Moldovada mandatlar necə bölündü?
Moldovada sentyabrın 28-də keçirilmiş parlament seçkisinin ilkin nəticələri açıqlanıb. Rəsmi məlumata görə, prezident Mayya Sanduya bağlı hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 yerlik parlamentə 55, əsas müxalif qüvvə - Rusiyapərəst dörd partiyanı birləşdirən Vətənpərvər bloku 26 mandat alır.
Alternativ blokunun 8, Bizim Partiyanın və Evdə Demokratiya Partiyasının hər birinin 6 mandat götürdüyü bildirilir.
Medianews.az qeyd edir ki, ölkədə hökuməti qanunverici orqanda mandatların yarıdan çoxuna sahib olan partiya qurur. Proporsional üsulla formalaşan parlamentdə təmsilçilik üçün partiyalar etibarlı səslərin azı 5, bloklar 7 faizini toplamalıdır.
Moldovanın Dnestryanı bölgəsi 1990-cı ildə ölkədən ayrıldığını elan edib. Bununla bağlı yaranan silahlı münaqişədə Rusiya qoşunları separatçı rejimin tərəfini tutub və o zamandan bəri ərazini nəzarətdə saxlayır.
Türkdilli qaqauzların sıx yaşadığı əraziyə 1994-cü ildə muxtariyyət statusu verilib. Qaqauz Muxtar Ərazi Qurumunun (Qaqauz Yeri) hakim dairələri Rusiyaya yaxın sayılır.
Müxalif qüvvələrin bir qismi də Rusiyaya bağlıdır.
Moldova 2022-ci il iyunun 23-dən Avropa İttifaqı üzvlüyünə namizəddir.
Qərbə yaxınlığı ilə tanınan Mayya Sandu 2020 və 2024-cü illərin ümumxalq seçkilərində prezident seçilib.

Как распределились мандаты в Молдове?
В Молдове объявлены предварительные результаты парламентских выборов, состоявшихся 28 сентября. Согласно официальной информации, у президента Майи Санду связаная правящая Партия Действия и Солидарности получила 55 мандатов в 101-местном парламенте, основная оппозиционная сила – пророссийский блок, объединяющий четыре партии, – получил 26 мандатов.
Указывается, что Альтернативный блок получил 8 мандатов, а Партия Наших и Партия Демократия в Доме по 6 мандатов каждая.
Medianews.az отмечает, что в стране правительство формирует партия, получившая в законодательном органе более половины мандатов. В парламенте, формируемом по пропорциональной системе, для представительства партии должны набрать не менее 5%, а блоки – 7% действительных голосов.
Приднестровский регион Молдовы объявил о выходе из страны в 1990 году. В возникшем в связи с этим вооруженном конфликте российские войска встали на сторону сепаратистского режима и с тех пор контролируют территорию.
Тюркоязычному региону с густым проживанием гагаузов в 1994 году был присвоен статус автономии. Власти Гагаузской автономной территории (Гагаузия) считаются близкими к России.
Часть оппозиционных сил также связана с Россией.
Молдова с 23 июня 2022 года является кандидатом на членство в Европейском Союзе.
Майя Санду, известная своей близостью к Западу, была избрана президентом на общенациональных выборах 2020 и 2024 годов.