Vardanyanın məhkəmə istintaqı yekunlaşdı
Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə ilə bağlı maddələri ilə və digər ağır cinayətlərdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşı Ruben Vardanyanın barəsində cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi dekabrın 16-da davam etdirilib.
"Report" xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində hakimlər Zeynal Ağayevin sədrliyi ilə, Anar Rzayevdən və Camal Ramazanovdan ibarət tərkibdə keçirilən açıq məhkəmə iclasında (ehtiyat hakim Günel Səmədova) təqsirləndirilən şəxs bildiyi dildə, yəni, rus dilində tərcüməçi, habelə müdafiəsi üçün dövlət hesabına vəkillə təmin olunub.
Hakim Zeynal Ağayev prosesdə ilk dəfə iştirak edən zərərçəkmiş şəxslərə və zərərçəkmiş şəxslərin hüquqi varislərinə məhkəmə heyətini, dövlət ittihamını müdafiə edən prokurorları, tərcüməçiləri və s. təqdim edib, habelə onların qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş hüquqlarını və vəzifələrini izah edib.
Sonra R.Vardanyanın müdafiəçisi Emil Babışov iki vəsatət təqdim edib.
Bildirib ki, sentyabrın 16-da keçirilmiş məhkəmə prosesi zamanı hüquqlarını qoruduğu təqsirləndirilən şəxs Ruben Vardanyan bir neçə vəsatət verib. Həmin vəsatətlərdən biri də şahid qismində Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) nümayəndəsinin məhkəmədə iştirakının təmin edilərək dindirilməsi barədə olub. Emil Babışov qeyd edib ki, müdafiə tərəfinin mövqeyinə görə, həmin təşkilatın nümayəndəsinin məhkəmədə şahid qismində iştirakı zəruridir. Belə ki, təqsirləndirilən şəxsin bildirdiyinə görə, ibtidai istintaq zamanı, eləcə də məhkəmə istintaqı dövründə müxtəlif vaxtlarda BQXK-nın nümayəndələri Ruben Vardanyanın müvəqqəti saxlanıldığı yerə gələrək, onunla görüşüblər. Onun ərzaqla və geyimlə təmin olunmasına, ailə üzvləri ilə əlaqə saxlanılmasına köməklik göstəriblər.
Vəkil bildirib ki, təqsirləndirilən şəxsin mövqeyinə əsasən, Komitə nümayəndəsinin məhkəmədə iştirakının təmin olunmasında əsas məqsəd onun cinayət prosesində statusunun müəyyənləşdirilməsindən ibarətdir. Bu səbəbdən, BQXK-nın nümayəndəsinin məhkəmədə şahid qismində iştirakının təmin olunmasına köməklik göstərilməsini xahiş edir.
Təqsirləndirilən Ruben Vardanyan da hüquqlarını qoruyan vəkilinin vəsatətini müdafiə etdiyini bildirib.
Vəsatətə münasibət bildirən Baş prokurorun böyük köməkçisi Vüsal Əliyev Ruben Vardanyanın hazırda məhkəmədə baxılan cinayət işi üzrə statusunun təqsirləndirilən şəxs olduğunu xatırladıb. Vurğulayıb ki, Ruben Vardanyan Azərbaycan Respublikası Cinayət Prosessual Məcəlləsinə uyğun olaraq təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub və ona ittiham elan edilib.
Bundan başqa, ona hüquqları izah olunub və bu barədə bildirişlər təqdim edilib, ibtidai istintaq zamanı təqsirləndirilən şəxs qismində dindirilib. Bir ilə yaxındır davam edən məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxs kimi öz hüquqlarından istifadə edir, hüquqlarını müdafiə edir, eləcə də vəsatətlər verərkən Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 91-ci maddəsinə dəfələrlə özü istinad edib. Təqsirləndirilən şəxs kimi hüququndan istifadə edərək məhkəmə baxışı zamanı ifadə verməkdən də imtina edib.
Zəruri hesab etdikdə təqsirləndirilən şəxs qismində zərərçəkənlərə, şahidlərə suallar verir.
