə həyata keçiriləcək.
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak (ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər, əlilliyi olan şəxslər, ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailənin üzvləri, şəhid ailəsinin üzvləri və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə "Müharibə veteranı" adı almış şəxslər istisna olmaqla) ödənişli olacaq.
Müəllimlərin işə qəbulu ilə bağlı müsabiqədə iştirak etmək üçün ödənişin məbləği müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Layihədə bildirilib ki, "Ümumi təhsil haqqında" Qanuna əsasən, dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının qərarı ilə "Müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi Qaydaları"na əsasən tənzimlənir. Həmin Qaydalara uyğun olaraq müəllimlərin işə qəbulu və yerdəyişməsi müsabiqə yolu ilə həyata keçirilir.
Layihədə müəllimlərin işə qəbulunda iştirakçıların məsuliyyətinin artırılması, dövlət büdcəsi vəsaitlərinə qənaət edilməsi və maliyyə yükünün müəyyən bir hissəsinin iştirakçılar tərəfindən qarşılanması məqsədilə sözügedən müsabiqədə iştirakın ödənişli olması təklif edilir.
Təqdim olunan dəyişikliklərə əsasən ödəniş ilk dəfə müsabiqədə iştirak edənlər, əlilliyi olan şəxslər, ünvanlı dövlət sosial yardımı alan ailələrin üzvləri, şəhid ailəsinin üzvləri və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etdiyinə görə "Müharibə veteranı" adı almış şəxslərə münasibətdə nəzərdə tutulmayıb.
Qeyd edilib ki, layihənin qəbul edilməsi dövlət büdcəsinin qənaətlə istifadə edilməsinə və müsabiqə iştirakçılarının məsuliyyətinin artırılmasına xidmət göstərəcək.

Внимание тем, кто хочет стать учителем -
Участие в конкурсе по приему учителей на работу будет платным для всех, кроме впервые участвующих в конкурсе и ряда других лиц.
Как сообщает Medianews.az, этот вопрос отражен в проекте закона о внесении изменений в "Закон об общем образовании", обсуждавшемся на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, прием и перемещение учителей в государственных учреждениях общего образования будет осуществляться путем конкурса в порядке, установленном соответствующим исполнительным органом и назначенным им органом (учреждением).
Участие в конкурсе по приему учителей (кроме впервые участвующих в конкурсе, лиц с инвалидностью, членов семей, получающих адресную государственную социальную помощь, членов семей героев и лиц, удостоенных звания «Ветеран войны» за участие в боевых действиях за территориальную целостность Азербайджанской Республики) будет платным.
Размер оплаты за участие в конкурсе по приему учителей будет определяться соответствующим исполнительным органом и назначенным им органом (учреждением).
В проекте указано, что согласно "Закону об общем образовании" прием и перемещение учителей в государственных учреждениях общего образования регулируются на основании решения Коллегии Министерства науки и образования и "Правилами приема и перемещения учителей". В соответствии с этими Правилами прием и перемещение учителей осуществляется путем конкурса.
В проекте предлагается сделать участие в указанном конкурсе платным с целью повышения ответственности участников приема учителей, экономии средств государственного бюджета и возмещения определенной части финансовой нагрузки участниками.
Согласно предлагаемым изменениям, оплата не предусмотрена для впервые участвующих в конкурсе, лиц с инвалидностью, членов семей, получающих адресную государственную социальную помощь, членов семей героев и лиц, удостоенных звания «Ветеран войны» за участие в боевых действиях за территориальную целостность Азербайджанской Республики.
Отмечается, что принятие проекта будет способствовать экономному использованию средств государственного бюджета и повышению ответственности участников конкурса.