Prezidentin fərmanı necə icra olunur? -
Məlum olduğu kimi, iyulun 31-də Prezident İlham Əliyev “Mədəniyyət Nazirliyi haqqında Əsasnamə”yə əlavələr edilməsi haqda fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, nazirliyin vəzifələri sırasına bunlar da daxil edilib:
Mədəniyyət Nazirliyi bu fərmandan irəli gələn hansı addımları atır, hansı tədbirləri həyata keçirməyi planlaşdırır?
Medianews.az belə bir sualla nazirliyə müraciət edib.
Saytın sorğusuna cavab olaraq Mədəniyyət Nazirliyindən bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan dilini daima diqqət mərkəzində saxlayır, ana dilimizin inkişafı və saflaşdırılması məqsədilə müntəzəm strateji sənədlər imzalayır: “Dövlət Dil Komissiyasının məhz Prezidentin sədrliyi ilə fəaliyyət göstərməsi də ölkə başçısının dövlət dilimizə nə qədər böyük önəm verdiyinin təzahürüdür.
Cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2025-ci il tarixində imzaladığı fərmanla “Mədəniyyət Nazirliyi haqqında Əsasnamə”yə əlavələr edilmiş və nazirliyin vəzifələri sırasında Azərbaycan dilinin qorunması, inkişaf etdirilməsi və tətbiqi sahəsində yeni istiqamətlər müəyyən olunmuşdur.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən bu mühüm strateji qərarın icrasını təmin etmək məqsədilə ilk növbədə Azərbaycan dilinin tətbiqi, normativ-hüquqi aktlara və dil normalarına əməl olunmasına nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin inkişafı və saflaşdırılması istiqamətdə müvafiq dövlət qurumları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi və məsləhətləşmələrin aparılması nəzərdə tutulur.
Azərbaycan dili milli kimliyi ifadə edən mühüm mədəniyyət faktoru kimi nazirliyin mədəniyyət strategiyasının əsas müddəalarından birini təşkil edir və fəaliyyətində prioritet istiqamət olaraq müəyyən edilmişdir.
Eyni zamanda, Azərbaycan dilinin zənginliyinin və müasir dövrdə istifadəsinin təşviqi, milli ədəbiyyatımızın xarici ölkələrdə daha geniş tanıdılması və təbliği istiqamətində layihələr hazırlanır”.

How is the presidential decree implemented? -
As is known, on July 31, President Ilham Aliyev signed a decree on making additions to the "Statute on the Ministry of Culture." According to the decree, the following were included among the ministry's duties:
- To carry out supervision over the application of the Azerbaijani language in the relevant field, compliance with normative legal acts on the Azerbaijani language, including the norms of the Azerbaijani language;
- To ensure the development of the Azerbaijani language, as well as the promotion and introduction of Azerbaijani literature abroad, and foreign literature in the Republic of Azerbaijan.
What steps will the Ministry of Culture take arising from this decree, and what measures does it plan to implement?
Medianews.az addressed this question to the ministry.
In response to the website’s inquiry, it was stated by the Ministry of Culture that President Ilham Aliyev always keeps the Azerbaijani language at the center of attention and regularly signs strategic documents aimed at the development and purification of our mother tongue: "The activity of the State Language Commission under the chairmanship of the President is also a manifestation of how much importance the head of state attaches to our state language.
By the decree signed by Mr. Ilham Aliyev on July 31, 2025, additions were made to the "Statute on the Ministry of Culture," and new directions concerning the protection, development, and application of the Azerbaijani language were determined among the ministry’s duties.
To ensure the implementation of this important strategic decision by the Ministry of Culture, it is primarily planned to improve mechanisms for supervising the application of the Azerbaijani language, compliance with normative legal acts and language norms, strengthen cooperation with relevant state bodies, and conduct consultations in the direction of the development and purification of the Azerbaijani language.
The Azerbaijani language, as an important cultural factor expressing national identity, constitutes one of the main articles of the ministry’s cultural strategy and has been identified as a priority direction in its activities.
At the same time, projects are being prepared to promote the richness of the Azerbaijani language and its use in the modern era, as well as to more widely introduce and promote our national literature abroad.”