Maaşlar: güzəşt başa çatır - Nə etməli? –
Vergi Məcəlləsinin 101.1-1-ci maddəsinə əsasən, neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda çalışan fiziki şəxslərin aylıq gəliri 8 min manata qədərdirsə, onlardan gəlir vergisi tutulmur. Bu qayda 2019-cu il yanvarın 1-dən – yeddi ilə yaxındır tətbiq edilir. Məcəllənin 101.1-1-ci maddəsi qaydanın məhz yeddi illiyə tətbiqini nəzərdə tutur. Belə çıxır ki, 2026-cı il yanvarın 1-dən neft-qaz sahəsindən və dövlət sektorundan kənarda çalışan, aylıq gəliri 8 min manata qədər olan fiziki şəxslərdən də gəlir vergisi tutulmağa başlanacaq. Artıq bu barədə mediada xəbərlər yayılır.
Vergi Məcəlləsinin 101.1-1-ci maddəsində nəzərdə tutulan güzəştin müddəti uzadılmalıdırmı?
Medianews.az saytının sualını cavablandıran sabiq maliyyə naziri, “Ekonomiks” Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar Birliyinin sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fikrət Yusifov öncə xatırladıb ki, sözügedən güzəşti Azərbaycan hökuməti qeyri-neft sektorunda çalışanlara dəstək vermək üçün tətbiq edib: “Güzəştin vaxtının başa çatmasına bir neçə ay qalır. Hökumət nə düşünür, güzəştin vaxtı uzadılacaqmı, yoxsa müddət başa çatdığına görə güzəşt ləğv ediləcək? Bütün hallarda son sözü hökumət deyəcək. Əldə etdiyim məlumatlara görə, məsələ ilə bağlı hökumət bu günə qədər mövqeyini tam formalaşdıra bilməyib, lakin müzakirələr davam edir. Düşünürəm yaxın günlərdə hökumət bu məsələ ilə bağlı mövqeyini ictimaiyyətə açıqlayacaq.
Hesab edirəm ki, indiki durumda bu qəbildən olan vergi güzəştlərinin ləğv edilməsi kiçik və orta biznes üçün o qədər də arzuedilən deyil. Əksinə, bu sahədə biznesin, ilk növbədə isə kiçik və orta sahibkarların vergi yükünün  azaldılması haqqında daha çox düşünmək lazımdır”.

Зарплаты: льгота заканчивается - Что делать? –
Согласно статье 101.1-1 Налогового кодекса, если ежемесячный доход физических лиц, работающих вне нефтегазового сектора и государственного сектора, не превышает 8 тысяч манатов, с них не удерживается налог на доходы. Это правило применяется с 1 января 2019 года — уже почти семь лет. Статья 101.1-1 Маццелы предусматривает применение данного правила именно на срок семь лет. Следовательно, с 1 января 2026 года с физических лиц, работающих вне нефтегазового сектора и государственного сектора, с ежемесячным доходом до 8 тысяч манатов, также начнут удерживать налог на доходы. Уже появились сообщения в СМИ на этот счет.
Следует ли продлевать срок льготы, предусмотренной статьей 101.1-1 Налогового кодекса?
Отвечая на вопрос сайта Medianews.az, бывший министр финансов, председатель Международного общества экономических исследований "Экономикс", доктор экономических наук, профессор Фикрет Юсифов прежде напомнил, что данную льготу азербайджанское правительство ввело в поддержку работающих в несырьевом секторе: «До окончания срока действия льготы осталось несколько месяцев. Что думает правительство — продлевать срок льготы или, поскольку срок истекает, льгота будет отменена? Во всех случаях последнее слово скажет правительство. По имеющейся у меня информации, по этому вопросу правительство пока не сформировало окончательной позиции, однако обсуждения продолжаются. Думаю, в ближайшие дни правительство объявит свою позицию по этому вопросу общественности.
Считаю, что в нынешней ситуации отмена подобных налоговых льгот не является желательной для малого и среднего бизнеса. Наоборот, нужно больше думать о снижении налоговой нагрузки на бизнес в этом секторе, прежде всего на малых и средних предпринимателей».