İttiham tərəfi hesab edir ki, Ruben Vardanyan özü də təqsirləndirildiyi cinayət işi üzrə prosessual statusunu başa düşür və dərk edir.
Göstərilən halda hər hansı beynəlxalq təşkilatın nümayəndəsinin məhkəmədə verəcəyi ifadənin şəxsin statusunu necə dəqiqləşdirəcəyi və ya nəyi müəyyənləşdirəcəyi təbii ki, qeyri-müəyyən haldır. Digər tərəfdən, beynəlxalq təşkilatın nümayəndəsi məhkəmə prosesində hansısa şəxsin statusunu müəyyənləşdirmir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq dövlət ittihamını müdafiə edən prokuror məhkəmədən vəsatətin təmin olunmamasını xahiş edib.
Məhkəmə tərəfləri dinlədikdən sonra yerində müşavirə keçirərək qərar qəbul edib.
Qərara əsasən vəsatət təmin olunmayıb. Qərarı əsaslandıran zaman sədrlik edən Zeynal Ağayev verilmiş vəsatətin baxılan işə aidiyyətinin olmadığını, hansısa bir sübut əhəmiyyəti daşımadığını və bu səbəbdən də rədd edildiyini deyib. Əlavə edib ki, məhkəmə şəxsin təqsirli olub-olmaması məsələsinə baxır. Hansısa beynəlxalq təşkilatın nümayəndəsinin bununla bağlı deyəcəklərinin məhkəmə üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur.
Sonra vəkil Emil Babışov məhkəməyə ikinci vəsatəti təqdim edib. Bildirib ki, cinayət işinin materiallarında iş üzrə təqsirləndirilən Ruben Vardanyanın istifadəsində olmuş ofisə və yaşadığı evinə baxış keçirilməsinə dair protokol və videomaterialların toplandığı disklər var. Müdafiə tərəfinin mövqeyinə görə, müvafiq istintaq hərəkətləri aparılarkən çəkilmiş videolardakı bəzi faktların aydınlaşdırılmasına zərurət olduğundan, müstəntiqin məhkəmədə şahid qismində iştirakı təmin edilərək dindirilməlidir.
Təqsirləndirilən Ruben Vardanyan vəsatəti müdafiə etdiyini deyib.
Vəsatətə münasibət bildirən Baş prokurorun böyük köməkçisi Vüsal Əliyev müdafiə tərəfinin vəsatətinin əsassız olduğunu deyərək fikrini belə əsaslandırıb ki, Azərbaycan Respublikası Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 95-ci maddəsində cinayət işi ilə əlaqədar səlahiyyətlərini yerinə yetirmiş müstəntiqin dindirilməsi üçün konkret əsaslar müəyyənləşib. Hazırda baxılan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesində bu hallar aşkar olunmayıb. İttiham tərəfi hesab edir ki, müstəntiqin iş üzrə şahid qismində dindirilməsində zərurət yoxdur və müdafiə tərəfi fikrini kifayət qədər əsaslandırmayıb.
Qeyd edilənlər nəzərə alınmaqla vəsatətin rədd olunması xahiş edilib.
Məhkəmə tərəflərin fikirlərini dinləyərək qərar qəbul edib. Qərara əsasən, verilmiş vəsatət rədd edilib. Qərar əsaslandırılan zaman vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikası Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 95-ci maddəsində şahid qismində dindirilə bilməyən şəxslər müəyyən edilib və müstəntiq həmin şəxslərə aiddir.
Bundan sonra iclasa sədrlik edən hakim Zeynal Ağayev məhkəmə istintaqının yekunlaşması ilə bağlı tərəflərin fikirlərini öyrənib.
Tərəflər məhkəmə istintaqının yekunlaşmasına və çıxışların başlanılmasına etiraz etmədiklərini bildiriblər.
Dövlət ittihamını müdafiə edən prokurorlar çıxışa hazırlaşmaq üçün məhkəmədən vaxt istəyiblər.
Məhkəmənin növbəti iclası dekabrın 18-nə təyin olunub.
