Kreml ideoloqundan gözlənilməz açıqlama: “Rusiya daha 16-17 il döyüşəcək”
“Mənə Allahdan vəhy gəldi. Tam ciddi deyirəm, Allahı ənənəvi rus geyimində gördüm, mənimlə danışdı. Və dedi ki, Rusiya daha 16-17 il döyüşəcək. Müharibədən sonrakı çətinliklər dövrü olacaq və yalnız bundan sonra çiçəklənmə, Rusiyanın bütün dünyada gücü bərqərar olacaq”.
Medianews.az xatırladır ki, 1962-ci il təvəllüdlü Aleksandr Duqin Kremlin ideoloqlarından biri kimi tanınır. O özünü “mühafizəkar inqilabçı”, “geopolitik nəzəriyyəçi” adlandırır və “Avrasiyaçılıq” ideyasının əsas ideoloqlarından olunur.
Duqin Rusiya ictimai-siyasi mühitində ən radikal fikir sahiblərindən biridir. O, Qərbə qarşı kəskin mövqeyi, Rusiyanı “Avrasiya imperiyası” kimi təqdim etməsi ilə məşhurdur. Onun baxışları həm mühafizəkar, həm də millətçi ideologiyaları birləşdirir.
Duqin hesab edir ki, Rusiya nə tam Avropa, nə də Asiyadır, özünəməxsus “Avrasiya sivilizasiyasıdır”. O, Qərbin liberal dəyərlərinə qarşı çıxaraq, Rusiyanın Avrasiya məkanında siyasi-ideoloji hegemonluğunu müdafiə edir.
O, “Dördüncü siyasi nəzəriyyə” kitabında liberalizm, kommunizm və faşizmin iflasa uğradığını, yeni bir ideoloji model – “dördüncü yol” lazım olduğunu vurğulayıb.
Duqinin ideyaları Kreml siyasətində ciddi yer alır. Xüsusən də Ukrayna məsələsində. O, “Novorossiya” konsepsiyasının ideya müəlliflərindən sayılır.
Qərbdə Duqini “Putinin beyni” və ya “Kreml ideoloqu” kimi təqdim edirlər. Onun ideologiyası bəzi analitiklər tərəfindən neo-faşist və imperialist adlandırılır.
Sabiq millət vəkili Etibar Əliyev Duqinin “Kremlyovskaya Tabakerka” teleqram kanalına yuxusunu danışmasına reaksiya verib.
E.Əliyev Medianews.az-a bildirib ki, Duqin müxtəlif çıxışlarında və məqalələrində tez-tez proqnozlar verir: “Ancaq bu dəfə yalnız yuxusunu danışıb. Amma proqnoz verə bilərdi ki, 17 ildən sonra Vladimir Putinin 90 yaşı olacaq və o, ahıl yaşında Rusiyanın çiçəklənməsini görəcəkmi? Bu lotu bəlkə həmin yuxusunda Putini də görüb, ancaq danır...”

Неожиданное заявление идеолога Кремля: «Россия будет воевать еще 16-17 лет»
«Мне пришло откровение от Бога. Я говорю это совершенно серьезно, я видел Бога в традиционной русской одежде, Он разговаривал со мной. И сказал, что Россия будет сражаться еще 16-17 лет. Это будет период трудностей после войны, и только после этого наступит расцвет, Россия установит свою силу во всем мире».
Medianews.az напоминает, что Александр Дугин, родившийся в 1962 году, известен как один из идеологов Кремля. Он называет себя «консервативным революционером», «теоретиком геополитики» и является одним из главных идеологов идеи «Евразийства».
Дугин является одним из самых радикальных мыслителей в российской общественно-политической среде. Он известен своей жёсткой позицией против Запада и представлением России как «Евразийской империи». Его взгляды объединяют как консервативные, так и националистические идеологии.
Дугин считает, что Россия не является полностью Европой или Азией, а представляет собой особую «Евразийскую цивилизацию». Он выступает против западных либеральных ценностей и защищает политико-идеологическое господство России в евразийском пространстве.
В своей книге «Четвертая политическая теория» он подчеркивает, что либерализм, коммунизм и фашизм потерпели крах, и необходима новая идеологическая модель — «четвертый путь».
Идеи Дугина занимают серьезное место в политике Кремля, особенно по украинскому вопросу. Он считается одним из авторов идеи «Новороссии».
На Западе Дугина представляют как «мозг Путина» или «идеолога Кремля». Его идеология некоторыми аналитиками называется неофашистской и империалистической.
Бывший депутат парламента Этibar Əliyev прокомментировал сон Дугина, рассказанный каналу «Кремлевская Табакерка».
Э.Əliyev заявил в интервью Medianews.az, что Дугин часто делает прогнозы в своих выступлениях и статьях: «Но на этот раз он рассказал только сон. Однако можно было бы дать прогноз, что через 17 лет Владимиру Путину будет 90 лет, и увидит ли он в преклонном возрасте расцвет России? Возможно, в этом сне он видел и Путина, но не рассказывает...»