Dərman xərclərimiz niyə kəskin artır?
Bu ilin ilk 8 ayında pərakəndə ticarət şəbəkəsində istehlakçılara 40,4 milyard manatlıq, o cümlədən 22,2 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 18,2 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb. 2024-cü ilin yanvar-avqust ayları ilə müqayisədə pərakəndə ticarət dövriyyəsi real ifadədə 3,7 faiz, o cümlədən ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə 1,3 faiz, qeyri-ərzaq malları üzrə 6,7 faiz artıb.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, pərakəndə ticarət dövriyyəsində diqqəti çəkən əsas məqamlardan biri əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların alınmasına xərclənən vəsaitlərdəki artımdır: “Bu müddətdə dərman preparatları və tibbi ləvazimatların alınmasına vətəndaşlarımızın xərclədiyi vəsaitin məbləği rekord səviyyədə - 21 faiz artıb. Bu o deməkdir ki, dərman və tibbi ləvazimatların alınmasına həmin müddətdə əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə vətəndaşlarımız 210 milyon manat daha çox vəsait xərcləməli olublar. Bu isə kifayət qədər ciddi rəqəmdir.
Əczaçılıq məhsulları üzrə xərclərin artması dərman preparatlarının qiymətlərindəki dəyişikliklər və eləcə də tibbi xidmətlərə tələbin yüksəlməsi ilə bağlıdır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, istehlak malları və əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlər üzrə tibbi xidmətlərin qiyməti də artım qeydə alınıb. Bu isə o deməkdir ki, tələbin artması ilə yanaşı tibbi xidmətlərdə qiymət artımları da davam edib.
Əczaçılıq məhsulları üzrə istehlak xərclərinin ailə büdcəsinə xüsusi təsirlərini nəzərə alsaq, bu istiqamətdə qiymət tarazlığının qorunması çox vacibdir. Doğrudur, dərman preparatlarının qiymətləri tənzimlənir. Amma bununla yanaşı, istehlak xərclərinin də optimallaşdırılması önəmlidir. Digər tərəfdən, qiymət və xərc tarazlığı üçün yerli istehsalın genişləndirilməsi və idxalın minimumlaşdırılması da vacibdir”.

Почему резко растут наши расходы на лекарства?
За первые 8 месяцев этого года в розничной торговой сети потребителям было продано товаров на сумму 40,4 миллиарда манатов, в том числе продуктов питания, напитков и табачных изделий на сумму 22,2 миллиарда манатов, непродовольственных товаров — на сумму 18,2 миллиарда манатов. По сравнению с январём-августом 2024 года оборот розничной торговли в реальном выражении вырос на 3,7 процента, в том числе по продуктам питания, напиткам и табачным изделиям — на 1,3 процента, по непродовольственным товарам — на 6,7 процента.
Экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az заявил, что одним из ключевых моментов в обороте розничной торговли является рост расходов на покупку фармацевтической продукции и медицинских изделий: «За этот период сумма средств, которую наши граждане потратили на покупку лекарственных препаратов и медицинских изделий, выросла на рекордные 21 процент. Это означает, что за указанный период по сравнению с соответствующим периодом прошлого года наши граждане потратили на 210 миллионов манатов больше на приобретение лекарств и медицинских изделий. Это весьма значительная сумма.
Рост расходов на фармацевтическую продукцию связан с изменениями цен на лекарственные препараты, а также с возрастанием спроса на медицинские услуги. Согласно данным Государственного комитета статистики, цены на медицинские услуги, оказываемые населению на платной основе, также выросли. Это означает, что наряду с увеличением спроса сохранялся рост цен на медицинские услуги.
Если учитывать особое влияние расходов на фармацевтическую продукцию на семейный бюджет, то очень важно сохранять ценовой баланс в этом направлении. Правда, цены на лекарственные препараты регулируются. Но одновременно важно оптимизировать и потребительские расходы. С другой стороны, для поддержания ценового и затратного баланса также важно расширять местное производство и минимизировать импорт».