Böyük Britaniya, Azərbaycan və Cənubi Qafqaz geosiyasəti
Bu günü başa düşmək üçün yaxın tarixdən faktlar… Britaniyanın maraqları dəyişmir, Azərbaycanın isə coğrafiyası və nefti
21 fevral 1912-ci ildə Rotşildlər Rusiyadakı neft əməliyyatlarını İngiltərə-Hollandiya tresti Royal Dutch/Shell-ə satdılar. Birinci Dünya Müharibəsinə qədər Bakı neft sənayesinə qoyulan investisiyaların 60%-i Böyük Britaniyaya məxsus idi.
ADR-in xarici işlər naziri Məhəmməd Yusif Cəfərov 1919-cu il oktyabrın 4-də ingilis jurnalisti Şotland Liddelə verdiyi müsahibədə qeyd edirdi: “Cənubi Qafqaz ölkələrinin müstəqilliyinin qorunması Böyük Britaniyanın mənafeyinə uyğundur. Cənubi Qafqaz ölkələri əvvəllər Britaniya koloniyası olmuş Hindistan və Yaxın Şərq və Şimal ölkələri arasında təhlükəsizlik zonası rolunu oynayacaq. Hindistanı hər hansı təhlükədən qoruyacaq. Azərbaycan hökuməti Azərbaycanın taleyini müttəfiq dövlətlərin həll edəcəyinə ümid edir”.
Cənubi Qafqaz üzrə müttəfiqlərin ali komissarı, ABŞ nümayəndəsi polkovnik Uilyam Haskel 1919-cu il avqustun 29-da Bakıda keçirilən konfransda Şərur-Dərələyəz və Naxçıvan bölgələrində neytral zona (ABŞ-ın konrolunda general-qubernatorluq) yaratmağı təklif etdi. Haskel tərəfindən təyin olunmuş amerikalı qubernatora neytral zonanı idarə etmək həvalə olunmuşdu. Neytral zonada Azərbaycan və Ermənistanın maraqları bərabər olmalı, Bakı–Culfa dəmiryolu azərbaycanlıların nəzarəti altında qalmalı, hər iki tərəf isə öz qoşunlarını çıxarmalı idi.
Haskel hesab edirdi ki, Azərbaycan strateji əhəmiyyətə malik Ələt–Culfa dəmiryolunu italyanlara verib, buna görə də o, neytral zonanı ermənilərin xeyrinə məskunlaşdırmaq arzusunu bildirərək Azərbaycana siyasi təzyiq göstərirdi. Azərbaycan hökuməti isə Haskelin daxili işlərə müdaxiləsini qəbul etmədi. Neytral zona ilə bağlı Haskelin təklifi Azərbaycanın dövlət sərhədlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirildi. Bu müdaxilənin qarşısını almaq üçün Azərbaycan hökuməti diplomatik mübarizəyə başladı. Azərbaycanın xarici işlər naziri Məmməd Yusif Cəfərov əldə edilmiş razılaşmalara əməl edilməməsindən narahatlığını ifadə edərək, 9 oktyabrda Tiflisdə Böyük Britaniyanın ali komissarı Oliver Uordropa zəng etdi və bəyan etdi ki, “Ələt–Culfa dəmiryolu hökumət tərəfindən təmir olunur və dəmiryolunun italyanlara müqavilə ilə verilməsi barədə məlumat həqiqətə uyğun deyil”.
