Azərbaycanda çoxarvadlılığa icazə verilib? -
Son günlər sosial şəbəkələrdə Azərbaycanda çoxarvadlılığa icazə verildiyi haqda xəbərlər dolaşır və bu xəbərlər ətrafında geniş müzakirələr gedir.
Doğrudanmı ölkəmizdə çoxarvadlılığa icazə verilib? Qanunvericilikdə kişilərin iki və ya daha çox nikaha girməsini nəzərdə tutan hər hansı dəyişiklik olubmu? Yoxsa sosial mediadakı müzakirələr feyk xəbərlər əsasında aparılır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan hüquqşunas Əkrəm Həsənov deyib ki, qanunvericilikdə bununla bağlı heç bir dəyişiklik edilməyib: “Azərbaycan qanunvericiliyində ikinci bir rəsmi nikaha icazə yoxdur və bu, həm kişilərə, həm də qadınlara aiddir. Qanunvericiliyə bu məsələdə kişilərə hər hansı əlavə hüquq verən heç bir dəyişiklik edilməyib. İkinci həyat yoldaşı yalnız qeyri-rəsmi nikahla mümkündür”.

В Азербайджане разрешена многожёнство? -
В последнее время в социальных сетях распространяются сообщения о том, что в Азербайджане разрешено многоженство, и вокруг этих новостей идут широкие обсуждения.
Действительно ли в нашей стране разрешено многоженство? Были ли внесены какие-либо изменения в законодательство, предусматривающие заключение мужчинами второго или более браков? Или обсуждения в социальных медиа основаны на фейковых новостях?
Юрист Экрем Гасанов, говоривший по этому поводу с Medianews.az, заявил, что в законодательстве никаких изменений не вносилось: «В законодательстве Азербайджана нет разрешения на второй официальный брак, и это касается как мужчин, так и женщин. В законодательство не вносились никакие поправки, предоставляющие мужчинам дополнительные права в этом вопросе. Второй супруг возможен только при неофициальном браке».