İmran Xanın oğlu dünya ictimaiyyətinə müraciət etdi
Pakistanın sabiq baş naziri İmran Xan haqqında söz-söhbət səngimək bilmir. Noyabrın 26-da onun həbsxanada öldürüldüyü haqda şayiələr yayılıb. Rəsmən təkzib edilsə də, ailə üzvləri və tərəfdarları hələ də ciddi narahatlıq bildirən açıqlamalarla çıxış etməkdədirlər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, noyabrın 27-də İmran Xanın oğlu Qasım atasının vəziyyəti ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə, insan hüquqlarını müdafiə edən qurumlara müraciət ünvanlayıb.
Qasım Xan atasının 845 gündür həbsdə saxlandığını, son altı həftədə isə təkadamlıq kamerada tam təcrid edildiyini, informasiya blokadasına alındığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, məhkəmə qərarlarına baxmayaraq, İmran Xanın bacıları hələ də həbsxanada onunla görüşə buraxılmır: “Nə telefon zəngi var, nə görüş. Atamın sağ olduğuna dair gerçək bir dəlil ortaya qoyulmayıb. Mən və qardaşım da atamla heç bir şəkildə əlaqə qura bilmirik”.
O bildirib ki, ailənin İmran Xanın sağlamlığı barədə məlumat ala bilməməsi “təhlükəsizlik protokolları ilə izah oluna bilməz”. Müraciətdə bu vəziyyət “qəsdən yaradılmış informasiya müəmması” kimi qiymətləndirilib.
Qasım Xan hakimiyyəti atasının təhlükəsizliyinə görə məsuliyyət daşımağa çağırıb:
O, dünya ictimaiyyətini, beynəlxalq insan haqları təşkilatlarını və demokratik institutları dərhal bu vəziyyətə müdaxilə etməyə çağırıb.
Qasım Xan müraciətini “Pakistanın ən populyar siyasi liderinin həyatı risk altındadır” sözləri ilə tamamlayıb.

Imran Khan's son appealed to the world public.
Rumors about Pakistan's former prime minister Imran Khan continue unabated. On November 26, rumors spread that he was killed in prison. Although officially denied, family members and supporters continue to issue statements expressing serious concern.
According to Medianews.az, on November 27, Imran Khan's son Qasim addressed the international community and human rights organizations regarding his father's condition.
Qasim Khan stated that his father has been held in custody for 845 days and in the last six weeks has been completely isolated in a solitary cell, subjected to an information blockade.
According to him, despite court decisions, Imran Khan's sisters are still not allowed to meet him in prison: "There are neither phone calls nor meetings. No real evidence has been presented that my father is alive. My brother and I also have no way to contact my father."
He noted that the family's inability to receive information about Imran Khan's health "cannot be explained by security protocols." The appeal described this situation as a "deliberately created information puzzle."
Qasim Khan called on the authorities to bear responsibility for his father's safety:
He urged the world public, international human rights organizations, and democratic institutions to immediately intervene in this situation.
Qasim Khan concluded his appeal with the words, "The life of Pakistan's most popular political leader is at risk."
Born in 1952, Imran Khan led the Pakistan government from 2018 to 2022. He has been imprisoned since the summer of 2023 and sentenced to 14 years in prison. A number of charges have been brought against him, the main accusation being related to corruption.