Dekabrın 1-dən sonra da telefon işləyəcəkmi, internet olacaqmı? -
Dekabr ayınadək bütün telekommunikasiya xidmətlərini dayandırmaq qərarı verən “Naxtel” mobil rabitə operatoru öz abunəçilərinə bu müddət ərzində digər mobil rabitə operatorlarına keçməyi tövsiyə edib.
10 ildir Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən “Naxtel” 4-cü nəsil GSM + LTE operatorudur. Muxtar respublikanın bütün yaşayış məntəqələrini əhatə edir, 130 baza stansiyası, on minlərlə abunəçisi var.
Naxçıvanın ucqar kəndlərində yaşayan “Naxtel” abunəçiləri digər mobil rabitə operatorlarının şəbəkələrinə qoşulanda mobil telefon xidmətindən və internetdən sabit şəkildə yararlana biləcəklərmi? Başqa sözlə, hazırda fəaliyyətini davam etdirən mobil operatorlara məxsus nömrələr Naxçıvan Muxtar Respublikasının təkcə şəhərlərində, rayon mərkəzlərində yox, ucqar kəndlərində də tam funksional şəkildə işləyəcəkmi, həmin nömrələrin internet bağlantısı olacaqmı?
Medianews.az-ın sorğusuna “Bakcell” şirkətindən belə cavab verilib: “Oktyabrın 1-dən dekabrın 1-dək “Bakcell”in Naxçıvan Muxtar Respublikasında, həmçinin Bakı və Gəncə şəhərlərində yerləşən xüsusi xidmət mərkəzlərinə müraciət edən “Naxtel” abunəçiləri mövcud nömrələrini öz adlarında saxlamaqla “Bakcell” şəbəkəsinə keçə bilərlər. Bu zaman onlar yalnız “Naxtel” abunəçiləri üçün nəzərdə tutulan özəl kampaniyadan da faydalana biləcəklər”.
“Bakcell”dən qeyd ediblər ki, “GO” tariflərinə qoşulan abunəçilərə 12 ay müddətində özəl endirimlər təqdim olunacaq:
GO 7.99 - İlk tarifə qoşulma və 1 yenilənmə – ödənişsiz. Növbəti 22 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 11.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 17.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə;
GO 29.99 - İlk tarifə qoşulma – ödənişsiz. Növbəti 11 yenilənmə 20% endirimlə.
“Azercell”dən Medianews.az-a bildiriblər ki, şirkət Naxçıvan Muxtar Respublikasında telekommunikasiya xidmətlərini 1997-ci ildən təqdim edir: “2023-cü ildə “Azercell Telekom” Naxçıvan şəhərində 4G şəbəkəsinin tətbiqinə başlayıb və həmin ildən muxtar respublika ərazisində 4G şəbəkəsinin əhatə dairəsini genişləndirmək üçün iş aparır. Şəbəkənin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi muxtar respublika ərazisinin coğrafi xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq həyata keçirilir”.
“Azercell”dən onu da deyiblər ki, şirkətin şəbəkəsi coğrafi baxımdan ölkə ərazisinin 95 faizini əhatə edir.
Azərbaycanın yeganə regional mobil operatoru olan “Naxtel” MMC fəaliyyətini dayandırmaq qərarına gəldiyini sentyabrın 1-də elan edib. Bunun səbəbini öyrənmək üçün Medianews.az-ın şirkətin Çağrı Mərkəzinə etdiyi müraciət cavabsız qalıb. Saytın “Naxtel” MMC-nin elektron poçt ünvanına (info@naxtel.az) göndərdiyi sorğuya da cavab verilməyib.

Телефон будет работать и после 1 декабря, будет ли интернет? -
Мобильный оператор «Naxtel», принявший решение прекратить все телекоммуникационные услуги до декабря, рекомендовал своим абонентам в этот период перейти к другим мобильным операторам.
Компания «Naxtel», работающая в Нахичеванской Автономной Республике уже 10 лет, является оператором 4-го поколения GSM + LTE. Она охватывает все населённые пункты автономной республики, имеет 130 базовых станций и десятки тысяч абонентов.
Смогут ли абоненты «Naxtel», проживающие в отдалённых селах Нахичевани, стабильно пользоваться услугами мобильной связи и интернетом при подключении к сетям других мобильных операторов? Другими словами, будут ли номера, принадлежащие мобильным операторам, которые продолжают свою деятельность, полнофункционально работать не только в городах и райцентрах Нахичеванской АР, но и в отдалённых деревнях, будет ли у этих номеров интернет-соединение?
В ответ на запрос Medianews.az из компании «Bakcell» сообщили: «С 1 октября по 1 декабря абоненты «Naxtel», обращающиеся в специальные сервисные центры «Bakcell», расположенные в Нахичеванской Автономной Республике, а также в городах Баку и Гянджа, могут сохранить свои текущие номера на своё имя и перейти в сеть «Bakcell». При этом они смогут воспользоваться специальной акцией, предусмотренной исключительно для абонентов «Naxtel»».
В «Bakcell» отметили, что абонентам, подключающимся к тарифам «GO», будут предоставлены специальные скидки сроком на 12 месяцев:
GO 7.99 – первое подключение и 1 обновление тарифа — бесплатно. Следующие 22 обновления со скидкой 20%;
GO 11.99 – первое подключение тарифа — бесплатно. Следующие 11 обновлений со скидкой 20%;
GO 17.99 – первое подключение тарифа — бесплатно. Следующие 11 обновлений со скидкой 20%;
GO 29.99 – первое подключение тарифа — бесплатно. Следующие 11 обновлений со скидкой 20%.
«Azercell» в интервью Medianews.az заявили, что компания предоставляет телекоммуникационные услуги в Нахичеванской Автономной Республике с 1997 года: «В 2023 году «Azercell Telekom» начал внедрение сети 4G в городе Нахичевань и с тех пор ведёт работы по расширению зоны покрытия 4G в пределах автономной республики. Расширение и улучшение сети осуществляется с учётом географических особенностей территории автономной республики».
В «Azercell» добавили, что их сеть географически охватывает 95 процентов территории страны.
Единственный региональный мобильный оператор Азербайджана – «Naxtel» ООО – объявил 1 сентября о решении прекратить свою деятельность. Чтобы узнать причины, Medianews.az направлял запрос в Центр поддержки компании, но ответа не получил. Также не было ответа на запрос, отправленный сайтом на электронную почту ООО «Naxtel» (info@naxtel.az).