Məktəbli uşaqların immuniteti üçün
Foodinfo.az xəbər verir ki, nevroloq və “Gemotest” laboratoriyasının eksperti, həkim Ekaterina Demyanovskaya bildirib ki, ət, balıq və yumurta uşaqların immuniteti üçün əsas “tikinti materialları”dır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, bu məhsulların kifayət qədər qəbulu uşaqların orqanizminin virus infeksiyalarından sonra sürətli bərpasına və fiziki, əqli yükləri daha rahat daşımasına kömək edir.
Demyanovskaya əlavə edib ki, qarabaşaq, yulaf, tam buğda çörəyi kimi mürəkkəb karbohidratlar enerji səviyyəsini sabit saxlamağa, diqqəti qorumağa və iş qabiliyyətini artırmağa yardım edir.
O, həmçinin vurğulayıb ki, tərəvəz və meyvələr vitaminlər, minerallar və antioksidantlarla zəngin olub, digər qida maddələrinin daha yaxşı mənimsənilməsinə şərait yaradır.
“Hər gün açıq havada gəzmək stres hormonunun — kortizolun artıq miqdarının təhlükəsiz şəkildə orqanizmdən çıxarılmasına kömək edir,” — deyə həkim əlavə edib.
Ekspert qeyd edib ki, balanslı qidalanma və aktiv həyat tərzi uşaqların həm immun sistemini, həm də ümumi sağlamlığını gücləndirir.
Mütəxəssis həmçinin valideynlərə tövsiyə edir ki, uşaqların rasionunda həftədə bir neçə dəfə müxtəlif ət növləri, balıq və yumurtaya yer verilsin.
Vitamin və minerallarla zəngin tərəvəzlərin isə gün ərzində müxtəlif formalarda — salat, şorba və ya bişmiş halda təqdim olunması tövsiyə olunur.
Həmçinin, uşaqların su balansını qorumaq üçün kifayət qədər maye qəbul etməsi vacibdir.
Demyanovskaya deyir ki, sağlam qidalanma və aktivlik bir yerdə uşağın zehni və fiziki inkişafını dəstəkləyir.

For the immunity of school children
Foodinfo.az reports that neurologist and expert at the "Gemotest" laboratory, Dr. Ekaterina Demyanovskaya, stated that meat, fish, and eggs are the main "building materials" for children's immunity.
The specialist noted that sufficient consumption of these products helps children's bodies to recover quickly after viral infections and to bear physical and mental burdens more easily.
Demyanovskaya added that complex carbohydrates such as buckwheat, oats, and whole wheat bread help maintain energy levels, preserve concentration, and increase work capacity.
She also emphasized that vegetables and fruits are rich in vitamins, minerals, and antioxidants, promoting better absorption of other nutrients.
"Walking outdoors every day helps safely remove excess amounts of the stress hormone — cortisol — from the body," the doctor added.
The expert noted that balanced nutrition and an active lifestyle strengthen both children's immune systems and overall health.
The specialist also advises parents to include various types of meat, fish, and eggs in their children's diet several times a week.
Vegetables rich in vitamins and minerals are recommended to be served in different forms during the day — as salad, soup, or cooked.
Also, it is important for children to consume enough fluids to maintain water balance.
Demyanovskaya says that healthy nutrition and activity together support children's mental and physical development.