"Strateji Dialoq çərçivəsində çox məhsuldar müzakirələr apardıq və məmnuniyyətlə bildirirəm ki, biz bu dialoqu strateji tərəfdaşlığa kimi yüksəltməyi təklif edirik". Bunu Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Avropa, Şimali Amerika və xaricdəki ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Douti 26 avqust 2025-ci il tarixində açıqlamasında bildirib: “Beləliklə, biz münasibətlərimizi bir çox sahədə daha da dərinləşdiririk. Biz artıq bu münasibətlərin müxtəlif sahələrində əldə etdiyimiz irəliləyişləri müzakirə etdik, lakin hamımız razılaşdıq ki, birgə daha çox iş görə bilərik. Dediyim kimi, bu, təhsil, enerji, infrastruktur, siyasi, hətta müdafiə və təhlükəsizlik sahələrində ola bilər. Bölgədə baş verənləri, Şimal və Cənubdakı çağırışları və əlbəttə ki, Avropanın təhlükəsizliyi və sabitliyinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Böyük Britaniya ilə Azərbaycanın etibarlı dostlar və tərəfdaşlar kimi birgə çalışması çox vacibdir”, - dövlət naziri qeyd edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, ADR-in və digər Cənubi Qafqaz ölkələrinin müstəqilliyinin de-fakto tanınmasının tarixi zərurətə çevrilməsi və gələcəkdə, Yaxın Şərq regionunda Rusiya təsirinin məhdudlaşdırılması üçün vacib olduğunu ilk olaraq London anlamış və gündəliyə gətirmişdi. London Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda əhəmiyyətini, gec də olsa anlamış və siyasətini buna uyğunlaşdırmışdı. 1990-cı illərdə də Britaniya "Əsrin müqaviləsi"ndə baş rol aldı, indi də London bölgədə strateji mövqeyini gücləndirmək üçün mübarizə aparır. Hamı Avrasiyanın vacib nəqliyyat qovşağında möhkəm yer tutmağa çalışır.

Great Britain, Azerbaijan, and the geopolitics of the South Caucasus
Facts from recent history to understand today… Britain’s interests do not change, but Azerbaijan’s geography and oil do
On February 21, 1912, the Rothschilds sold their oil operations in Russia to the Anglo-Dutch trust Royal Dutch/Shell. Before World War I, 60% of the investments in Baku’s oil industry belonged to Great Britain.
The foreign minister of the ADR, Məhəmməd Yusif Cəfərov, said in an interview with British journalist Scotland Liddel on October 4, 1919: “Preserving the independence of the South Caucasus countries is in the interest of Great Britain. The South Caucasus countries will play the role of a security zone between the British colonies of India and the Middle East and Northern countries. It will protect India from any danger. The Azerbaijani government hopes that the fate of Azerbaijan will be decided by allied states.”
The Allied High Commissioner for the South Caucasus, U.S. representative Colonel William Haskell, proposed at a conference held in Baku on August 29, 1919, to create a neutral zone in the Sharur-Daralayaz and Nakhchivan regions (a general-governorship under U.S. control). An American governor appointed by Haskell was entrusted to administer the neutral zone. In the neutral zone, Azerbaijan’s and Armenia’s interests were to be equal, the Baku–Julfa railway was to remain under Azerbaijani control, and both parties were to withdraw their troops.
Haskell believed that Azerbaijan had handed over the strategically important Ələt–Julfa railway to the Italians and, therefore, expressed the desire to settle the neutral zone in favor of the Armenians, exerting political pressure on Azerbaijan. The Azerbaijani government, however, did not accept Haskell’s interference in internal affairs. Haskell’s proposal regarding the neutral zone was considered interference in Azerbaijan’s state borders. To prevent this interference, the Azerbaijani government began diplomatic struggle. Azerbaijan’s foreign minister Məhəmməd Yusif Cəfərov expressed concern about violations of agreements and on October 9 called Oliver Wardrop, the British High Commissioner in Tiflis, stating that “The Ələt–Julfa railway is being repaired by the government and the information about contracting the railway to the Italians is not true.”
“Within the framework of the Strategic Dialogue, we have conducted very productive discussions, and I am pleased to announce that we propose to elevate this dialogue to a strategic partnership.” This was stated by Steven Doughty, the UK Minister of State for Europe, North America and the Overseas Territories, on August 26, 2025: “Thus, we are deepening our relations further in many areas. We have already discussed the progress made in various fields of these relations, but we all agreed that we can do much more together. As I said, this could be in education, energy, infrastructure, political, even defense and security fields. Considering what is happening in the region, the challenges in the North and South, and, of course, the importance of Europe’s security and stability, it is very important for the United Kingdom and Azerbaijan to work together as reliable friends and partners,” the minister noted.
It should be noted that London was the first to understand and bring to the agenda the historic necessity of the de facto recognition of the independence of the ADR and other South Caucasus countries, and the future importance of limiting Russia’s influence in the Middle East region. London eventually grasped Azerbaijan’s significance in the South Caucasus region and adjusted its policy accordingly. In the 1990s, Britain also played a leading role in the “Contract of the Century,” and now London is struggling to strengthen its strategic position in the region. Everyone is trying to secure a strong place in the important transport hub of Eurasia.