İmran Xanın oğlu dünya ictimaiyyətinə müraciət etdi
Pakistanın sabiq baş naziri İmran Xan haqqında söz-söhbət səngimək bilmir. Noyabrın 26-da onun həbsxanada öldürüldüyü haqda şayiələr yayılıb. Rəsmən təkzib edilsə də, ailə üzvləri və tərəfdarları hələ də ciddi narahatlıq bildirən açıqlamalarla çıxış etməkdədirlər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, noyabrın 27-də İmran Xanın oğlu Qasım atasının vəziyyəti ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə, insan hüquqlarını müdafiə edən qurumlara müraciət ünvanlayıb.
Qasım Xan atasının 845 gündür həbsdə saxlandığını, son altı həftədə isə təkadamlıq kamerada tam təcrid edildiyini, informasiya blokadasına alındığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, məhkəmə qərarlarına baxmayaraq, İmran Xanın bacıları hələ də həbsxanada onunla görüşə buraxılmır: “Nə telefon zəngi var, nə görüş. Atamın sağ olduğuna dair gerçək bir dəlil ortaya qoyulmayıb. Mən və qardaşım da atamla heç bir şəkildə əlaqə qura bilmirik”.
O bildirib ki, ailənin İmran Xanın sağlamlığı barədə məlumat ala bilməməsi “təhlükəsizlik protokolları ilə izah oluna bilməz”. Müraciətdə bu vəziyyət “qəsdən yaradılmış informasiya müəmması” kimi qiymətləndirilib.
Qasım Xan hakimiyyəti atasının təhlükəsizliyinə görə məsuliyyət daşımağa çağırıb:
O, dünya ictimaiyyətini, beynəlxalq insan haqları təşkilatlarını və demokratik institutları dərhal bu vəziyyətə müdaxilə etməyə çağırıb.
Qasım Xan müraciətini “Pakistanın ən populyar siyasi liderinin həyatı risk altındadır” sözləri ilə tamamlayıb.

О спиковом премьер-министре Пакистана Имране Хане не прекращаются разговоры. 26 ноября распространились слухи о том, что он был убит в тюрьме. Несмотря на официальные опровержения, члены семьи и сторонники продолжают выступать с заявлениями, выражающими серьёзную обеспокоенность.
По информации Medianews.az, 27 ноября сын Имрана Хана Касим обратился к международному сообществу и правозащитным организациям с просьбой о помощи в связи с состоянием его отца.
Касим Хан сообщил, что его отец находится в заключении уже 845 дней, а последние шесть недель содержится в одиночной камере в полной изоляции и подвергается информационной блокаде.
По его словам, несмотря на судебные решения, сёстры Имрана Хана до сих пор не допускаются к встречам с ним в тюрьме: «Нет ни телефонных звонков, ни встреч. Реальных доказательств того, что мой отец жив, не представлено. Ни я, ни мой брат не можем каким-либо образом связаться с отцом».
Он отметил, что неспособность семьи получать информацию о здоровье Имрана Хана «не может быть оправдана протоколами безопасности». В обращении эта ситуация была охарактеризована как «созданная умышленно информационная загадка».
Касим Хан призвал власти взять на себя ответственность за безопасность его отца:
Он призвал мировое сообщество, международные организации по правам человека и демократические институты немедленно вмешаться в эту ситуацию.
Касим Хан завершил своё обращение словами: «Жизнь самого популярного политического лидера Пакистана под угрозой».
Имран Хан, родившийся в 1952 году, возглавлял правительство Пакистана с 2018 по 2022 год. С лета 2023 года содержится под стражей, приговорён к 14 годам лишения свободы. Ему предъявлено несколько обвинений, основное из которых связано с коррупцией.