Ermənistandakı revanşistləri hansı güclər danışdırır?
Bu günlərdə Ermənistanın keçmiş müdafiə naziri Seyran Ohanyan Zəngəzur dəhlizi və yaxud ABŞ şirkətinə həvalə ediləcək Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu ilə bağlı açıqlama verib. O bildirib ki, hakimiyyətə gəlsələr, bu müqaviləyə yenidən baxacaqlar. Yəni bu nəhəng marşrutu əngəlləmək ehtimalı Rusiyanın maraqları ilə üst-üstə düşür. Şimal qonşumuzun çirklənmiş teleməkanına nəzər salsaq rəsmi Moskvanın Cənubi Qafqazla, xüsusilə Zəngəzur layihəsi ilə bağlı mövqeyi bəlli olur.
Bütün hallarda bu strateji Zəngəzur yolunun çəkilişi baş tutacaq. Layihənin tam gerçəkləşməsi ilə bağlı risklər hələ də qalmaqdadır. Ermənistandakı revanşist qüvvələr Rusiyadan güc alaraq vəziyyətin dəyişəcəyinə ümid edirlər.
Keçmiş SSRİ məkanında harada münaqişə, separatizm varsa, dərhal Rusiyanın barmağı orada görünür. Separatizm toxumu əkməklə, təhdid etməklə deyil, yalnız dünyanın hüquq sisteminin qəbul etdiyi prinsiplərlə qonşu dövlətlərlə əməkdaşlıq etmək mümkündür.
Bu artıq aksiomadır ki, heç bir cinayət cəzasız qalmır. O baxımdan Seyran Ohanyanın, Robert Köçəryanın, Serj Sərkisyanın Xocalı soyqırımında törətdiyi cinayətləri sübut edəcək kifayət qədər faktlar var.
Müharibə cinayətləri törədən, yüzlərlə dinc azərbaycanlılarının qətlinə fərman verən bu şəxslərin və digərlərinin istintaqa cəlb olunması ilə bağlı ciddi addımlar atılmalıdır. Belə vələdüznaların azadlıqda qalması beynəlxalq hüquqa hörmətsizlik və regionda sabitliyə təhdiddir. Ona görə istintaqın əhatə dairəsi genişlənməlidir.
Ermənilərin çox uğursuz ənənəvi təcrübəsindən əl çəkməsi üçün təhqiqat işlərinə beynəlxalq aləmdə tanınan, qəbul edilən ekspertləri cəlb etmək lazımdır.

Какие силы заставляют реваншистов в Армении говорить?
В эти дни бывший министр обороны Армении Сейран Оганян дал заявление относительно Зангезурского коридора или Международного маршрута ради мира и процветания имени Трампа, который будет передан американской компании. Он заявил, что если придут к власти, они пересмотрят это соглашение. То есть вероятность блокировки этого гигантского маршрута совпадает с интересами России. Если взглянуть на загрязненное телепространство нашего северного соседа, становится ясна официальная позиция Москвы по Южному Кавказу, особенно по проекту Зангезур.
Во всех случаях прокладка этого стратегического Зангезурского пути состоится. Риски полной реализации проекта все еще сохраняются. Реваншистские силы в Армении надеются, воспользовавшись поддержкой России, изменить ситуацию.
Где бы ни возникал конфликт или сепаратизм на постсоветском пространстве, сразу же видна рука России. Засевать семена сепаратизма и угрожать — нельзя, возможно только сотрудничество с соседними государствами на основании принципов, признанных мировой правовой системой.
Это уже аксиома, что ни одно преступление не остается без наказания. В этом плане у нас имеется достаточное количество фактов, доказывающих преступления Сейрана Оганяна, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна в геноциде Ходжалы.
Нужно предпринимать серьезные шаги по привлечению к следствию этих лиц и других, совершивших военные преступления и отдававших приказы о массовом убийстве мирных азербайджанцев. Оставление таких негодяев на свободе — это неуважение к международному праву и угроза стабильности в регионе. Поэтому сфера расследования должна быть расширена.
Чтобы армяне отказались от своей неудачной традиционной практики, необходимо привлекать к следствию признанных и уважаемых в международном сообществе экспертов.