Dərman xərclərimiz niyə kəskin artır?
Bu ilin ilk 8 ayında pərakəndə ticarət şəbəkəsində istehlakçılara 40,4 milyard manatlıq, o cümlədən 22,2 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 18,2 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb. 2024-cü ilin yanvar-avqust ayları ilə müqayisədə pərakəndə ticarət dövriyyəsi real ifadədə 3,7 faiz, o cümlədən ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə 1,3 faiz, qeyri-ərzaq malları üzrə 6,7 faiz artıb.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, pərakəndə ticarət dövriyyəsində diqqəti çəkən əsas məqamlardan biri əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların alınmasına xərclənən vəsaitlərdəki artımdır: “Bu müddətdə dərman preparatları və tibbi ləvazimatların alınmasına vətəndaşlarımızın xərclədiyi vəsaitin məbləği rekord səviyyədə - 21 faiz artıb. Bu o deməkdir ki, dərman və tibbi ləvazimatların alınmasına həmin müddətdə əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə vətəndaşlarımız 210 milyon manat daha çox vəsait xərcləməli olublar. Bu isə kifayət qədər ciddi rəqəmdir.
Əczaçılıq məhsulları üzrə xərclərin artması dərman preparatlarının qiymətlərindəki dəyişikliklər və eləcə də tibbi xidmətlərə tələbin yüksəlməsi ilə bağlıdır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, istehlak malları və əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlər üzrə tibbi xidmətlərin qiyməti də artım qeydə alınıb. Bu isə o deməkdir ki, tələbin artması ilə yanaşı tibbi xidmətlərdə qiymət artımları da davam edib.
Əczaçılıq məhsulları üzrə istehlak xərclərinin ailə büdcəsinə xüsusi təsirlərini nəzərə alsaq, bu istiqamətdə qiymət tarazlığının qorunması çox vacibdir. Doğrudur, dərman preparatlarının qiymətləri tənzimlənir. Amma bununla yanaşı, istehlak xərclərinin də optimallaşdırılması önəmlidir. Digər tərəfdən, qiymət və xərc tarazlığı üçün yerli istehsalın genişləndirilməsi və idxalın minimumlaşdırılması da vacibdir”.

Why are our medicine expenses sharply increasing?
In the first 8 months of this year, goods worth 40.4 billion manats were sold to consumers in the retail trade network, including 22.2 billion manats worth of food products, beverages, and tobacco products, and 18.2 billion manats worth of non-food items. Compared to the January-August period of 2024, the retail trade turnover increased by 3.7 percent in real terms, including a 1.3 percent increase in food products, beverages, and tobacco products, and a 6.7 percent increase in non-food items.
Economist deputy Vuqar Bayramov stated to Medianews.az that one of the main noteworthy points in the retail trade turnover is the increase in funds spent on the purchase of pharmaceutical products and medical supplies: "During this period, the amount of money that our citizens spent on the purchase of medicines and medical supplies increased at a record level - by 21 percent. This means that during this period, compared to the corresponding period of the previous year, our citizens had to spend 210 million manats more on purchasing medicines and medical supplies. This is a quite significant figure.
The increase in expenses for pharmaceutical products is related to changes in the prices of medicines as well as the rising demand for medical services. According to the data of the State Statistics Committee, an increase in the prices of medical services provided as paid services for consumer goods and the population has also been recorded. This means that with the increase in demand, price increases in medical services have continued as well.
Considering the special impacts of consumption expenditures on pharmaceutical products on the family budget, it is very important to maintain price balance in this area. It is true that the prices of medicines are regulated. However, in parallel, optimization of consumption expenditures is also important. On the other hand, in order to balance prices and expenses, expanding local production and minimizing imports are also essential."