“Apple”ın ilk qatlanan “iPhone”u sızdırıldı Radikal dizayn dəyişiklikləri
“Apple”ın 2026-cı ildə təqdim etməyi planlaşdırdığı iPhone 18 Pro və ilk qatlanan iPhone modeli ilə bağlı yeni məlumatlar yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, sızan detallara görə, şirkət illərdir qoruduğu simmetrik dizayn xəttindən imtina edərək çıxıntısız və asimmetrik ekran dizaynına keçəcək.
Məlumata əsasən, Face ID sisteminin əsas hissəsi ekran altına yerləşdiriləcək, ön kamera üçün isə ekranın sol yuxarı küncündə kiçik dəlik saxlanılacaq. Bu, “Apple” üçün dizaynda ciddi dəyişiklik kimi qiymətləndirilir.
iPhone 18 Pro modellərində kamera sistemində də yeniliklər gözlənilir. İlk dəfə dəyişən diyafram texnologiyasının tətbiqi planlaşdırılır ki, bu da işıq idarəsini və zəif işıqda çəkilişi xeyli yaxşılaşdıracaq.
Cihazlar TSMC-nin 2 nanometr texnologiyası ilə istehsal olunan A20 Pro prosessoru ilə təchiz ediləcək. Yeni çip süni intellekt performansını artıracaq və batareya ömrünü uzadacaq.
“Apple”ın əsas sürprizi isə “V68” kod adlı ilk qatlanan iPhone olacaq. Kitab tipli dizayna malik bu model qapalı halda 5,3 düymlük, açıq vəziyyətdə isə 7,7 düymlük ekrana sahib olacaq. Xüsusi xüsusi qatlama mexanizmi sayəsində ekranda qat izi görünməyəcək. Nazik gövdə üçün Face ID əvəzinə güc düyməsinə inteqrasiya olunmuş Touch ID-dən istifadə edilə biləcəyi bildirilir.

Apple's first foldable iPhone leaked
New information has been released about the iPhone 18 Pro and the first foldable iPhone model that "Apple" plans to present in 2026.
Medianews.az reports that according to leaked details, the company will abandon the symmetrical design line it has preserved for years and will switch to a protrusion-free and asymmetrical screen design.
According to the information, the main part of the Face ID system will be placed under the screen, while a small hole will be kept in the top left corner of the screen for the front camera. This is considered a significant design change for "Apple".
Innovations are also expected in the camera system of the iPhone 18 Pro models. For the first time, a variable aperture technology is planned to be implemented, which will significantly improve light control and shooting in low light.
The devices will be equipped with the A20 Pro processor produced with TSMC's 2-nanometer technology. The new chip will increase artificial intelligence performance and extend battery life.
"Apple's" main surprise will be the first foldable iPhone, code-named "V68". This model, with a book-type design, will have a 5.3-inch screen when closed and a 7.7-inch screen when opened. Thanks to a special folding mechanism, no crease will be visible on the screen. It is reported that Touch ID integrated into the power button can be used instead of Face ID for the thin body.