Məktəbli uşaqların immuniteti üçün
Foodinfo.az xəbər verir ki, nevroloq və “Gemotest” laboratoriyasının eksperti, həkim Ekaterina Demyanovskaya bildirib ki, ət, balıq və yumurta uşaqların immuniteti üçün əsas “tikinti materialları”dır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, bu məhsulların kifayət qədər qəbulu uşaqların orqanizminin virus infeksiyalarından sonra sürətli bərpasına və fiziki, əqli yükləri daha rahat daşımasına kömək edir.
Demyanovskaya əlavə edib ki, qarabaşaq, yulaf, tam buğda çörəyi kimi mürəkkəb karbohidratlar enerji səviyyəsini sabit saxlamağa, diqqəti qorumağa və iş qabiliyyətini artırmağa yardım edir.
O, həmçinin vurğulayıb ki, tərəvəz və meyvələr vitaminlər, minerallar və antioksidantlarla zəngin olub, digər qida maddələrinin daha yaxşı mənimsənilməsinə şərait yaradır.
“Hər gün açıq havada gəzmək stres hormonunun — kortizolun artıq miqdarının təhlükəsiz şəkildə orqanizmdən çıxarılmasına kömək edir,” — deyə həkim əlavə edib.
Ekspert qeyd edib ki, balanslı qidalanma və aktiv həyat tərzi uşaqların həm immun sistemini, həm də ümumi sağlamlığını gücləndirir.
Mütəxəssis həmçinin valideynlərə tövsiyə edir ki, uşaqların rasionunda həftədə bir neçə dəfə müxtəlif ət növləri, balıq və yumurtaya yer verilsin.
Vitamin və minerallarla zəngin tərəvəzlərin isə gün ərzində müxtəlif formalarda — salat, şorba və ya bişmiş halda təqdim olunması tövsiyə olunur.
Həmçinin, uşaqların su balansını qorumaq üçün kifayət qədər maye qəbul etməsi vacibdir.
Demyanovskaya deyir ki, sağlam qidalanma və aktivlik bir yerdə uşağın zehni və fiziki inkişafını dəstəkləyir.

Для иммунитета школьников
Foodinfo.az сообщает, что невролог и эксперт лаборатории «Gemotest», врач Екатерина Демьяновская заявила, что мясо, рыба и яйца являются основными «строительными материалами» для иммунитета детей.
Специалист отметила, что достаточное потребление этих продуктов способствует быстрому восстановлению организма детей после вирусных инфекций, а также помогает легче переносить физические и умственные нагрузки.
Демьяновская добавила, что сложные углеводы, такие как гречка, овсянка и хлеб из цельной пшеницы, помогают поддерживать стабильный уровень энергии, сохранять внимание и увеличивать работоспособность.
Она также подчеркнула, что овощи и фрукты богаты витаминами, минералами и антиоксидантами, создавая условия для лучшего усвоения других питательных веществ.
«Ежедневные прогулки на свежем воздухе помогают безопасно выводить из организма избыточное количество гормона стресса — кортизола», — добавила врач.
Эксперт отметила, что сбалансированное питание и активный образ жизни укрепляют как иммунную систему, так и общее здоровье детей.
Специалист также рекомендует родителям включать в рацион детей несколько раз в неделю различные виды мяса, рыбу и яйца.
Рекомендуется подавать богатые витаминами и минералами овощи в течение дня в различных формах — салатах, супах или в приготовленном виде.
Также важно, чтобы дети потребляли достаточное количество жидкости для поддержания водного баланса.
Демьяновская говорит, что здоровое питание и активность вместе поддерживают умственное и физическое развитие ребенка.