Bu ölkədə baş nazir dəyişir
Moldovada hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası baş nazir postuna iş adamı Aleksandru Muntyanunu namizəd göstərmək fikrindədir.
Medianews.az bildirir ki, rəsmi məlumat oktyabrın 14-də yayılıb.
1964-cü il təvəllüdlü Aleksandru Muntyanu fizikdir, investisiya sahəsində biznes fəaliyyəti ilə tanınıb.
Sentyabrın 28-də keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələrinə Konstitusiya Məhkəməsində baxılır. Seçkinin nəticələri təsdiqləndikdən sonra parlamentin ilk iclası keçirilməli, hökumət qurulmasına başlanmalıdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası prezident Mayya Sanduya bağlı Hərəkət və Həmrəylik Partiyasının 101 yerlik parlamentə 55, Vətənpərvər blokunun 26, Alternativ blokunun 8, Bizim Partiyanın 6, Evdə Demokratiya Partiyasının 6 mandatla düşdüyünü bəyan edib.
Ölkədə hökuməti qanunverici orqanda mandatların yarıdan çoxuna sahib olan partiya formalaşdırır. 2023-cü il fevralın 16-dan Hərəkət və Həmrəylik Partiyasının dəstəklədiyi Dorin Reçan baş nazirdir. O, postunda qalmaq istəməyib.

The prime minister is changing in this country.
In Moldova, the ruling Action and Solidarity Party intends to nominate businessman Alexandru Muntyanu for the post of prime minister.
Medianews.az reports that the official information was released on October 14.
Born in 1964, Alexandru Muntyanu is a physicist known for his business activities in the investment sector.
The results of the parliamentary election held on September 28 are being reviewed by the Constitutional Court. After the election results are confirmed, the first meeting of parliament must be held, and the formation of the government should begin.
The Central Election Commission declared that the Action and Solidarity Party, associated with President Maia Sandu, obtained 55 seats in the 101-seat parliament, the Patriotic Bloc 26, the Alternative Bloc 8, Our Party 6, and the Party of Democracy at Home 6 mandates.
In the country, the government is formed by the party that holds more than half of the seats in the legislative body. Since February 16, 2023, Dorin Recean, supported by the Action and Solidarity Party, has been prime minister. He does not want to remain in his position.
The Action and Solidarity Party supports Moldova's close integration with the West. Maia Sandu was elected president in the nationwide elections of 2020 and 2024.