Hazırda seysmoloji fəallıq nə həddədir? –
Avqustun 27-si gecə Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasında zəlzələ baş verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin həmin gecə yaydığı məlumata görə, 5,4 maqnitudalı zəlzələ Qusar stansiyasından 94 kilometr şimalda qeydə alınıb. Zəlzələ Quba, Xınalıq, Qusar, Siyəzən, Xudat, Şabran, Xaçmaz, Xızı rayonlarında, Sumqayıt, Abşeron yarımadasında və digər ərazilərdə hiss olunub.
Hazırda Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi istər ölkəmizdə, istərsə də qonşu ərazilərdə hər hansı seysmoloji aktivlik müşahidə edirmi? Avqustun 27-si gecə Dağıstanda baş verən zəlzələdən sonrakı seysmoloji fəallıq nə həddədir?
Medianews.az saytı bu suallarla Mərkəzin elektron xidmətlər şöbəsinin müdiri Vüsalə Rafiqqızıya müraciət edib.
V.Rafiqqızı saytın sorğusuna cavab olaraq deyib: “Dağıstan ərazisində baş verən zəlzələ dərin zəlzələ olduğuna görə bizim ərazilərimizdə də 4-3 bal hiss olundu. Adətən maqnitudası 5 və 5-dən yuxarı və ocaq dərinliyi 50-60 kilometr olan zəlzələlərin təsir dairəsi böyük olur, özünü daha geniş ərazidə hiss etdirir. Bu gecə baş verən zəlzələ də belə zəlzələ idi. Ərazilərimizdə hiss olundu.
Bizim öz ərazimiz aktiv bölgə olduğuna görə vaxtaşırı seysmik zonalarımızda da maqnitudası 3 və 3-dən yuxarı təkanlar qeydə alınır, bu da seysmik zonalar üçün normal haldır. Avqustun 27-si gecə baş verən zəlzələ sadəcə bəzi bölgələrimizdə hiss olunub. Bu saata qədər isə bizim ərazimizdə maqnitudası 3 və 3-dən böyük heç bir zəlzələ qeydə alınmayıb”.
V.Rafiqqızı açıqlamasında onu da xatırladıb ki, zəlzələnin dəqiq proqnozu yoxdur: “Heç kim zəlzələ olacaq və ya olmayacaq kimi proqnoz verə bilməz”.

What is the current level of seismic activity? –
On the night of August 27, an earthquake occurred in the Republic of Dagestan of the Russian Federation. According to the information released that night by the Republican Seismological Service Center under the Azerbaijan National Academy of Sciences, an earthquake with a magnitude of 5.4 was recorded 94 kilometers north of the Qusar station. The earthquake was felt in the districts of Quba, Khinalug, Qusar, Siyazan, Khudat, Shabran, Khachmaz, Khizi, as well as in Sumgait, the Absheron peninsula, and other areas.
Currently, is the Republican Seismological Service Center observing any seismological activity either in our country or in neighboring territories? What is the extent of seismological activity following the earthquake that occurred in Dagestan on the night of August 27?
The Medianews.az website addressed these questions to Vusala Rafiggizi, head of the electronic services department of the Center.
Responding to the website’s inquiry, V. Rafiggizi said: “Since the earthquake that occurred in the territory of Dagestan was a deep earthquake, it was also felt with a magnitude of 4-3 in our territories. Usually, earthquakes with a magnitude of 5 and above and a focal depth of 50-60 kilometers have a large impact area and are felt over a wider territory. The earthquake that happened this night was such an earthquake. It was felt in our areas.
Because our own territory is an active zone, seismic shocks with a magnitude of 3 and above are also recorded from time to time in our seismic zones, which is a normal situation for seismic zones. The earthquake that occurred on the night of August 27 was only felt in some of our regions. Up to this hour, no earthquake with a magnitude of 3 or greater has been recorded in our territory.”
V. Rafiggizi also recalled in her statement that there is no exact prediction for earthquakes: “No one can predict whether an earthquake will occur or not.”