Dekabrın 1-dən sonra da telefon işləyəcəkmi, internet olacaqmı? -
Dekabr ayınadək bütün telekommunikasiya xidmətlərini dayandırmaq qərarı verən “Naxtel” mobil rabitə operatoru öz abunəçilərinə bu müddət ərzində digər mobil rabitə operatorlarına keçməyi tövsiyə edib.
10 ildir Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən “Naxtel” 4-cü nəsil GSM + LTE operatorudur. Muxtar respublikanın bütün yaşayış məntəqələrini əhatə edir, 130 baza stansiyası, on minlərlə abunəçisi var.
Naxçıvanın ucqar kəndlərində yaşayan “Naxtel” abunəçiləri digər mobil rabitə operatorlarının şəbəkələrinə qoşulanda mobil telefon xidmətindən və internetdən sabit şəkildə yararlana biləcəklərmi? Başqa sözlə, hazırda fəaliyyətini davam etdirən mobil operatorlara məxsus nömrələr Naxçıvan Muxtar Respublikasının təkcə şəhərlərində, rayon mərkəzlərində yox, ucqar kəndlərində də tam funksional şəkildə işləyəcəkmi, həmin nömrələrin internet bağlantısı olacaqmı?
Medianews.az-ın sorğusuna “Bakcell” şirkətindən belə cavab verilib: “Oktyabrın 1-dən dekabrın 1-dək “Bakcell”in Naxçıvan Muxtar Respublikasında, həmçinin Bakı və Gəncə şəhərlərində yerləşən xüsusi xidmət mərkəzlərinə müraciət edən “Naxtel” abunəçiləri mövcud nömrələrini öz adlarında saxlamaqla “Bakcell” şəbəkəsinə keçə bilərlər. Bu zaman onlar yalnız “Naxtel” abunəçiləri üçün nəzərdə tutulan özəl kampaniyadan da faydalana biləcəklər”.
“Bakcell”dən qeyd ediblər ki, “GO” tariflərinə qoşulan abunəçilərə 12 ay müddətində özəl endirimlər təqdim olunacaq:
GO 7.99 - İlk tarifə qoşulma və 1 yenilənmə – ödənişsiz. Növbəti 22 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 11.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 17.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 29.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə.
“Azercell”dən Medianews.az-a bildiriblər ki, şirkət Naxçıvan Muxtar Respublikasında telekommunikasiya xidmətlərini 1997-ci ildən təqdim edir: “2023-cü ildə “Azercell Telekom” Naxçıvan şəhərində 4G şəbəkəsinin tətbiqinə başlayıb və həmin ildən muxtar respublika ərazisində 4G şəbəkəsinin əhatə dairəsini genişləndirmək üçün iş aparır. Şəbəkənin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi muxtar respublika ərazisinin coğrafi xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq həyata keçirilir”.
“Azercell”dən onu da deyiblər ki, şirkətin şəbəkəsi coğrafi baxımdan ölkə ərazisinin 95 faizini əhatə edir.
Azərbaycanın yeganə regional mobil operatoru olan “Naxtel” MMC fəaliyyətini dayandırmaq qərarına gəldiyini sentyabrın 1-də elan edib. Bunun səbəbini öyrənmək üçün Medianews.az-ın şirkətin Çağrı Mərkəzinə etdiyi müraciət cavabsız qalıb. Saytın “Naxtel” MMC-nin elektron poçt ünvanına (info@naxtel.az) göndərdiyi sorğuya da cavab verilməyib.

Will the phone still work and will there be internet after December 1st? -
Will the phone still work and will there be internet after December 1st? - What do mobile operators say?
“Naxtel” mobile communication operator, which decided to suspend all telecommunication services until December, has advised its subscribers to switch to other mobile operators during this period.
“Naxtel,” operating for 10 years in the Nakhchivan Autonomous Republic, is a 4th generation GSM + LTE operator. It covers all settlements of the autonomous republic, with 130 base stations and tens of thousands of subscribers.
Will “Naxtel” subscribers living in remote villages of Nakhchivan be able to consistently use mobile phone services and internet when connected to other mobile operators’ networks? In other words, will numbers belonging to currently operating mobile operators work fully functionally not only in the cities and district centers of the Nakhchivan Autonomous Republic but also in remote villages, and will those numbers have internet connectivity?
Medianews.az received the following response from the “Bakcell” company: “From October 1 to December 1, ‘Naxtel’ subscribers applying to the special service centers of ‘Bakcell’ located in the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as in Baku and Ganja cities, can transfer their existing numbers to the ‘Bakcell’ network while keeping them under their names. At this time, they will also benefit from the special campaign intended only for ‘Naxtel’ subscribers.”
“Bakcell” noted that subscribers connected to the “GO” tariffs will be offered special discounts for 12 months:
GO 7.99 - First tariff activation and 1 renewal – free of charge. The next 22 renewals with a 20% discount;
GO 11.99 - First tariff activation – free of charge. The next 11 renewals with a 20% discount;
GO 17.99 - First tariff activation – free of charge. The next 11 renewals with a 20% discount;
GO 29.99 - First tariff activation – free of charge. The next 11 renewals with a 20% discount.
“Azercell” informed Medianews.az that the company has been providing telecommunication services in the Nakhchivan Autonomous Republic since 1997: “In 2023, ‘Azercell Telekom’ began the deployment of the 4G network in the city of Nakhchivan and has been working since then to expand the coverage area of the 4G network throughout the autonomous republic. The expansion and upgrading of the network are being carried out taking into account the geographical features of the autonomous republic.”
“Azercell” also stated that the company’s network covers 95 percent of the country’s territory geographically.
“Naxtel” LLC, the only regional mobile operator in Azerbaijan, announced on September 1 that it has decided to cease operations. Attempts by Medianews.az to learn the reason by contacting the company’s Call Center remained unanswered. The inquiry sent by the site to “Naxtel” LLC’s email address (info@naxtel.az) also went unanswered.
Besides “Naxtel,” there are only three other mobile operators in the country: “Azercell,” “Bakcell,” and “Nar.”