Embarqo götürüldü: Britaniya Azərbaycana hansı silahları sata bilər? -
“Birinci Qarabağ müharibəsinə görə bir çox ölkə Azərbaycana və Ermənistana silah embarqoları tətbiq etmişdi. Amma bəzi ölkələr bu embarqolara əhəmiyyət vermirdi. Xüsusən Avropa ölkələri. Məsələn, Çexiya şirkətləri Azərbaycana silah satırdı”. Hərbi ekspert Səxavət Məmməd Böyük Britaniyanın Azərbaycana və Ermənistana qarşı silah embarqosunu tamamilə ləğv etməsi hadisəsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
Embarqo götürüldü, indi Böyük Britaniya Azərbaycana hansı silahları sata bilər? Azərbaycanın Britaniyadan hansı növ silahları alacağı gözləniləndir?
Suala cavab olaraq hərbi ekspert bildirib ki, silahlar ordunun ehtiyacına görə alınır: “Hər halda Azərbaycan tərəfi araşdırma aparıb orduda ilk növbədə nələrə ehtiyac olduğunu hesablayacaq. Ona görə indidən bu haqda fikir yürütmək çətindir. Ümumən götürəndə onu söyləmək olar ki, hazırda Azərbaycan hava hücumundan müdafiə sistemlərini daha da təkmilləşdirmək xəttini tutub. Ona görə birinci ağla gələn hava hücumundan müdafiə sistemləridir. Daha sonra müxtəlif artilleriya qurğuları, haubitsalar, radioelektron mübarizə vasitələri, radarlar, mərmilər – bunların hamsı mümkün variantlardır.
Bundan əlavə Azərbaycanın hərbi donanmanı da yeniləmək niyyətində olduğu görünür. Azərbaycanın bir neçə ölkənin, o cümlədən Pakistanın hərbi donanma komandanları ilə keçirdiyi görüşlər onu düşünməyə əsas verir ki, ölkəmiz hərbi donanmanı yeniləmək əzmindədir.
Mümkün variantdır ki, Böyük Britaniyanın rəsmi qurumları və ya ayrı-ayrı şirkətləri ilə bu istiqamətdə razılıqlar əldə edilsin. Azərbaycan bir çox ölkədən silah alır. Türkiyə, Rusiya, İsrail, Pakistan, Çin, Çexiya və digər ölkələri qeyd etmək olar. Böyük Britaniyanın da bu sıraya qoşulması ehtimalı, sözsüz ki, var”.

Эмбарго снято: Какие виды оружия Великобритания может продавать Азербайджану? -
«Из-за первой карабахской войны многие страны наложили на Азербайджан и Армению эмбарго на поставки оружия. Но некоторые страны не обращали на эти эмбарго внимания. Особенно европейские страны. Например, чешские компании продавали оружие Азербайджану». Военный эксперт Сахавет Мамед прокомментировал для Medianews.az полное снятие эмбарго Великобританией на поставки оружия в Азербайджан и Армению.
Эмбарго снято, теперь какие виды оружия Великобритания может продавать Азербайджану? Какие виды оружия ожидается, что Азербайджан закупит в Великобритании?
В ответ на вопрос военный эксперт заявил, что оружие закупается в соответствии с потребностями армии: «В любом случае азербайджанская сторона проведет исследование и определит, что в первую очередь необходимо армии. Поэтому сейчас трудно заранее рассуждать об этом. В целом можно сказать, что в настоящее время Азербайджан сосредоточился на дальнейшем совершенствовании систем ПВО. Исходя из этого, в первую очередь на ум приходят системы ПВО. Далее — различные артиллерийские установки, гаубицы, средства радиоэлектронной борьбы, радары, снаряды — все это возможные варианты.»
Кроме того, видно, что Азербайджан намерен обновить и свой военно-морской флот. Встречи с командующими военно-морскими флотами нескольких стран, в том числе Пакистана, дают основания полагать, что наша страна полна решимости обновить свой военно-морской флот.
Есть вероятность, что официальные структуры Великобритании или отдельные компании достигнут договоренностей в этом направлении. Азербайджан закупает оружие во многих странах. Можно упомянуть Турцию, Россию, Израиль, Пакистан, Китай, Чехию и другие страны. Возможность присоединения Великобритании к этому списку, безусловно, существует».