“Azərbaycan Dəmir Yolları”na hücumun qarşısı alınıb -
Avqustun 21-də Azərbaycana internet trafiki təqdim edən əsas "backbone" operatorlardan biri olan "Delta Telekom"a qarşı DDoS tipli genişmiqyaslı kiberhücum həyata keçirildi, nəticədə ölkəmizdə bəzi internet telekommunikasiya operator və provayderlərinin xidmətlərində müvəqqəti ləngimələr yarandı.
Elə həmin gün özünü “Python Squad” adı ilə təqdim edən haker qrupu “Azərbaycan Dəmir Yolları”na kiberhücumlar həyata keçirdiyi barədə sosail şəbəkədə məlumat yayıb.
Bu məlumat nə dərəcədə doğrudur? Avqustun 21-i “Azərbaycan Dəmir Yolları” kiberhücuma məruz qalıbmı? Kiberhücum olubsa, bu, Dövlət Dəmir Yollarının fəaliyyətində problem yaradıbmı?
Medianews.az saytı bu suallarla “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Hacıyevə müraciət edib.
Bəxtiyar Hacıyev deyib ki, avqustun 21-i “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin veb-saytına, eləcə də “ADY Mobile” mobil tətbiqinə kiberhücum həyata keçirilib: “Nəticədə həmin platformalar üzərindən bəzi əməliyyatlar, o cümlədən bilet satışında texniki çətinliklər qeydə alınıb.
Kiberhücumun qarşısının alınması üçün təcili tədbirlər görülüb, ADY-nin sayt və mobil tətbiqinin, ümumulikdə bütün rəqəmsal resurslarının normal fəaliyyəti təmin edilib”.

«Азербайджанские железные дороги» предотвращена атака -
21 августа был осуществлен масштабный кибератак типа DDoS против одного из основных операторов "backbone", предоставляющих интернет-трафик в Азербайджан — компании "Delta Telekom", в результате чего в некоторых интернет-телекоммуникационных операторах и провайдерах нашей страны временно возникли задержки в работе услуг.
В тот же день хакерская группа, называющая себя "Python Squad", опубликовала в социальных сетях информацию о том, что она осуществила кибератаки на "Азербайджанские железные дороги".
Насколько правдивы эти сведения? Подвергались ли "Азербайджанские железные дороги" кибератакам 21 августа? Если кибератаки имели место, вызвало ли это проблемы в деятельности Государственных железных дорог?
Сайт Medianews.az обратился с этими вопросами к начальнику отдела по связям с общественностью ОАО "Азербайджанские железные дороги" Бахтияру Гаджиеву.
Бахтияр Гаджиев сообщил, что 21 августа на веб-сайт ОАО "Азербайджанские железные дороги", а также на мобильное приложение "ADY Mobile" была осуществлена кибератака: "В результате через эти платформы были зафиксированы некоторые затруднения в операциях, в том числе технические проблемы при продаже билетов.
Для предотвращения кибератаки были приняты экстренные меры, были обеспечены нормальное функционирование сайта и мобильного приложения ADY, а также всех цифровых ресурсов в целом".