Kapitalizmin mərkəzində sosialist mer...
Nyu-Yorkdakı mer seçkilərində Uqandada doğulmuş hind əsilli şiə müsəlman, Fələstin aktivisti, 34 yaşlı Zöhran Mamdani qalib gəldi. Suriyalı xanımla evli olan gənc marksist demokrat 112 milyard dollarlıq şəhər büdcəsini idarə edəcək.
ABŞ-ın ən böyük şəhərində bir sosialistin 50% kimi yüksək rəqəmlə zəfər qazanması cəmiyyətdə sosial dövlətə nə qədər böyük tələbat olduğunu ortaya qoyur. Mamdani seçki platformasını “zəngindən alıb yoxsula vermək” fəlsəfəsi əsasında quraraq pulsuz şəhərdaxili nəqliyyat, pulsuz məktəbəqədər təhsil, sosial evlərin tikintisi, ev kirayəsi qiymətlərinin artmasına məhdudiyyət qoyulması, yoxsullar üçün ucuz supermarket açılması, polis zorakılığını azaldaraq bəzi hallarda onların müdaxiləsinə ehtiyac qalmadan ictimai asayişi təmin etmək üçün meriya daxilində xüsusi idarənin yaradılması və sair vədlərlə həm əhalinin gündəlik həyatda qarşılaşdığı çətinlikləri, həm də bu problemlərin həlli yollarını yaxşı bildiyini və digər sakinlər kimi sadə bir nyu-yorklu olduğunu ortaya qoydu. Bu addımlar şəhər zənginlərinin ödədiyi vergilərin yüksəldilməsi hesabına maliyyələşdirilməlidir. (Bunun üçün ştat rəhbərliyinin də razılığı lazım olacaq).
Əlbəttə ki, vəd vermək asan, onları yerinə yetirmək isə çətin işdir. Bu vədlərin icrasının nə dərəcədə real olduğunu izləyib görmək lazımdır. Mamdani mer vəzifəsində də uğur hekayəsi yarada bilərsə, bunun federal syasətə ciddi təsirləri olacaq. Əslində onun qələbəsini federal əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirmək mümkündür. Çünki bu qələbə ABŞ demokratları daxilindəki proqressiv (sol) qanadın nə qədər gücləndiyini göstərir. Bu baxımdan Zöhran Mamdani təkcə respublikaçıları, Trampı, Maskı, milyarderləri, İsrail lobbisini deyil, demokratların isteblişmentini də məğlub etdi. Ənənəvi demokrat elitalar bir tərəfdən sol axının qarşısını alaraq partiya içərisində öz mövqelərini qorumaq istəyirlər. Digər tərəfdən isə onlar respublikaçıların növbəti yerli və federal seçkilərdə öz seçicilərinin maksimum mobilizasiyasına nail olub, mötədil müstəqilləri də qorxutmaq üçün “kommunist islamçı mer” təbliğat tezisi əldə edərək demokratları şeytanlaşdırmasından ehtiyatlanırlar. Bu səbəbdən demokratların başbilənləri Mamdaniyə soyuq yanaşdılar və ona aktiv dəstək vermədilər. Demokratların Konqresdəki liderləri − Nümayəndələr Palatasındakı lider Hakim Ceffris Mamdaniyə yalnız son anda dəstək açıqladığı halda, Senatdakı lider Çak Şumer ümumiyyətlə, susdu.
Nyu-Yorkda 2 milyona yaxın yəhudi (onların arasında çox zəngin iş adamları var) və 1 milyona yaxın müsəlman yaşayır. Respublikaçılar kampaniya boyunca Mamdanini cihadçı, HAMAS-çı, antisemit kimi damğalamağa çalışdılar, lakin Mamdani həm solçu yəhudilərdən, həm də qatı dindar, ultra ortodoks yəhudi icmasından səs ala bildi. Eyni zamanda o, adətən seçki proseslərinə laqeyd yanaşan müsəlmanları da səfərbər edərək səsverməyə apardı.
Nyu-Yorkdakı mer seçkiləri ilə paralel Virciniya və Nyu Cersi ştatlarında qubernator seçkiləri keçirilib. Hər ikisində demokratların qadın namizədləri qalib gəlib. Virciniyada baş prokuror seçkisində də demokrat namizəd qələbə qazanıb. Virciniyada vitse-qubernator vəzifəsinə seçkidə Hindistanın Heydərabad şəhərində doğulmuş Qəzalə Firdövs Haşmi respublikaçı kişi rəqibini məğlub edib. Beləliklə, Q.Haşmi ABŞ-da ştat səviyyəsindəki ali vəzifəyə seçkilərdə qalib gələn ilk müsəlman qadın olub. Mamdani və Haşminin qələbəsi demokratların sıralarında siyasətə qoşulan ABŞ müsəlmanlarının yerli səviyyədə icra və qanunverici hakimiyyət orqanlarında təmsilçiliyinin tədricən artdığını göstərir. Bu tendensiyanın gələcəkdə federal səviyyəyə proyeksiyası qaçılmazdır.
