Hazırda seysmoloji fəallıq nə həddədir? –
Avqustun 27-si gecə Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasında zəlzələ baş verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin həmin gecə yaydığı məlumata görə, 5,4 maqnitudalı zəlzələ Qusar stansiyasından 94 kilometr şimalda qeydə alınıb. Zəlzələ Quba, Xınalıq, Qusar, Siyəzən, Xudat, Şabran, Xaçmaz, Xızı rayonlarında, Sumqayıt, Abşeron yarımadasında və digər ərazilərdə hiss olunub.
Hazırda Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi istər ölkəmizdə, istərsə də qonşu ərazilərdə hər hansı seysmoloji aktivlik müşahidə edirmi? Avqustun 27-si gecə Dağıstanda baş verən zəlzələdən sonrakı seysmoloji fəallıq nə həddədir?
Medianews.az saytı bu suallarla Mərkəzin elektron xidmətlər şöbəsinin müdiri Vüsalə Rafiqqızıya müraciət edib.
V.Rafiqqızı saytın sorğusuna cavab olaraq deyib: “Dağıstan ərazisində baş verən zəlzələ dərin zəlzələ olduğuna görə bizim ərazilərimizdə də 4-3 bal hiss olundu. Adətən maqnitudası 5 və 5-dən yuxarı və ocaq dərinliyi 50-60 kilometr olan zəlzələlərin təsir dairəsi böyük olur, özünü daha geniş ərazidə hiss etdirir. Bu gecə baş verən zəlzələ də belə zəlzələ idi. Ərazilərimizdə hiss olundu.
Bizim öz ərazimiz aktiv bölgə olduğuna görə vaxtaşırı seysmik zonalarımızda da maqnitudası 3 və 3-dən yuxarı təkanlar qeydə alınır, bu da seysmik zonalar üçün normal haldır. Avqustun 27-si gecə baş verən zəlzələ sadəcə bəzi bölgələrimizdə hiss olunub. Bu saata qədər isə bizim ərazimizdə maqnitudası 3 və 3-dən böyük heç bir zəlzələ qeydə alınmayıb”.
V.Rafiqqızı açıqlamasında onu da xatırladıb ki, zəlzələnin dəqiq proqnozu yoxdur: “Heç kim zəlzələ olacaq və ya olmayacaq kimi proqnoz verə bilməz”.

В настоящее время, каков уровень сейсмической активности? –
Ночью 27 августа в Республике Дагестан Российской Федерации произошло землетрясение. Согласно информации, распространенной в ту ночь Республиканским сейсмологическим сервисным центром при Академии наук Азербайджана, землетрясение магнитудой 5,4 было зафиксировано в 94 километрах к северу от станции Кусар. Землетрясение ощущалось в районах Куба, Хыналыг, Кусар, Сиязань, Худат, Шабран, Хачмаз, Хызы, а также на территории Сумгаита, Абшеронского полуострова и других местах.
Наблюдается ли в настоящее время сейсмическая активность в Республиканском сейсмологическом сервисном центре как на территории нашей страны, так и в соседних регионах? Каковы масштабы сейсмической активности после землетрясения в Дагестане в ночь с 27 августа?
Сайт Medianews.az обратился с этими вопросами к начальнику отдела электронных сервисных услуг Центра Вусале Рафиоглу.
В. Рафиоглу в ответ на запрос сайта сказала: «Поскольку землетрясение в Дагестане было глубоким, оно ощущалось у нас на территории силой 3-4 балла. Как правило, землетрясения магнитудой 5 и выше с очаговой глубиной 50-60 километров имеют большую зону воздействия и ощущаются на большой территории. Землетрясение, произошедшее в эту ночь, тоже было таким. Оно ощущалось на нашей территории.
Поскольку наша территория является активным регионом, периодически в сейсмических зонах регистрируются толчки магнитудой 3 и выше, что является нормальным для этих зон. Землетрясение, случившееся ночью 27 августа, ощущалось лишь в некоторых районах. По состоянию на настоящее время на нашей территории не зарегистрировано землетрясений с магнитудой 3 и выше.»
В. Рафиоглу также напомнила в своем заявлении, что точный прогноз землетрясений невозможен: «Никто не может предсказать, будет ли землетрясение или нет.»