Fransada 300-dən çox aksiyaçı tutulub
Fransada hakimiyyətin təklif etdiyi sərt iqtisadi qənaət tədbirlərinə qarşı keçirilən etirazlarda saxlanılanların sayı 327 nəfərə çatıb.
"Report"un xəbərinə görə, bu barədə ölkənin Daxili İşlər Nazirliyinə (DİN) istinadən "BFMTV" telekanalı məlumatın yayıb.
"DİN bildirib ki, səhərdən etibarən ölkə üzrə ən azı 327 həbs qeydə alınıb", – məlumatda bildirilib.
Telekanal vurğulayıb ki, onların 199-u paytaxtda saxlanılıb.
Qeyd edək ki, ümumilikdə ölkə üzrə 700-dən çox müxtəlif aksiya gözlənilir və 100 min insanın iştirak edəcəyi bildirilir. Etirazçılar arasında artıq "sarı jiletlilər" hərəkatının keçmiş iştirakçıları da görünür. Bu fonada nizam-intizamı təmin etmək üçün 80 min hüquq-mühafizə işçisi səfərbər olunub. İyul ayında o zamanın Fransa Baş naziri Fransua Bayru 2026-cı ilin büdcəsi ilə bağlı qanun layihəsini təqdim etmişdi. Hakimiyyət büdcənin bir neçə maddəsində əvvəl planlaşdırılan 40 milyard avro yerinə 43,8 milyard avro qənaət etməyi nəzərdə tuturdu. Hökumətin planına əsasən, pensiyalar və sosial ödənişlər indeksləşdirilməyəcək, nazirliklərdən yalnız Müdafiə Nazirliyinin büdcəsi artırılacaq və ona "dünyadakı təhlükəsizlik vəziyyətinin pisləşməsi səbəbindən" əlavə 3,5 milyard avro ayrılacaq. Bayru həmçinin büdcə kəsirinin azaldılması üçün "fransızların daha çox işləməsi" lazım olduğunu bildirib. O, iki bayram gününün iş günü elan edilməsini təklif edib. Bəyan olunan tədbirlər fransızlar arasında güclü narazılıq yaradıb.

More than 300 protesters have been arrested in France.
The number of detainees in protests against the strict economic austerity measures proposed by the authorities in France has reached 327.
According to "Report," the "BFMTV" television channel reported this information citing the country's Ministry of the Interior (MoI).
The MoI stated that at least 327 arrests have been recorded across the country since morning," the report says.
The channel emphasized that 199 of them were detained in the capital.
It should be noted that over 700 various actions are expected across the country in total, with 100,000 people expected to participate. Among the protesters, former participants of the "yellow vests" movement are already visible. Against this background, 80,000 law enforcement officers have been mobilized to maintain order. In July, then French Prime Minister François Bayrou presented a draft law on the 2026 budget. The authorities planned to save 43.8 billion euros instead of the previously planned 40 billion euros in several budget items. According to the government's plan, pensions and social payments will not be indexed, only the Defense Ministry’s budget will be increased, with an additional 3.5 billion euros allocated to it due to the "deterioration of the security situation in the world." Bayrou also stated that in order to reduce the budget deficit, "French people need to work more." He proposed declaring two public holidays as working days. The announced measures caused strong dissatisfaction among the French.