Azərbaycanlıların “Telegram” hesabları ələ keçirilir – Məqsəd nədir?
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) bu həftə yaydığı məlumatda bildirilir ki, “Telegram” platforması üzərindən yeni dələduzluq halları müşahidə olunur, platforma istifadəçilərinə "Hi, şəkilləriniz…" tipli mesajlar göndərilir və həmin mesajların davamında şübhəli keçidlər paylaşılır. İstifadəçi həmin keçidə daxil olduqda, müvafiq ölkəni seçmək, telefon nömrəsini daxil etmək və gələn təsdiqləmə kodunu yazmaq tələb olunur. Bu üsulla istifadəçilərin "Telegram" hesabları ələ keçirilir. Daha sonra isə ələ keçirilmiş hesablar vasitəsilə başqa şəxslərə qarşı da eyni dələduzluq halları davam edir.
ETX vətəndaşlara belə hallara qarşı diqqətli olmağı, şübhəli keçidlərə daxil olmamağı, telefon nömrəsi və təsdiqləmə kodlarını paylaşmamağı, hesablarda təhlükəsizliyi təmin etmək üçün ikimərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktiv etməyi tövsiyə edib.
Maraqlıdır, bu cür dələduzluqda məqsəd nədir? "Telegram" hesablarını ələ keçirmək kibercinayətkarların nəyinə lazımdır? Bu, cinayətkarlara nə verir?
Medianews.az-ın suallarını cavalandıran Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov bildirib ki, ümumən “Telegram” üzərindən yayılan bu tip dələduzluqların əsas məqsədi istifadəçilərin hesablarını ələ keçirməkdir: “Çünki ələ keçirilmiş hesab kiber cinayətkarlar üçün həm etibar qazanmaq, həm də daha geniş kütləyə çıxmaq imkanı yaradır. İnsanlar tanıdıqları şəxsdən gələn mesajlara daha çox güvəndiyi üçün onların da eyni fişinq linkinə klikləməsi ehtimalı artır.
Digər tərəfdən, ələ keçirilmiş hesablar vasitəsilə şəxsi yazışmalar əldə edilə, bundan şantaj məqsədilə və ya saxta investisiya, pul köçürməsi kimi yeni dələduzluq sxemlərinin yayılmasında bir vasitə kimi istifadə oluna bilər. Bu, kiber cinayətkarların həm maliyyə qazancı, həm də sosial mühəndislik hücumlarında üstünlük əldə etməsi deməkdir.
Ona görə də bu kimi hallarda ən vacib addım - istifadəçilərin ikimərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktiv etməsi və şübhəli linklərə daxil olmamaqdır. Əks halda, bir hesabın ələ keçirilməsi daha böyük zəncirvari fəsadlara yol aça bilər”.

Аккаунты азербайджанцев в «Telegram» взламываются – какова цель?
В информативном сообщении, опубликованном на этой неделе Службой электронной безопасности (СЭС) при Министерстве цифрового развития и транспорта, говорится, что на платформе "Telegram" зафиксированы новые случаи мошенничества: пользователям платформы приходят сообщения вида "Привет, твои фотографии…" и в продолжении этих сообщений публикуются подозрительные ссылки. Если пользователь переходит по такой ссылке, требуется выбрать соответствующую страну, ввести номер телефона и ввести пришедший код подтверждения. Таким образом аккаунты пользователей "Telegram" захватываются злоумышленниками. После этого с помощью похищенных аккаунтов продолжаются аналогичные мошеннические действия по отношению к другим лицам.
СЭС рекомендует гражданам проявлять осторожность в подобных случаях, не переходить по подозрительным ссылкам, не делиться номерами телефонов и кодами подтверждения, а также активировать двухфакторную аутентификацию для обеспечения безопасности аккаунтов.
Интересно, в чем цель такого мошенничества? Зачем киберпреступникам захват аккаунтов "Telegram"? Что это дает преступникам?
Medianews.az обратился с вопросами к председателю Ассоциации информационных и коммуникационных технологий Азербайджана Эльвину Аббасову, который заявил, что основная цель подобных мошенничеств, распространяемых через "Telegram", – завладеть аккаунтами пользователей: "Потому что захваченный аккаунт позволяет киберпреступникам как завоевать доверие, так и выйти на более широкую аудиторию. Люди больше доверяют сообщениям от знакомых, поэтому вероятность того, что они перейдут по той же фишинговой ссылке, возрастает.
С другой стороны, с помощью захваченных аккаунтов можно получить доступ к личной переписке, использовать это для шантажа или как инструмент в новых схемах мошенничества, таких как фальшивые инвестиции и перевод денег. Это означает, что киберпреступники получают как финансовую выгоду, так и преимущество в социальных инженерных атаках.
Поэтому в таких случаях самый важный шаг – это активация пользователями функции двухфакторной аутентификации и избегание перехода по подозрительным ссылкам. В противном случае захват одного аккаунта может привести к более масштабным цепочечным последствиям".