Dünya çempionatı: seçmələri hansı komandalar adlayıb?
Medianews.az xəbər verir ki, final raunduna Cənubi Amerikadan Argentina, Braziliya, Ekvador, Kolumbiya, Paraqvay, Uruqvay, Okeaniyadan Yeni Zelandiya, Asiyadan Yaponiya, İran, Cənubi Koreya, İordaniya, Özbəkistan, Avstraliya, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Afrikadan Mərakeş, Tunis, Misir, Əlcəzair, Qana, Kabo Verde, CAR, Fil Dişi Sahili, Seneqal, Avropadan İngiltərə adlayıb.
48 milli komandanın qatılacağı çempionata ABŞ, Kanada, Meksika ev sahibləri kimi vəsiqə alıb. Seçmələrdən Avropanın 16, Afrikanın 9, Asiyanın 8, Cənubi Amerikanın 6, Şimali və Mərkəzi Amerikanın 3, Okeaniyanın 1 bileti var. 2 vəsiqənin sahibi Afrika, Asiya, Okeaniya, Cənubi Amerika, Şimali və Mərkəzi Amerika təmsilçiləri arasında əlavə oyunlarda müəyyənləşəcək.
Avropada 54 UEFA üzvü 12 qrupa bölünüb. Qrup qalibləri final mərhələsinə birbaşa vəsiqə alır, ikincilər və Millətlər Liqasının dörd ən yaxşı komandası qalan biletlər uğrunda yarışır. Azərbaycan milli komandası D qrupunda Fransa, Ukrayna və İslandiyaya rəqib olub. Sona iki tur qalmış Fransa 10, Ukrayna 7, İslandiya 4, Azərbaycan 1 xal toplayıb.

Чемпионат мира: какие команды прошли отбор?
Medianews.az сообщает, что в финальный раунд прошли из Южной Америки Аргентина, Бразилия, Эквадор, Колумбия, Парагвай, Уругвай, из Океании Новая Зеландия, из Азии Япония, Иран, Южная Корея, Иордания, Узбекистан, Австралия, Катар, Саудовская Аравия, из Африки Марокко, Тунис, Египет, Алжир, Гана, Кабо-Верде, ЦАР, Кот-д’Ивуар, Сенегал, из Европы Англия.
На чемпионат, в котором примут участие 48 национальных команд, уже получили путевки США, Канада, Мексика — как страны-хозяйки. Из отборочных турниров Европа получила 16, Африка — 9, Азия — 8, Южная Америка — 6, Северная и Центральная Америка — 3, Океания — 1 путевку. Еще 2 путевки будут разыграны в дополнительных матчах между представителями Африки, Азии, Океании, Южной Америки, Северной и Центральной Америки.
В Европе 54 члена УЕФА разделены на 12 групп. Победители групп напрямую выходят в финальную стадию, вторые места и четыре лучшие команды Лиги наций будут бороться за оставшиеся путевки. Сборная Азербайджана вошла в группу D, где соперниками стали Франция, Украина и Исландия. За два тура до конца Франция набрала 10 очков, Украина — 7, Исландия — 4, Азербайджан — 1 очко.