Azərbaycanlıların “Telegram” hesabları ələ keçirilir – Məqsəd nədir?
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) bu həftə yaydığı məlumatda bildirilir ki, “Telegram” platforması üzərindən yeni dələduzluq halları müşahidə olunur, platforma istifadəçilərinə "Hi, şəkilləriniz…" tipli mesajlar göndərilir və həmin mesajların davamında şübhəli keçidlər paylaşılır. İstifadəçi həmin keçidə daxil olduqda, müvafiq ölkəni seçmək, telefon nömrəsini daxil etmək və gələn təsdiqləmə kodunu yazmaq tələb olunur. Bu üsulla istifadəçilərin "Telegram" hesabları ələ keçirilir. Daha sonra isə ələ keçirilmiş hesablar vasitəsilə başqa şəxslərə qarşı da eyni dələduzluq halları davam edir.
ETX vətəndaşlara belə hallara qarşı diqqətli olmağı, şübhəli keçidlərə daxil olmamağı, telefon nömrəsi və təsdiqləmə kodlarını paylaşmamağı, hesablarda təhlükəsizliyi təmin etmək üçün ikimərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktiv etməyi tövsiyə edib.
Maraqlıdır, bu cür dələduzluqda məqsəd nədir? "Telegram" hesablarını ələ keçirmək kibercinayətkarların nəyinə lazımdır? Bu, cinayətkarlara nə verir?
Medianews.az-ın suallarını cavalandıran Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov bildirib ki, ümumən “Telegram” üzərindən yayılan bu tip dələduzluqların əsas məqsədi istifadəçilərin hesablarını ələ keçirməkdir: “Çünki ələ keçirilmiş hesab kiber cinayətkarlar üçün həm etibar qazanmaq, həm də daha geniş kütləyə çıxmaq imkanı yaradır. İnsanlar tanıdıqları şəxsdən gələn mesajlara daha çox güvəndiyi üçün onların da eyni fişinq linkinə klikləməsi ehtimalı artır.
Digər tərəfdən, ələ keçirilmiş hesablar vasitəsilə şəxsi yazışmalar əldə edilə, bundan şantaj məqsədilə və ya saxta investisiya, pul köçürməsi kimi yeni dələduzluq sxemlərinin yayılmasında bir vasitə kimi istifadə oluna bilər. Bu, kiber cinayətkarların həm maliyyə qazancı, həm də sosial mühəndislik hücumlarında üstünlük əldə etməsi deməkdir.
Ona görə də bu kimi hallarda ən vacib addım - istifadəçilərin ikimərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktiv etməsi və şübhəli linklərə daxil olmamaqdır. Əks halda, bir hesabın ələ keçirilməsi daha böyük zəncirvari fəsadlara yol aça bilər”.

Azerbaijani "Telegram" accounts are being hacked – What is the purpose?
The information released this week by the Electronic Security Service (ETX) under the Ministry of Digital Development and Transport states that new fraud cases have been observed through the "Telegram" platform, and platform users are sent messages like "Hi, your pictures..." followed by suspicious links being shared. When the user enters that link, they are required to select the relevant country, enter their phone number, and write the received verification code. This method is used to hijack users' "Telegram" accounts. Later, using the hijacked accounts, the same fraud cases continue against other people.
ETX has advised citizens to be cautious against such incidents, not to enter suspicious links, not to share phone numbers and verification codes, and to activate two-step verification to ensure security in accounts.
It is interesting, what is the purpose of such fraud? Why do cybercriminals need to hijack "Telegram" accounts? What does this give to the criminals?
Medianews.az's questions were answered by Elvin Abbasov, chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, who stated that generally, the main purpose of this type of fraud spreading through "Telegram" is to hijack users' accounts: "Because a hijacked account provides cybercriminals both the opportunity to gain trust and to reach a wider audience. People tend to trust messages coming from someone they know, which increases the likelihood of them clicking on the same phishing link."
On the other hand, through hijacked accounts, private messages can be obtained and used for blackmail purposes or as a means for spreading new fraud schemes such as fake investments or money transfers. This means cybercriminals gain both financial profit and an advantage in social engineering attacks.
Therefore, the most important step in such cases is for users to activate the two-step verification function and not to enter suspicious links. Otherwise, hijacking one account can lead to larger chain reactions of damage."