YUĞ Teatrı Meksikada keçirilən
Azərbaycan Dövlət YUĞ Teatrı Azərbaycan Rspubliaksı Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə 10-19 oktyabr tarixlərində Meksika Birləşmiş Ştatlarının Metepek şəhər bələdiyyəsi tərəfindən təşkil edilən 35-ci Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalında iştirak edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə teatrın mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Kollektiv Festivalda Azərbaycanı “Dədə Qorqud” dastanının “Dirsə xan oğlu Buğac” boyu əsasında hazırlanmış “Mən – Dədə Qorqud: Epizod 1. Başlanğıc” tamaşası ilə təmsil edib.  Nümayişi 16 oktyabr yerli vaxtla saat 18.30-da Kimera teatrında baş tutan tamaşa seyrçilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.  Tamaşada Əməkdar artist Qasım Nağı, aktyorlar Mətanət Abbas, Vüqar Hacıyev, Amid Qasımov çıxış edib. Janrı ilahi oyun kimi təyin olunmuş səhnə əsərinin quruluşçu rejissoru Mikayıl Mikayılov, quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, xoreoqrafı Anar Mikayılov, musiqi tərtibatçısı İffət Əsgərovdur.
Qeyd edək ki, Azərbaycanı ilk dəfə Meksika Birləşmiş Ştatlarında keçirilən Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalında YUĞ Teatrı təmsil edib. 1991-ci ildən etibarən hər il Meksikanın Metepek şəhərində keçirilən Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalı çərçivəsində konsert proqramları, teatr tamaşaları, rəsm, foto, kitab sərgiləri və milli mətbəx nümunələrinin təqdimatı təşkil edilir. Hər il təxminən 400 min ziyarətçinin qatıldığı 35-ci Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalı Meksikada xalq diplomatiyası və mədəni mübadilələrin təşviqi baxımından ən mötəbər tədbirlərdən biri hesab olunur.
Azərbaycan Dövlət YUĞ Teatrının festivalda iştirakı AR Xarici İşlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Meksika Birləşmiş Ştatlarındakı səfirliyinin, eləcə də Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib.

YUĞ Theater held in Mexico
Azerbaijan State YUĞ Theatre participated in the 35th Chimera International Art and Culture Festival organized by the municipality of Metepec city in the United Mexican States from October 10-19, with the financial support of the Ministry of Culture of the Azerbaijan Republic.
Medianews.az reports that this information was released by the theatre's press service.
The collective represented Azerbaijan at the festival with the performance "I – Dədə Qorqud: Episode 1. The Beginning," based on the "Dirse khan son Bughach" section of the "Dədə Qorqud" epic. The play took place on October 16 at 18:30 local time at the Chimera Theatre and was met with great interest by the audience. The performance featured Honored Artist Qasım Nağı, actors Mətanət Abbas, Vüqar Hacıyev, and Amid Qasımov. The stage work, classified as a divine play, was directed by Mikayıl Mikayılov, stage designer Mustafa Mustafayev, choreographer Anar Mikayılov, and music arranger İffət Əsgərov.
It should be noted that YUĞ Theatre was the first to represent Azerbaijan at the Chimera International Art and Culture Festival held in the United Mexican States. Since 1991, the Chimera International Art and Culture Festival, held annually in the city of Metepec, Mexico, includes concert programs, theatre performances, exhibitions of paintings, photographs, books, and presentations of national cuisine samples. With approximately 400,000 visitors each year, the 35th Chimera International Art and Culture Festival is regarded as one of the most prestigious events in Mexico in terms of promoting people's diplomacy and cultural exchanges.
Azerbaijan State YUĞ Theatre's participation in the festival was carried out with the organizational support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the United Mexican States, and the Embassy of the United Mexican States in Azerbaijan.