Azərbaycana yeni təhdidin EKRAN GÖRÜNTÜLƏRİ -
“Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı kiber təhdid riski müşahidə edilir. Görünür, budəfəki hücumlar hərtərəfli olacaq. Xarici quvvələrin bunun üçün əhəmiyyətli maliyyə resursları ayırdığı duyulur”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, hazırda Telegram platformasının Azərbaycan seqmentinə kütləvi fişinq hücumları həyata keçirilir: “Paralel olaraq, DarkNet forumlarında Azərbaycanın dövlət qurumlarından sızan məlumatları əldə etmək istəyən şəxslər elanlar yerləşdirirlər.
Kiber təhlükəsizlik sahəsində son günlər müşahidə olunan tendensiya göstərir ki, Azərbaycan vətəndaşlarına və təşkilatlarına aid məlumatlar yalnız sızma baş verdiyi anda deyil, həm də sızmadan sonra DarkNet və “leakdata store” forumlarında açıq şəkildə satışa çıxarılır”.
Medianews.az-a ekran görüntüləri təqdim edən E.Abbasov vurğulayıb ki, bu görüntülərdən də bəlli olduğu kimi, Leakbase[.]la kimi forumlarda “Azerbaijan Database Buyer” (Azərbaycan bazasına alıcı) başlığı altında elanlar yerləşdirilib: “Elanlarda “Azərbaycan üzrə istənilən verilənlər bazasını alıram” kimi ifadələrdən istifadə olunur. Bu isə iki əsas təhlükəni göstərir. Birincisi, tələb və təklif bazarı formalaşıb – kiber cinayətkarlar Azərbaycan bazarına xüsusi maraq göstərir, çünki bu məlumatlar maliyyə fırıldaqlarında və ya sosial mühəndislik hücumlarında istifadə oluna bilər. İkincisi, məlumatların alqı-satqısı açıq şəkildə aparılır – forumlarda şəxslər Telegram üzərindən əlaqə kanalları paylaşır ki, bu da satışın real və davamlı olduğunu göstərir”.
E.Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında əsas təhlükə mənbələrini belə sıralayıb:
- Sızan verilənlər bazaları: dövlət qurumları, banklar, telekommunikasiya şirkətləri və özəl təşkilatların məlumatları.

СКРИНШОТЫ НОВОЙ УГРОЗЫ ДЛЯ АЗЕРБАЙДЖАНА -
«Против Азербайджана наблюдается риск масштабной киберугрозы. По-видимому, нынешние атаки будут всесторонними. Чувствуется, что иностранные силы выделяют значительные финансовые ресурсы на это». Так заявил в интервью Medianews.az председатель Ассоциации информационных и коммуникационных технологий Азербайджана Элвин Аббасов.
Он сообщил, что в настоящее время на азербайджанский сегмент платформы Telegram осуществляются массовые фишинговые атаки: «Параллельно на форумах DarkNet публикуются объявления от лиц, желающих получить данные, утекшие из государственных органов Азербайджана.
Текущая тенденция в области кибербезопасности показывает, что данные, относящиеся к гражданам и организациям Азербайджана, продаются явно не только в момент утечки, но и после неё на форумах DarkNet и «leakdata store»».
Medianews.az, предоставивший скриншоты, Элвин Аббасов подчеркнул, что, как видно из этих изображений, на форумах таких как Leakbase[.]la размещены объявления под заголовком «Azerbaijan Database Buyer» (Покупатель базы данных Азербайджана): «В объявлениях используются выражения вроде «Куплю любую базу данных по Азербайджану». Это свидетельствует о двух основных угрозах. Во-первых, сформировался рынок спроса и предложения – киберпреступники проявляют особый интерес к азербайджанскому рынку, поскольку эти данные могут использоваться для финансовых мошенничеств или атак социальной инженерии. Во-вторых, торговля данными происходит открыто – на форумах люди делятся контактами для связи через Telegram, что показывает реальность и устойчивость продаж».
В интервью Medianews.az Элвин Аббасов перечислил основные источники угроз следующим образом:
- Утекшие базы данных: данные государственных органов, банков, телекоммуникационных компаний и частных организаций.
- Информация о клиентах и гражданах: имя, фамилия, телефон, электронная почта, адрес и финансовые показатели.