Honkonqdakı yanğına görə 11 nəfər həbs edildi -
Honkonqda yerləşən “Wang Fuk Court” yaşayış kompleksində baş vermiş yanğınla əlaqədar 11 nəfər həbs olunub.
Qafqazinfo xəbər verir ki, onlardan 8 nəfəri Korrupsiya ilə mübarizə üzrə müstəqil komissiya, 3 nəfəri isə polis tərəfindən həbs olunub.
Qeyd edək ki, 2 gün davam etmiş yanğın nəticəsində 128 nəfər ölüb, 12-si yanğınsöndürən olmaqla, 79 nəfər xəsarət alıb.
Honkonq hökuməti həlak olan hər bir şəxsin ailəsinə 200 min Honkonq dolları (təxminən 43600 AZN) və dəfn xərclərini ödəmək üçün dövlət dəstəyi veriləcəyini bəyan edib.
Bundan başqa, yanğından zərər çəkmiş hər kəs əvvəlcədən vəd edilmiş 10 min Honkonq dollarına (təxminən 2000 AZN) əlavə olaraq 50 min Honkonq dolları (təxminən 10100 AZN) məbləğində müavinət alacaq.

11 people were arrested due to the fire in Hong Kong -
11 people have been arrested in connection with the fire that occurred in the "Wang Fuk Court" residential complex located in Hong Kong.
Qafqazinfo reports that 8 of them were arrested by the Independent Commission Against Corruption, and 3 were arrested by the police.
It should be noted that as a result of the fire that lasted 2 days, 128 people died, and 79 people were injured, including 12 firefighters.
The Hong Kong government has announced that state support will be provided to pay 200,000 Hong Kong dollars (approximately 43,600 AZN) to the family of each deceased person, as well as the funeral expenses.
In addition, everyone affected by the fire will receive compensation in the amount of 50,000 Hong Kong dollars (approximately 10,100 AZN) in addition to the previously promised 10,000 Hong Kong dollars (approximately 2,000 AZN).