Bakıda bu ərazilərdə ödənişli parklanma yerləri
Bakı şəhərinin küçə və prospektlərində nəqliyyatın fasiləsizliyinin, yol-piyada hərəkətinin rahatlığının təmin edilməsi və şəhər mobilliyinin dayanıqlığına nail olunması məqsədilə Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) tərəfindən parklanma məntəqələrinin təşkili davam etdirilir.
BAKU.WS xəbər verir ki, Hüseyn Cavid və Atatürk prospektlərində, 2-ci Fəvvarlər, 1-ci Yaşıl ada, Seyid Cəfər Pişəvəri, Landau, Həsən bəy Zərdabi, Nəcəf bəy Vəzirov, Ağadadaş Qurbanov, Mərdanov qardaşları, Dilarə Qədirbəyova və Adil Məmmədov küçələrində ödənişli parklanma məntəqələri yaradılaraq sürücülərin istifadəsinə verilib. Parklanma yerləri təşkil edilən zaman fiziki imkanları məhdud sürücülərin avtomobilləri üçün müvafiq şərait yaradılır.
Yaxın günlərdə Dadaş Bünyadzadə, Yeni Yasamal, Məhəmməd Xiyabani, Bəhruz Nuriyev, Naxçıvanski, Şirin Mirzəyev, Məshəti Gəncəvi, Mehdi Abbasov, Bəkir Çobanzadə və Ədhəm Orucəliyev küçələrində parklanma yerləri istifadəyə veriləcək. Nişanlanma xətlərinin çəkildiyi küçələrdə müvafiq yol nişanları quraşdırılacaq və yeni məntəqələr nəqliyyat vasitələri sahiblərinin ixtiyarında olacaq.
Parkinqə tələbatın az olduğu ərazilərində isə ödənişsiz parklanma yerlərinin təşkili davam etdirilir. Belə ki, İzzət Nəbiyev, Şövqiyar Abdullayev, Xəlil Rza Ulutürk və Ələsgər Qayıbov küçələrində müvafiq infrastruktur qurularaq avtomobillərin pulsuz park edilməsi üçün şərait yaradılıb. Ödənişsiz parklanma yerlərinin təşkili istiqamətində işlər davam etdirilir.
Xatırladaq ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanuna əsasən, ödənişli parklanma yerlərində nəqliyyat vasitələrinin 15 dəqiqəyədək parklanması üçün ödəniş tələb olunmur. Nəqliyyat vasitələrinin parklanması üçün saat 22:00-dan saat 07:00-a qədər, eləcə də həftənin bazar günləri parklanma ödənişsizdir.
Parklanmanın düzgün idarə edilməsi küçələrin daha effektiv, rahat və təhlükəsiz olmasına, həmçinin bütün növ nəqliyyat vasitəsi sahiblərinə şəhərin ərazisindən səmərəli istifadə etməyə imkan yaradır.

В целях обеспечения беспрерывности движения транспорта на улицах и проспектах города Баку, удобства движения пешеходов и достижения устойчивой мобильности города, Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) продолжает организацию парковочных площадок.
Как сообщает BAKU.WS, на проспектах Гусейн Джавид и Ататюрк, а также на улицах 2-я Февварляр, 1-я Зеленый остров, Сеид Джафар Пишевари, Ландау, Гасан бек Зардаби, Наджаф бек Везиров, Агаддаш Гурбанов, братьев Мердановых, Диляры Кадирбейовой и Адиля Мамедова созданы платные парковочные места и предоставлены водителям. При организации парковок для автомобилей водителей с ограниченными физическими возможностями создаются соответствующие условия.
В ближайшие дни парковочные места будут введены в эксплуатацию на улицах Дадаш Бюнездаде, Новый Ясамал, Мехмед Хиябани, Бехруз Нуриев, Нахчыванский, Ширин Мирзаев, Мешети Гянджеви, Мехди Аббасов, Бекир Чобанзаде и Адхем Оруджалиев. На улицах, где проведены разметочные линии, будут установлены соответствующие дорожные знаки, и новые площадки будут доступны для владельцев транспортных средств.
В районах с низким спросом на парковку продолжается организация бесплатных парковочных мест. Так, на улицах Иззет Небиев, Шовкяр Абдуллаев, Халил Рза Улутюрк и Алескер Гайыбов создана соответствующая инфраструктура, обеспечивающая условия для бесплатной парковки автомобилей. Работа по организации бесплатных парковочных мест продолжается.
Напомним, что согласно Закону «О дорожном движении», оплата за парковку на платных парковочных местах не взимается при стоянке транспортных средств до 15 минут. Парковка транспортных средств бесплатна с 22:00 до 07:00, а также по воскресеньям.
Правильное управление парковкой делает улицы более эффективными, удобными и безопасными, а также предоставляет владельцам всех видов транспортных средств возможность эффективно использовать территорию города.