Fransa: sabiq prezident yeni hökm ərəfəsində
Parisin Cinayət Məhkəməsi Fransanın sabiq prezident Nikola Sarkozini Liviya hakimiyyətindən qanunsuz maliyyə almaq ittihamı ilə başlamış iş üzrə qismən təqsirli bilib.
Medianews.az bildirir ki, xəbər sentyabrın 25-də yayılıb. Prokurorluq Nikola Sarkoziyə 7 il həbs və 300 min avro cərimə kəsilməsini, onun 5 il seçilmək hüququndan məhrum olunmasını istəyib.
1954-cü il təvəllüdlü Nikola Sarkozi Fransa prezidenti postunu 2007-2012-ci illərdə tutub. İttiham tərəfi onun prezident seçildiyi dövrün kampaniyası üçün Liviya lideri Müəmmər Qəzzafidən siyasi dəstək müqabilində külli miqdarda pul aldığını iddia edir.
Müəmmər Qəzzafi 1969-2011-ci illərdə Liviyaya rəhbərlik edib, 2011-ci il oktyabrın 20-də öldürülüb.
2021-ci il martın 1-də Nikola Sarkozi korrupsiya ittihamı ilə 3 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib. Həmin cəzanın 2 ili şərti cəza olub.
2021-ci il sentyabrın 30-da Nikola Sarkozi 1 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. İttihama görə, 2012-ci ilin prezident seçkisində Nikola Sarkozinin kampaniyası qanunsuz maliyyələşdirilib.
2023-cü il mayın 17-də Nikola Sarkozi 3 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Siyasətçi korrupsiya və nüfuz alverində təqsirli bilinib. Cəzanın 2 ili şərti cəza olub.
Fransa qanunları 2 ildən az real həbs cəzası alan şəxsin cəzanı ev şəraitində çəkməsinə imkan verdiyi üçün Nikola Sarkozi tutulmayıb.

Франция: бывший президент накануне нового приговора
Парижский уголовный суд частично признал бывшего президента Франции Николя Саркози виновным по делу о незаконном получении финансирования от ливийских властей.
Medianews.az сообщает, что новость была опубликована 25 сентября. Прокуратура требует для Николя Саркози 7 лет лишения свободы и штраф в 300 тысяч евро, а также лишение его права участвовать в выборах на 5 лет.
Николя Саркози, родившийся в 1954 году, занимал пост президента Франции с 2007 по 2012 годы. Сторона обвинения утверждает, что за время президентской кампании он получил значительные суммы денег от ливийского лидера Муаммара Каддафи в обмен на политическую поддержку.
Муаммар Каддафи руководил Ливией с 1969 по 2011 годы, он был убит 20 октября 2011 года.
1 марта 2021 года Николя Саркози был приговорен к 3 годам лишения свободы по обвинению в коррупции. Из них 2 года были условным наказанием.
30 сентября 2021 года Николя Саркози был приговорен к 1 году лишения свободы. По обвинению, президентская кампания 2012 года Николя Саркози финансировалась незаконно.
17 мая 2023 года Николя Саркози был приговорен к 3 годам лишения свободы. Политик признан виновным в коррупции и торговле влиянием. Из них 2 года были условным наказанием.
Поскольку французское законодательство позволяет осужденным к реальному сроку менее 2 лет отбывать наказание в домашних условиях, Николя Саркози не был взят под стражу.