Xatırladaq ki, Ruben Vardanyan Azərbaycan Respublikası CM-in 100.1, 100.2 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama, başlama və aparma), 107 (əhalini deportasiya etmə və məcburi köçürmə), 109 (təqib), 110 (insanları zorakılıqla yoxa çıxarma), 112 (beynəlxalq hüquq normalarına zidd azadlıqdan məhrum etmə), 113 (işgəncə), 114.1 (muzdluluq), 115.2 (müharibə qanunlarını və adətlərini pozma), 116.0.1, 116.0.2, 116.0.10, 116.0.11, 116.0.16, 116.0.18 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.11, 120.2.12 (qəsdən adam öldürmə), 29,120.2.1, 29,120.2.3, 29,120.2.4, 29,120.2.7, 29,120.2.11, 29,120.2.12 (qəsdən adam öldürməyə cəhd), 192.3.1 (qanunsuz sahibkarlıq), 214.2.1, 214.2.3, 214.2.4 (terrorçuluq), 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 218.1, 218.2 (cinayətkar birlik yaratma), 228.3 (qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və gəzdirmə), 270-1.2, 270-1.4 (aviasiya təhlükəsizliyinə təhdid yaradan əməllər), 278.1 (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və ya onu zorla saxlama, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə), 279.1, 279.2, 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri və ya qrupları yaratma) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham olunur.

Продолжился судебный процесс по уголовному делу в отношении гражданина Армении Рубена Варданяна, обвиняемого по статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики о преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, а также терроризме и финансировании терроризма, а также по другим тяжким преступлениям, 16 декабря.
Агентство "Report" сообщает, что на открытом судебном заседании в Военном суде Баку под председательством судьи Зейнал Агашаева в составе с Анаром Рзаевым и Джамалом Рамазановым (запасной судья - Гунель Самедова) обвиняемый был обеспечен переводчиком на русском языке, на котором он разговаривает, а также защитником за счет государства.
Судья Зейнал Агашаев представил впервые принявшим участие в процессе потерпевшим и их законным наследникам судейскую коллегию, прокуроров, защищающих обвинение, переводчиков и других лиц, а также разъяснил их права и обязанности, предусмотренные законодательством.
Затем защитник Р. Варданяна Эмиль Бабишов внес два ходатайства.
Он сообщил, что во время судебного процесса 16 сентября обвиняемый Рубен Варданян, защищая свои права, подал несколько ходатайств. Одно из них касалось обеспечения участия и допроса в суде представителя Международного Комитета Красного Креста (МККК) в качестве свидетеля. Эмиль Бабишов отметил, что, по мнению защиты, присутствие представителя этой организации в суде в качестве свидетеля необходимо. Так, по словам обвиняемого, во время предварительного расследования и судебного следствия в разное время представители МККК посещали место его временного содержания, встречались с ним, оказывали помощь в обеспечении продуктами питания и одеждой, содействовали поддержанию связи с членами семьи.
Адвокат заявил, что согласно позиции обвиняемого, основная цель обеспечения участия представителя Комитета в суде заключается в определении его статуса в уголовном процессе. По этой причине он просит содействия в обеспечении участия представителя МККК в суде в качестве свидетеля.
Обвиняемый Рубен Варданян заявил, что поддерживает ходатайство своего защитника.
Прокурор, защищающий государственное обвинение, первый заместитель Генерального прокурора Вусал Алиев, высказался по ходатайству, напомнив, что Рубен Варданян в настоящее время обладает статусом обвиняемого по рассматриваемому уголовному делу. Он подчеркнул, что Варданян привлечен к делу в статусе обвиняемого в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Азербайджанской Республики и ему объявлено обвинение.
Кроме того, его права были разъяснены и уведомления об этом представлены, в ходе предварительного расследования он допрашивался в качестве обвиняемого. В течение почти года продолжающегося судебного процесса он как обвиняемый пользуется своими правами, защищает их, а при подаче ходатайств неоднократно ссылался на статью 91 Уголовно-процессуального кодекса. Пользуясь правами обвиняемого, он отказался давать показания во время судебного разбирательства.
При необходимости обвиняемый задает вопросы потерпевшим и свидетелям в статусе обвиняемого.
