Turizm: gələn də azalıb, gedən də
Medianews.az Dövlət Sərhəd Xidmətinin hesabatına istinadla bildirir ki, bu, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,6 faiz azdır.
2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanı ziyarət edənlərin 25,5 faizi Rusiya, 16,9 faizi Türkiyə, 7,8 faizi İran, 7,3 faizi Hindistan, 4,6 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,1 faizi Gürcüstan, 4 faizi Qazaxıstan, 3,4 faizi Pakistan, 2,4 faizi Çin, 2,2 faizi Özbəkistan, 2,1 faizi İsrail, 1,8 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, qalanları başqa ölkələrin vətəndaşıdır.
Xaricə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 2024-cü ilin yanvar-avqust aylarına nəzərən 2,7 faiz azalma ilə 1 milyon 419,2 min nəfər göstərilir, onların 41,9 faizinin Türkiyəyə, 14,8 faizinin Rusiyaya, 11 faizinin Gürcüstana, 8,8 faizinin İrana, qalanlarının başqa ölkələrə səfər etdiyi bildirilir.

Tourism: both arrivals and departures have decreased
Medianews.az reports, citing the State Border Service's report, that this is 1.6 percent less compared to the same period of 2024.
In January-August of 2025, 25.5 percent of those who visited Azerbaijan were from Russia, 16.9 percent from Turkey, 7.8 percent from Iran, 7.3 percent from India, 4.6 percent from Saudi Arabia, 4.1 percent from Georgia, 4 percent from Kazakhstan, 3.4 percent from Pakistan, 2.4 percent from China, 2.2 percent from Uzbekistan, 2.1 percent from Israel, 1.8 percent from the United Arab Emirates, 1.4 percent from Ukraine, and the rest were citizens of other countries.
The number of Azerbaijani citizens traveling abroad is reported as 1,419.2 thousand, a 2.7 percent decrease compared to January-August 2024, with 41.9 percent traveling to Turkey, 14.8 percent to Russia, 11 percent to Georgia, 8.8 percent to Iran, and the rest to other countries.