Kaliforniyada keçirilən referendumda isə əhali seçki dairələrinin xəritəsini dəyişdirmək üçün (ABŞ Konqresinə daha çox demokratın seçilməsini təmin etmək məqsədilə) demokrat qubernator Gevin Nyusomun təklifini dəstəkləyib. Bu, Texasda respublikaçıların anoloji addımına cavabdır. G.Nyusom növbəti prezident seçkilərində namizədliyə iddialıdır.
Tramp demokratların qələbələrini seçki bülletenində Tramp adının olmaması (?) və şatdaun (Konqresin büdcəni razılaşdırmaması ucbatından hökumətin qapanması) ilə əlaqələndirib.

На выборах мэра Нью-Йорка победил 34-летний Зоран Мамдани, шиит-мусульманин индийского происхождения, родившийся в Уганде, палестинский активист. Молодой марксист-демократ, женатый на сирийке, будет управлять городским бюджетом в 112 миллиардов долларов.
Победа социалиста с таким высоким результатом, как 50%, в крупнейшем городе США показывает, насколько велик спрос в обществе на социальное государство. Мамдани построил избирательную платформу на философии "перераспределения от богатых к бедным", предлагая бесплатный городской транспорт, бесплатное дошкольное образование, строительство социальных жилищ, ограничение роста арендных ставок, открытие дешёвых супермаркетов для бедных, сокращение полицейского насилия и в некоторых случаях поддержание общественного порядка без вмешательства полиции посредством создания специального управления в мэрии и другие обещания. Это показало, что он хорошо знает трудности, с которыми сталкиваются жители в повседневной жизни, а также пути их решения, и что он, как и другие жители, простой нью-йоркец. Эти шаги должны финансироваться за счёт повышения налогов для богатых (для этого потребуется согласие руководства штата).
Конечно, обещать легко, а выполнять — трудно. Нужно следить и видеть, насколько реалистично выполнение этих обещаний. Если Мамдани сможет создать историю успеха на посту мэра, это существенно повлияет на федеральную политику. На самом деле его победа может рассматриваться как событие федерального значения, поскольку она показывает, насколько усилилось прогрессивное (левое) крыло в Демократической партии США. В этом смысле Зоран Мамдани победил не только республиканцев, Трампа, Маска, миллиардеров и израильское лобби, но и демократическое истеблишмент. Традиционная демократическая элита, с одной стороны, стремится сдержать левое крыло и сохранить свои позиции внутри партии, с другой – опасается мобилизации избирателей республиканцев на следующих местных и федеральных выборах и запугивания умеренных независимых избирателей тезисом о "коммунистическом исламистском мэре", что демонизирует демократов. Поэтому руководители демократов отнеслись к Мамдани холодно и не оказали ему активной поддержки. Лидеры демократов в Конгрессе – лидер в Палате представителей Хаким Джеффрис поддержал Мамдани только в последний момент, тогда как лидер в Сенате Чак Шумер вообще молчал.
В Нью-Йорке проживает около 2 миллионов евреев (среди них много богатых бизнесменов) и около 1 миллиона мусульман. Республиканцы в ходе кампании пытались навесить на Мамдани ярлыки джихадиста, сторонника ХАМАС и антисемита, однако он сумел получить голоса как от левых евреев, так и от крайне религиозной ультраортодоксальной еврейской общины. Одновременно он мобилизовал и тех мусульман, которые обычно равнодушны к избирательному процессу, и привёл их на голосование.
Параллельно с выборами мэра Нью-Йорка состоялись губернаторские выборы в штатах Вирджиния и Нью-Джерси. Победу одержали кандидаты от Демократической партии – женщины. Также кандидат от демократов выиграл выборы генерального прокурора в Вирджинии. На пост вице-губернатора Вирджинии победила Газала Фирдовс Хашми, родившаяся в городе Хайдарабад, Индия, одолевшая республиканца-мужчину. Так, Г. Хашми стала первой мусульманкой, выигравшей выборы на высший пост на уровне штата в США. Победы Мамдани и Хашми показывают постепенный рост представительства американских мусульман в органах исполнительной и законодательной власти на местном уровне среди демократов. Эта тенденция неизбежно найдёт отражение на федеральном уровне в будущем.
На референдуме в Калифорнии население поддержало предложение демократического губернатора Гэвина Ньюсома изменить карту избирательных округов (для обеспечения избрания большего числа демократов в Конгресс США). Это ответ на аналогичный шаг республиканцев в Техасе. Г. Ньюсом претендент на выдвижение в кандидаты на пост президента на следующих выборах.
Трамп связал победы демократов с отсутствием своего имени в избирательных бюллетенях (?) и шатдауном (закрытием правительства из-за несогласованности бюджета в Конгрессе).