Dərslərin 70 faizi zəif keçir - Çıxış yolu nədir? –
Sentyabrın 12-si “2025-2026-cı tədris ili: yeniliklər və hədəflər” mövzusunda keçirilən tədbirdə elm və təhsil nazirinin müşaviri, Təhsil İnstitutu direktorunun vəzifələrini icra edən Elnur Əliyev deyib ki, 400 məktəbdə 17300 dərsdinləmə aparılıb və dinlənilən hər 10 dərsdən 7-də tədrisin keyfiyyətinin zəif olduğu aşkarlanıb: “Dərslərin 30%-i kafi və ya yaxşı qiymətləndirilib. Hər 10 dərsdən 3-də müəllimlər vaxt və resurslardan səmərəli istifadə edirlər. Həmçinin müəyyən olunub ki, şagirdlərin 70 faizi dərsə fəal cəlb olunmur. Hər 10 dərsdən 7-də formativ qiymətləndirmə düzgün aparılmır”.
Medianews.az saytı məsələ ilə bağlı təhsil eksperti Elçin Əfəndidən müsahibə götürüb.
- Dərslərin 70%-nin zəif qiymətləndirilməsi əsasən hansı səbəblərlə bağlıdır – müəllim hazırlığı, proqramın çətinliyi, yoxsa metodoloji problemlər?..
- Dərslərin 70 faizinin zəif qiymətləndirilməsi müəllimlərin formal qiymətləndirmə ilə bağlı bilik və bacarıqlarının tam şəkildə formalaşmamasından irəli gəlir. Burada müəyyən qədər proqramın mürəkkəbliyi də rol oynayır. Müəllimlərə proqramdan əlavə verilən tapşırıqların çoxluğu da onların düzgün qiymətləndirmə apara bilməmələrinə gətirib çıxarır.
- Müəllimlərin dərsdə vaxt və resurslardan səmərəli istifadə edə bilməməsinin səbəbləri nədir?
- Vaxt və resurslardan səmərəli istifadə edilməməsinin başlıca səbəbi müəllimlərə verilən əlavə tapşırıqlardır. Onlar summativ qiymətləndirmələr keçirirlər, müvafiq kağız daşıycılara, həmçinin kağız jurnala qiymət yazırlar. Bu ildən elektron jurnal yalnız paytaxt məktəblərini əhatə edəcək. Amma bölgə məktəblərində qiymətləndirmələr hələ də kağız jurnallarda aparılır. Əlavə olaraq müəllimlərdən gündəliklərdə qeydlər aparmaları tələb olunur. Bu da, əlbəttə ki, xeyli vaxt tələb edir. Nəticədə müəllimlər ixtiyarlarında olan vaxtı şagirdlərə maksimum dərəcədə sərf edə bilmirlər.
- Şagirdlərin 70%-nin dərsə fəal cəlb olunmaması nə ilə bağlıdır – motivasiya çatışmazlığı, tədris metodları, yoxsa məktəb mühiti?
- Şagirdlərin əksəri müasir texnoloji vasitələrdən çox istifadə edir. Nəticədə onları dərs prosesinə cəlb etmək bir qədər çətinləşir. Bunun üçün də düşünürəm ki, müəllimlər texnoloji vasitələri artıq dərs prosesinə tətbiq etməlidirlər. Müəllimlər şagirdlərin diqqətini çəkə biləcək video çarxlar hazırlaya bilərlər. Yaxud da keçirilən mövzu ilə bağlı uşaqlara araşdırma aparmağı, texnologiyaların köməyilə nələrsə hazırlamağı tapşıra bilərlər. Beləcə onların dərs prosesinə daha fəal cəlb olunmasına stimul vermək olar. Motivasiya gücləndirilməli, mühit düzgün qurulmalıdır. Şagirdləri onsuz da istifadə etdikləri müasir texnoloji alətlər hesabına daha da həvəsləndirmək lazımdır. XXI əsrdə bu, mütləqdir.
- Bəs bu sahədə müəllimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması üçün hansı addımlar atılmalıdır?
- Müəllimlər peşəkar təlimlərə cəlb olunmalıdırlar. Bir müəllimin hansı sahədə daha yaxşı nəticələri varsa, həmin müəllim digərlərinə təlim keçməlidir. Müəllimlər treninqlərə, təlimlərə cəlb olunmaqla bilik və bacarıqlarını artırmalıdırlar ki, ümumi dərs prosesini daha yaxşı idarə edə bilsinlər.

70 процентов уроков проходят плохо - Какой выход? –
12 сентября на мероприятии по теме «2025-2026 учебный год: нововведения и цели» советник министра науки и образования, исполняющий обязанности директора Института образования Эльнур Алиев сообщил, что в 400 школах было проведено 17 300 наблюдений уроков, и в 7 из 10 изученных уроков было выявлено низкое качество преподавания: «30% уроков оценены как удовлетворительные или хорошие. В 3 из 10 уроков учителя эффективно используют время и ресурсы. Также было установлено, что 70% учеников не активно вовлечены в урок. В 7 из 10 уроков формирующее оценивание проводится неправильно».
Сайт Medianews.az взял интервью по этому вопросу у эксперта в области образования Элчина Эфенди.
- С чем в основном связано низкое качество 70% уроков – подготовкой учителей, сложностью программы или методологическими проблемами?..
- Низкое качество 70% уроков связано с тем, что у учителей не полностью сформированы знания и навыки по формальному оцениванию. Также имеет значение определенная сложность программы. Большое количество дополнительных заданий, выдаваемых учителям вместе с программой, также приводит к тому, что они не могут правильно проводить оценивание.
- Каковы причины того, что учителя не могут эффективно использовать время и ресурсы на уроках?
- Основная причина неэффективного использования времени и ресурсов – дополнительные задания, которые дают учителям. Они проводят суммативное оценивание, заносят оценки в бумажные носители, а также в бумажный журнал. С этого года электронный журнал будет действовать только в городских школах. Однако в региональных школах оценивание все еще проводится в бумажных журналах. Кроме того, учителей просят вести записи в ежедневниках, что также требует много времени. В результате у учителей не остается достаточно времени, чтобы максимально эффективно уделять его ученикам.
- С чем связано, что 70% учеников не активно вовлечены в урок – с отсутствием мотивации, методами преподавания или школьной средой?
- Большинство учеников много используют современные технологические средства. В результате их вовлечь в учебный процесс становится немного сложнее. По этой причине я считаю, что учителям нужно активнее использовать технологические средства в учебном процессе. Учителя могут создавать видеофрагменты, привлекающие внимание учеников, или поручать детям проводить исследования по изучаемым темам и создавать что-то с помощью технологий. Таким образом можно стимулировать более активное участие в учебном процессе. Мотивацию нужно укреплять, среду правильно формировать. Ученики должны быть дополнительно воодушевлены именно благодаря современным технологическим средствам, которые они уже используют. В XXI веке это необходимо.
- Какие шаги следует предпринять для повышения знаний и навыков учителей в этой области?
- Учителей нужно привлекать к профессиональным тренингам. Учитель, который достигает лучших результатов в какой-то области, должен проводить обучение других учителей. С участием в тренингах и обучающих курсах учителя должны улучшать свои знания и навыки, чтобы лучше управлять общим учебным процессом.