Kreml ideoloqundan gözlənilməz açıqlama: “Rusiya daha 16-17 il döyüşəcək”
“Mənə Allahdan vəhy gəldi. Tam ciddi deyirəm, Allahı ənənəvi rus geyimində gördüm, mənimlə danışdı. Və dedi ki, Rusiya daha 16-17 il döyüşəcək. Müharibədən sonrakı çətinliklər dövrü olacaq və yalnız bundan sonra çiçəklənmə, Rusiyanın bütün dünyada gücü bərqərar olacaq”.
Medianews.az xatırladır ki, 1962-ci il təvəllüdlü Aleksandr Duqin Kremlin ideoloqlarından biri kimi tanınır. O özünü “mühafizəkar inqilabçı”, “geopolitik nəzəriyyəçi” adlandırır və “Avrasiyaçılıq” ideyasının əsas ideoloqlarından olunur.
Duqin Rusiya ictimai-siyasi mühitində ən radikal fikir sahiblərindən biridir. O, Qərbə qarşı kəskin mövqeyi, Rusiyanı “Avrasiya imperiyası” kimi təqdim etməsi ilə məşhurdur. Onun baxışları həm mühafizəkar, həm də millətçi ideologiyaları birləşdirir.
Duqin hesab edir ki, Rusiya nə tam Avropa, nə də Asiyadır, özünəməxsus “Avrasiya sivilizasiyasıdır”. O, Qərbin liberal dəyərlərinə qarşı çıxaraq, Rusiyanın Avrasiya məkanında siyasi-ideoloji hegemonluğunu müdafiə edir.
O, “Dördüncü siyasi nəzəriyyə” kitabında liberalizm, kommunizm və faşizmin iflasa uğradığını, yeni bir ideoloji model – “dördüncü yol” lazım olduğunu vurğulayıb.
Duqinin ideyaları Kreml siyasətində ciddi yer alır. Xüsusən də Ukrayna məsələsində. O, “Novorossiya” konsepsiyasının ideya müəlliflərindən sayılır.
Qərbdə Duqini “Putinin beyni” və ya “Kreml ideoloqu” kimi təqdim edirlər. Onun ideologiyası bəzi analitiklər tərəfindən neo-faşist və imperialist adlandırılır.
Sabiq millət vəkili Etibar Əliyev Duqinin “Kremlyovskaya Tabakerka” teleqram kanalına yuxusunu danışmasına reaksiya verib.
E.Əliyev Medianews.az-a bildirib ki, Duqin müxtəlif çıxışlarında və məqalələrində tez-tez proqnozlar verir: “Ancaq bu dəfə yalnız yuxusunu danışıb. Amma proqnoz verə bilərdi ki, 17 ildən sonra Vladimir Putinin 90 yaşı olacaq və o, ahıl yaşında Rusiyanın çiçəklənməsini görəcəkmi? Bu lotu bəlkə həmin yuxusunda Putini də görüb, ancaq danır...”

Unexpected statement from the Kremlin ideologue: "Russia will fight for another 16-17 years"
"I received a revelation from God. I speak completely seriously, I saw God in traditional Russian attire, He spoke to me. And He said that Russia will fight for another 16-17 years. There will be a period of post-war difficulties, and only after that will there be flourishing, Russia's power will be established throughout the world."
Medianews.az recalls that Alexander Dugin, born in 1962, is known as one of the Kremlin’s ideologists. He calls himself a "conservative revolutionary," a "geopolitical theorist," and is one of the main ideologists of the "Eurasianism" idea.
Dugin is one of the most radical thinkers in the Russian socio-political environment. He is famous for his sharp stance against the West and for portraying Russia as an "Eurasian empire." His views combine both conservative and nationalist ideologies.
Dugin believes that Russia is neither fully European nor Asian, but a unique "Eurasian civilization." He opposes Western liberal values and defends Russia's political and ideological hegemony in the Eurasian space.
In his book "The Fourth Political Theory," he emphasized that liberalism, communism, and fascism have failed, and a new ideological model – the "fourth way" – is needed.
Dugin’s ideas have a significant place in Kremlin policy, especially regarding the Ukraine issue. He is considered one of the conceptual authors of the "Novorossiya" idea.
In the West, Dugin is presented as "Putin’s brain" or the "Kremlin ideologist." Some analysts describe his ideology as neo-fascist and imperialist.
Former Member of Parliament Etibar Aliyev reacted to Dugin sharing his dream on the "Kremlyovskaya Tabakerka" Telegram channel.
E. Aliyev told Medianews.az that Dugin often makes predictions in his various speeches and articles: "But this time, he only shared his dream. However, he could have predicted that after 17 years, Vladimir Putin will be 90 years old, and will he see Russia flourishing in his old age? Perhaps in that dream, the rascal also saw Putin, but he doesn’t say..."