Azərbaycana yeni təhdidin EKRAN GÖRÜNTÜLƏRİ -
“Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı kiber təhdid riski müşahidə edilir. Görünür, budəfəki hücumlar hərtərəfli olacaq. Xarici quvvələrin bunun üçün əhəmiyyətli maliyyə resursları ayırdığı duyulur”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, hazırda Telegram platformasının Azərbaycan seqmentinə kütləvi fişinq hücumları həyata keçirilir: “Paralel olaraq, DarkNet forumlarında Azərbaycanın dövlət qurumlarından sızan məlumatları əldə etmək istəyən şəxslər elanlar yerləşdirirlər.
Kiber təhlükəsizlik sahəsində son günlər müşahidə olunan tendensiya göstərir ki, Azərbaycan vətəndaşlarına və təşkilatlarına aid məlumatlar yalnız sızma baş verdiyi anda deyil, həm də sızmadan sonra DarkNet və “leakdata store” forumlarında açıq şəkildə satışa çıxarılır”.
Medianews.az-a ekran görüntüləri təqdim edən E.Abbasov vurğulayıb ki, bu görüntülərdən də bəlli olduğu kimi, Leakbase[.]la kimi forumlarda “Azerbaijan Database Buyer” (Azərbaycan bazasına alıcı) başlığı altında elanlar yerləşdirilib: “Elanlarda “Azərbaycan üzrə istənilən verilənlər bazasını alıram” kimi ifadələrdən istifadə olunur. Bu isə iki əsas təhlükəni göstərir. Birincisi, tələb və təklif bazarı formalaşıb – kiber cinayətkarlar Azərbaycan bazarına xüsusi maraq göstərir, çünki bu məlumatlar maliyyə fırıldaqlarında və ya sosial mühəndislik hücumlarında istifadə oluna bilər. İkincisi, məlumatların alqı-satqısı açıq şəkildə aparılır – forumlarda şəxslər Telegram üzərindən əlaqə kanalları paylaşır ki, bu da satışın real və davamlı olduğunu göstərir”.
E.Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında əsas təhlükə mənbələrini belə sıralayıb:
- Sızan verilənlər bazaları: dövlət qurumları, banklar, telekommunikasiya şirkətləri və özəl təşkilatların məlumatları.

SCREENSHOTS OF THE NEW THREAT TO AZERBAIJAN -
“A large-scale cyber threat risk against Azerbaijan is observed. It appears that this time the attacks will be comprehensive. It is felt that foreign powers allocate significant financial resources for this.” Elvin Abbasov, the chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, said this in an interview with Medianews.az.
He stated that currently, mass phishing attacks are being carried out on the Azerbaijani segment of the Telegram platform: “Simultaneously, individuals who want to obtain data leaked from Azerbaijan’s state institutions are posting announcements on DarkNet forums.
The recent trends observed in the field of cyber security indicate that information related to Azerbaijani citizens and organizations is openly put up for sale not only at the moment of the leak but also afterwards on DarkNet and 'leakdata store' forums.”
Medianews.az, receiving screenshots, Abbasov emphasized that as is clear from these images, announcements are posted under the heading “Azerbaijan Database Buyer” on forums such as Leakbase[.]: “The announcements use phrases like ‘I buy any database regarding Azerbaijan.’ This shows two main threats. First, a demand and supply market has formed – cybercriminals show special interest in the Azerbaijani market because this information can be used in financial frauds or social engineering attacks. Second, the buying and selling of information is openly conducted – individuals share contact channels via Telegram on the forums, which shows that the sales are real and ongoing.”
In his interview with Medianews.az, E. Abbasov listed the main sources of danger as follows:
- Leaked databases: information from state institutions, banks, telecommunications companies, and private organizations.