Fransa: Milli Məclisin buraxılması təhlükəsi aradan qalxacaqmı?
Medianews.az-ın məlumatına görə, hökumət başçısı səlahiyyətlərini icra edən Sebastyen Lekornu oktyabrın 8-i axşam bildirib ki, parlament fraksiyaları ilə məsləhətləşmələr zamanı çoxluq Milli Məclisin buraxılmasına qarşı çıxıb. Prezident Emmanuel Makronun oktyabrın 10-da yeni baş nazir təyin edəcəyi vurğulanır.
Ölkədə hökumət həm prezident seçkisinin, həm də Milli Məclisə seçkinin nəticələri əsasında qurulur. İndiki Milli Məclis 2024-cü ilin yayında keçirilmiş növbədənkənar seçkidə formalaşıb. Dövlət başçısına bağlı İntibah Partiyası və müttəfiqləri Milli Məclisdə azlıqda qaldığından hökumət böhranları yaşanır. 2024-cü il sentyabrın 5-də baş nazir təyin olunan Mişel Barnye dekabrın 4-də Milli Məclisdə etimadsızlıqla üzləşərək istefa verib. Dekabrın 13-dən baş nazir postunu tutan Fransua Bayru 2025-ci il sentyabrın 8-də eyni aqibətlə üzləşib. Sentyabrın 9-dan baş nazir olan Sebastyen Lekornu isə oktyabrın 6-da, Milli Məclisin kəskin tənqidləri fonunda istefaya gedib, ancaq Emmanuel Makronun xahişi ilə parlament üzvləri ilə danışıqlar aparır.

France: The threat of dissolving the National Assembly may be lifted
The threat of dissolving the lower house of the parliament - the National Assembly in France may be lifted.
According to Medianews.az, Sebastien Lecornu, acting head of government, said on the evening of October 8 that during consultations, the majority of parliamentary factions opposed the dissolution of the National Assembly. It is emphasized that President Emmanuel Macron will appoint a new prime minister on October 10.
In the country, the government is formed based on both the presidential election and the results of the National Assembly election. The current National Assembly was formed in the early election held in the summer of 2024. Since the Renaissance Party and its allies, affiliated with the head of state, remain in the minority in the National Assembly, government crises are occurring. Michel Barnier, appointed prime minister on September 5, 2024, resigned on December 4 after facing a vote of no confidence in the National Assembly. François Bayrou, who took the prime minister post from December 13, faced the same fate on September 8, 2025. Sebastien Lecornu, prime minister since September 9, resigned on October 6 amid sharp criticism from the National Assembly, but at Emmanuel Macron’s request, he is conducting talks with the members of parliament.