YUĞ Teatrı Meksikada keçirilən
Azərbaycan Dövlət YUĞ Teatrı Azərbaycan Rspubliaksı Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə 10-19 oktyabr tarixlərində Meksika Birləşmiş Ştatlarının Metepek şəhər bələdiyyəsi tərəfindən təşkil edilən 35-ci Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalında iştirak edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə teatrın mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Kollektiv Festivalda Azərbaycanı “Dədə Qorqud” dastanının “Dirsə xan oğlu Buğac” boyu əsasında hazırlanmış “Mən – Dədə Qorqud: Epizod 1. Başlanğıc” tamaşası ilə təmsil edib.  Nümayişi 16 oktyabr yerli vaxtla saat 18.30-da Kimera teatrında baş tutan tamaşa seyrçilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.  Tamaşada Əməkdar artist Qasım Nağı, aktyorlar Mətanət Abbas, Vüqar Hacıyev, Amid Qasımov çıxış edib. Janrı ilahi oyun kimi təyin olunmuş səhnə əsərinin quruluşçu rejissoru Mikayıl Mikayılov, quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, xoreoqrafı Anar Mikayılov, musiqi tərtibatçısı İffət Əsgərovdur.
Qeyd edək ki, Azərbaycanı ilk dəfə Meksika Birləşmiş Ştatlarında keçirilən Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalında YUĞ Teatrı təmsil edib. 1991-ci ildən etibarən hər il Meksikanın Metepek şəhərində keçirilən Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalı çərçivəsində konsert proqramları, teatr tamaşaları, rəsm, foto, kitab sərgiləri və milli mətbəx nümunələrinin təqdimatı təşkil edilir. Hər il təxminən 400 min ziyarətçinin qatıldığı 35-ci Kimera Beynəlxalq İncəsənət və Mədəniyyət Festivalı Meksikada xalq diplomatiyası və mədəni mübadilələrin təşviqi baxımından ən mötəbər tədbirlərdən biri hesab olunur.
Azərbaycan Dövlət YUĞ Teatrının festivalda iştirakı AR Xarici İşlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Meksika Birləşmiş Ştatlarındakı səfirliyinin, eləcə də Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib.

Театр YUĞ, проходящий в Мексике
Азербайджанский Государственный театр ЮГ принял участие в 35-м Международном фестивале искусства и культуры Химера, который проходил с 10 по 19 октября в городе Метепек, Мексика, организованном мэрией города при финансовой поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Medianews.az сообщает, что об этом информировала пресс-служба театра.
Коллектив на фестивале представил Азербайджан спектаклем «Я – Деде Горгуд: Эпизод 1. Начало», созданным на основе легенды «Дирсе хан оглу Бугач» из эпоса «Деде Горгуд». Премьера состоялась 16 октября в 18:30 по местному времени в театре Химера и была с интересом встречена зрителями. В спектакле выступили Заслуженный артист Касым Нагаи, актеры Метанет Аббас, Вугар Гаджиев, Амид Касимов. Режиссер-постановщик произведения с жанром божественной игры – Микаил Микаилов, художник-постановщик Мустафа Мустафаев, хореограф Анар Микаилов, музыкальный оформитель Иффет Аскеров.
Отметим, что впервые Азербайджан представил театр ЮГ на Международном фестивале искусства и культуры Химера, проходящем в Соединенных Штатах Мексики. С 1991 года фестиваль проводится ежегодно в городе Метепек, и в рамках фестиваля организуются концерты, театральные постановки, выставки живописи, фотографии, книг, а также презентации национальной кухни. На 35-й Международный фестиваль искусства и культуры Химера ежегодно приходит около 400 тысяч посетителей, и он считается одним из самых престижных мероприятий в Мексике с точки зрения народной дипломатии и продвижения культурного обмена.
Участие Азербайджанского Государственного театра ЮГ в фестивале было реализовано при организационной поддержке Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики, посольства Азербайджана в Соединенных Штатах Мексики, а также посольства Мексики в Азербайджане.