Dünya çempionatına çıxan 42 komanda
2026-cı ilin dünya futbol çempionatının 42 iştirakçısı məlumdur. ABŞ, Kanada, Meksika milli komandaları final mərhələsinə ev sahibləri kimi vəsiqə alıb. Seçmələrdən turnirə bu yığmalar adlayıb:
Şimali və Mərkəzi Amerika - Haiti, Kürasao, Panama;
Cənubi Amerika - Argentina, Braziliya, Ekvador, Kolumbiya, Paraqvay, Uruqvay;
Afrika - CAR, Əlcəzair, Fil Dişi Sahili, Kabo Verde, Qana, Mərakeş, Misir, Seneqal, Tunis;
Avropa - Almaniya, Avstriya, Belçika, Fransa, Xorvatiya, İngiltərə, İspaniya, İsveçrə, Niderland, Norveç, Portuqaliya, Şotlandiya;
Asiya - Avstraliya, Cənubi Koreya, İordaniya, İran, Qətər, Özbəkistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Yaponiya;
Okeaniya - Yeni Zelandiya.
Medianews.az bildirir ki, Avropanın daha 4, Afrika, Asiya, Okeaniya, Cənubi Amerika, Şimali və Mərkəzi Amerikanın ümumilikdə 2 bileti var. Bu vəsiqələrin sahibləri 2026-cı ilin martında keçiriləcək ələmə oyunlarında müəyyənləşəcək.
2026-cı il iyunun 11-dən iyulun 19-dək keçiriləcək 23-cü dünya çempionatında 48 komanda 12 qrupa bölünəcək, ilk iki yeri tutanlar və üçüncülər arasında ən yaxşı nəticə göstərmiş 8 komanda 1/16 finala bilet alacaq.

Известны 42 участника футбольного чемпионата мира 2026 года. Сборные США, Канады и Мексики получили путёвки на финальный этап как хозяйки турнира. С отбора на турнир вышли следующие команды:
Северная и Центральная Америка - Гаити, Кюрасао, Панама;
Южная Америка - Аргентина, Бразилия, Эквадор, Колумбия, Парагвай, Уругвай;
Африка - ЦАР, Алжир, Кот-д’Ивуар, Кабо-Верде, Гана, Марокко, Египет, Сенегал, Тунис;
Европа - Германия, Австрия, Бельгия, Франция, Хорватия, Англия, Испания, Швейцария, Нидерланды, Норвегия, Португалия, Шотландия;
Азия - Австралия, Южная Корея, Иордания, Иран, Катар, Узбекистан, Саудовская Аравия, Япония;
Океания - Новая Зеландия.
Medianews.az сообщает, что у Европы есть еще 4 путёвки, а у Африки, Азии, Океании, Южной Америки, Северной и Центральной Америки в совокупности — 2 путёвки. Владельцы этих путёвок определятся в стыковых матчах, которые пройдут в марте 2026 года.
На 23-м чемпионате мира, который пройдет с 11 июня по 19 июля 2026 года, 48 команд будут разделены на 12 групп, первые два места в которых, а также 8 лучших команд из числа занявших третьи места, получат билеты в 1/16 финала.