Embarqo götürüldü: Britaniya Azərbaycana hansı silahları sata bilər? -
“Birinci Qarabağ müharibəsinə görə bir çox ölkə Azərbaycana və Ermənistana silah embarqoları tətbiq etmişdi. Amma bəzi ölkələr bu embarqolara əhəmiyyət vermirdi. Xüsusən Avropa ölkələri. Məsələn, Çexiya şirkətləri Azərbaycana silah satırdı”. Hərbi ekspert Səxavət Məmməd Böyük Britaniyanın Azərbaycana və Ermənistana qarşı silah embarqosunu tamamilə ləğv etməsi hadisəsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
Embarqo götürüldü, indi Böyük Britaniya Azərbaycana hansı silahları sata bilər? Azərbaycanın Britaniyadan hansı növ silahları alacağı gözləniləndir?
Suala cavab olaraq hərbi ekspert bildirib ki, silahlar ordunun ehtiyacına görə alınır: “Hər halda Azərbaycan tərəfi araşdırma aparıb orduda ilk növbədə nələrə ehtiyac olduğunu hesablayacaq. Ona görə indidən bu haqda fikir yürütmək çətindir. Ümumən götürəndə onu söyləmək olar ki, hazırda Azərbaycan hava hücumundan müdafiə sistemlərini daha da təkmilləşdirmək xəttini tutub. Ona görə birinci ağla gələn hava hücumundan müdafiə sistemləridir. Daha sonra müxtəlif artilleriya qurğuları, haubitsalar, radioelektron mübarizə vasitələri, radarlar, mərmilər – bunların hamsı mümkün variantlardır.
Bundan əlavə Azərbaycanın hərbi donanmanı da yeniləmək niyyətində olduğu görünür. Azərbaycanın bir neçə ölkənin, o cümlədən Pakistanın hərbi donanma komandanları ilə keçirdiyi görüşlər onu düşünməyə əsas verir ki, ölkəmiz hərbi donanmanı yeniləmək əzmindədir.
Mümkün variantdır ki, Böyük Britaniyanın rəsmi qurumları və ya ayrı-ayrı şirkətləri ilə bu istiqamətdə razılıqlar əldə edilsin. Azərbaycan bir çox ölkədən silah alır. Türkiyə, Rusiya, İsrail, Pakistan, Çin, Çexiya və digər ölkələri qeyd etmək olar. Böyük Britaniyanın da bu sıraya qoşulması ehtimalı, sözsüz ki, var”.

Embargo lifted: What weapons can the United Kingdom sell to Azerbaijan? -
“Due to the First Karabakh war, many countries imposed arms embargoes on Azerbaijan and Armenia. But some countries did not pay attention to these embargoes. Especially European countries. For example, Czech companies were selling weapons to Azerbaijan.” Military expert Sakhavat Mammad commented on the complete lifting of the British arms embargo on Azerbaijan and Armenia to Medianews.az in this way.
The embargo has been lifted; now, what weapons can Great Britain sell to Azerbaijan? What types of weapons is Azerbaijan expected to purchase from Britain?
In response to the question, the military expert stated that weapons are purchased according to the needs of the army: “In any case, the Azerbaijani side will conduct research and calculate what is primarily needed in the army. Therefore, it is difficult to speculate about this in advance. Generally speaking, it can be said that currently Azerbaijan has adopted the path of further improving air defense systems. Therefore, the first thing that comes to mind is air defense systems. Later, various artillery units, howitzers, electronic warfare tools, radars, shells – all these are possible options.
Additionally, it appears that Azerbaijan intends to renew its naval forces as well. Azerbaijan’s meetings with military navy commanders from several countries, including Pakistan, indicate that our country is determined to update its naval forces.
It is possible that agreements in this direction will be reached with official British institutions or individual companies. Azerbaijan buys weapons from many countries. Turkey, Russia, Israel, Pakistan, China, Czech Republic and others can be mentioned. The likelihood of Great Britain joining this list is, of course, present.”