Turizm: gələn də azalıb, gedən də
Medianews.az Dövlət Sərhəd Xidmətinin hesabatına istinadla bildirir ki, bu, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,6 faiz azdır.
2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanı ziyarət edənlərin 25,5 faizi Rusiya, 16,9 faizi Türkiyə, 7,8 faizi İran, 7,3 faizi Hindistan, 4,6 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,1 faizi Gürcüstan, 4 faizi Qazaxıstan, 3,4 faizi Pakistan, 2,4 faizi Çin, 2,2 faizi Özbəkistan, 2,1 faizi İsrail, 1,8 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, qalanları başqa ölkələrin vətəndaşıdır.
Xaricə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 2024-cü ilin yanvar-avqust aylarına nəzərən 2,7 faiz azalma ilə 1 milyon 419,2 min nəfər göstərilir, onların 41,9 faizinin Türkiyəyə, 14,8 faizinin Rusiyaya, 11 faizinin Gürcüstana, 8,8 faizinin İrana, qalanlarının başqa ölkələrə səfər etdiyi bildirilir.

Туризм: и приезжающих стало меньше, и уезжающих тоже
В январе-августе этого года в Азербайджан прибыли посетители из 182 стран в количестве 1 миллиона 720,5 тысяч.
Medianews.az, ссылаясь на отчет Государственной службы пограничного контроля, сообщает, что это на 1,6 процента меньше по сравнению с тем же периодом 2024 года.
В январе-августе 2025 года 25,5% посетителей Азербайджана составили граждане России, 16,9% — Турции, 7,8% — Ирана, 7,3% — Индии, 4,6% — Саудовской Аравии, 4,1% — Грузии, 4% — Казахстана, 3,4% — Пакистана, 2,4% — Китая, 2,2% — Узбекистана, 2,1% — Израиля, 1,8% — Объединенных Арабских Эмиратов, 1,4% — Украины, остальные — граждане других стран.
Число граждан Азербайджана, выезжающих за границу, за январь-август 2024 года снизилось на 2,7% и составило 1 миллион 419,2 тысячи человек, из них 41,9% выехали в Турцию, 14,8% — в Россию, 11% — в Грузию, 8,8% — в Иран, остальные совершили поездки в другие страны.