ABŞ 66 beynəlxalq təşkilatı tərk edir
ABŞ Prezidenti Donald Tramp federal qurumlara ölkənin 66 beynəlxalq təşkilatı tərk etməsini hökm edən sərəncam imzalayıb.
Medianews.az bildirir ki, 7 yanvar sərəncamına görə, BMT-nin 31 strukturunda, BMT-dən kənar 35 təşkilatda iştirak və onların maliyyələşməsi dayanmalıdır.
Qərar həmin 66 təşkilatda iştirakın ABŞ-ın maraqlarına uyğun gəlməməsi ilə əsaslandırılıb.
ABŞ-ın tərk etmək istədiyi qurumlar arasında BMT-nin Sivilizasiya Alyansı, Demokratiya Fondu, İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası, Əhali Fondu da var.
1946-cı il təvəllüdlü Donald Tramp Respublikaçılar Partiyasının üzvüdür. O, 2016-cı ilin prezident seçkisində Demokratlar Partiyasından Hillari Klintonu məğlub edib, 2017-ci il yanvarın 20-dən prezidentliyə başlayıb.
Donald Tramp 2020-ci ilin prezident seçkisində Demokratlar Partiyasının namizədi Cozef Baydenə yenilərək 2021-ci il yanvarın 20-də postunu tərk edib.

Президент США Дональд Трамп подписал указ, предписывающий федеральным учреждениям прекратить участие страны в 66 международных организациях.
Medianews.az сообщает, что согласно указу от 7 января, должно быть прекращено участие и финансирование 31 структуры ООН и 35 организаций вне ООН.
Решение обосновано тем, что участие в этих 66 организациях не соответствует интересам США.
Среди учреждений, которые США намерены покинуть, находятся Альянс цивилизаций ООН, Фонд демократии, Рамочная конвенция по изменению климата, Фонд по вопросам населения.
Дональд Трамп, родившийся в 1946 году, является членом Республиканской партии. На президентских выборах 2016 года он победил Хиллари Клинтон от Демократической партии и начал президентство 20 января 2017 года.
На президентских выборах 2020 года Дональд Трамп уступил кандидату от Демократической партии Джозефу Байдену и покинул пост 20 января 2021 года.
На президентских выборах 2024 года, выиграв у кандидата от Демократической партии Камалы Харрис, Дональд Трамп снова стал главой государства с 20 января 2025 года.