Сторона обвинения считает, что Рубен Варданян понимает и осознает свой процессуальный статус по предъявленному уголовному делу.
В этом случае как показания представителя любой международной организации в суде могли бы уточнить статус лица или что-то определить, является, конечно, неопределенным вопросом. С другой стороны, представитель международной организации не определяет статус какого-либо лица в судебном процессе.
Учитывая вышесказанное, прокурор, защищающий обвинение, попросил суд отклонить ходатайство.
После выслушивания сторон суд удалился для совещания и принял решение.
В соответствии с решением ходатайство удовлетворено не было. Рассматривая решение, председательствующий Зейнал Агашаев отметил, что указанное ходатайство не относится к рассматриваемому делу, не имеет доказательственного значения, поэтому оно отклонено. Он добавил, что суд рассматривает вопрос о виновности лица. Показания представителя какой-либо международной организации по этому вопросу не имеют никакого значения для суда.
Затем адвокат Эмиль Бабишов представил суду второе ходатайство. Он сообщил, что в материалах уголовного дела имеются протоколы и диски с видеоматериалами осмотра офиса, который находился в пользовании обвиняемого Рубена Варданяна, и его жилья. По мнению защиты, поскольку при проведении соответствующих следственных действий возникла необходимость уточнения некоторых фактов, отраженных на видеозаписях, следователь должен быть вызван в суд для допроса в качестве свидетеля.
Обвиняемый Рубен Варданян заявил, что поддерживает ходатайство защиты.
На ходатайство ответил первый заместитель Генерального прокурора Вусал Алиев, заявив, что ходатайство защиты необоснованно, объясняя это тем, что в статье 95 Уголовно-процессуального кодекса Азербайджанской Республики указаны конкретные основания для допроса следователя, исполнившего свои полномочия по уголовному делу. В настоящее время на данном судебном процессе эти основания не выявлены. Сторона обвинения считает, что в допросе следователя в качестве свидетеля нет необходимости, а сторона защиты недостаточно обосновала свое мнение.
С учетом вышесказанного ходатайство было отклонено.
Суд, выслушав мнение сторон, принял решение отказать в удовлетворении ходатайства. При обосновании решения было подчеркнуто, что статья 95 Уголовно-процессуального кодекса Азербайджанской Республики определяет лиц, не подлежащих допросу в качестве свидетелей, и следователь относится к этим лицам.
После этого председательствующий судья Зейнал Агашаев поинтересовался у сторон их мнением относительно завершения судебного следствия.
Стороны заявили, что не возражают против завершения судебного следствия и начала прений.
Прокуроры, представляющие государственное обвинение, попросили время у суда для подготовки выступлений.
Следующее заседание суда назначено на 18 декабря.
Напомним, что Рубен Варданян обвиняется по статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики 100.1, 100.2 (планирование, подготовка, начало и ведение агрессивной войны), 107 (депортация и насильственное перемещение населения), 109 (преследование), 110 (насильственное исчезновение лиц), 112 (противоправное лишение свободы в нарушение международно-правовых норм), 113 (пытки), 114.1 (наемничество), 115.2 (нарушение законов и обычаев войны), 116.0.1, 116.0.2, 116.0.10, 116.0.11, 116.0.16, 116.0.18 (нарушение норм международного гуманитарного права в условиях вооруженного конфликта), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.11, 120.2.12 (преднамеренное убийство), 29,120.2.1, 29,120.2.3, 29,120.2.4, 29,120.2.7, 29,120.2.11, 29,120.2.12 (покушение на преднамеренное убийство), 192.3.1 (незаконная предпринимательская деятельность), 214.2.1, 214.2.3, 214.2.4 (терроризм), 214-1 (финансирование терроризма), 218.1, 218.2 (создание преступного сообщества), 228.3 (незаконное приобретение, передача, продажа, хранение, ношение и перевозка огнестрельного оружия, его частей, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств), 270-1.2, 270-1.4 (действия, создающие угрозу авиационной безопасности), 278.1 (насильственный захват или удержание власти, насильственное изменение конституционного строя государства), 279.1, 279.2, 279.3 (создание незаконных вооруженных формирований и групп), а также по статье 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики).