Böyük Britaniya, Azərbaycan və Cənubi Qafqaz geosiyasəti
Bu günü başa düşmək üçün yaxın tarixdən faktlar… Britaniyanın maraqları dəyişmir, Azərbaycanın isə coğrafiyası və nefti
21 fevral 1912-ci ildə Rotşildlər Rusiyadakı neft əməliyyatlarını İngiltərə-Hollandiya tresti Royal Dutch/Shell-ə satdılar. Birinci Dünya Müharibəsinə qədər Bakı neft sənayesinə qoyulan investisiyaların 60%-i Böyük Britaniyaya məxsus idi.
ADR-in xarici işlər naziri Məhəmməd Yusif Cəfərov 1919-cu il oktyabrın 4-də ingilis jurnalisti Şotland Liddelə verdiyi müsahibədə qeyd edirdi: “Cənubi Qafqaz ölkələrinin müstəqilliyinin qorunması Böyük Britaniyanın mənafeyinə uyğundur. Cənubi Qafqaz ölkələri əvvəllər Britaniya koloniyası olmuş Hindistan və Yaxın Şərq və Şimal ölkələri arasında təhlükəsizlik zonası rolunu oynayacaq. Hindistanı hər hansı təhlükədən qoruyacaq. Azərbaycan hökuməti Azərbaycanın taleyini müttəfiq dövlətlərin həll edəcəyinə ümid edir”.
Cənubi Qafqaz üzrə müttəfiqlərin ali komissarı, ABŞ nümayəndəsi polkovnik Uilyam Haskel 1919-cu il avqustun 29-da Bakıda keçirilən konfransda Şərur-Dərələyəz və Naxçıvan bölgələrində neytral zona (ABŞ-ın konrolunda general-qubernatorluq) yaratmağı təklif etdi. Haskel tərəfindən təyin olunmuş amerikalı qubernatora neytral zonanı idarə etmək həvalə olunmuşdu. Neytral zonada Azərbaycan və Ermənistanın maraqları bərabər olmalı, Bakı–Culfa dəmiryolu azərbaycanlıların nəzarəti altında qalmalı, hər iki tərəf isə öz qoşunlarını çıxarmalı idi.
Haskel hesab edirdi ki, Azərbaycan strateji əhəmiyyətə malik Ələt–Culfa dəmiryolunu italyanlara verib, buna görə də o, neytral zonanı ermənilərin xeyrinə məskunlaşdırmaq arzusunu bildirərək Azərbaycana siyasi təzyiq göstərirdi. Azərbaycan hökuməti isə Haskelin daxili işlərə müdaxiləsini qəbul etmədi. Neytral zona ilə bağlı Haskelin təklifi Azərbaycanın dövlət sərhədlərinə müdaxilə kimi qiymətləndirildi. Bu müdaxilənin qarşısını almaq üçün Azərbaycan hökuməti diplomatik mübarizəyə başladı. Azərbaycanın xarici işlər naziri Məmməd Yusif Cəfərov əldə edilmiş razılaşmalara əməl edilməməsindən narahatlığını ifadə edərək, 9 oktyabrda Tiflisdə Böyük Britaniyanın ali komissarı Oliver Uordropa zəng etdi və bəyan etdi ki, “Ələt–Culfa dəmiryolu hökumət tərəfindən təmir olunur və dəmiryolunun italyanlara müqavilə ilə verilməsi barədə məlumat həqiqətə uyğun deyil”.
"Strateji Dialoq çərçivəsində çox məhsuldar müzakirələr apardıq və məmnuniyyətlə bildirirəm ki, biz bu dialoqu strateji tərəfdaşlığa kimi yüksəltməyi təklif edirik". Bunu Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Avropa, Şimali Amerika və xaricdəki ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Douti 26 avqust 2025-ci il tarixində açıqlamasında bildirib: “Beləliklə, biz münasibətlərimizi bir çox sahədə daha da dərinləşdiririk. Biz artıq bu münasibətlərin müxtəlif sahələrində əldə etdiyimiz irəliləyişləri müzakirə etdik, lakin hamımız razılaşdıq ki, birgə daha çox iş görə bilərik. Dediyim kimi, bu, təhsil, enerji, infrastruktur, siyasi, hətta müdafiə və təhlükəsizlik sahələrində ola bilər. Bölgədə baş verənləri, Şimal və Cənubdakı çağırışları və əlbəttə ki, Avropanın təhlükəsizliyi və sabitliyinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Böyük Britaniya ilə Azərbaycanın etibarlı dostlar və tərəfdaşlar kimi birgə çalışması çox vacibdir”, - dövlət naziri qeyd edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, ADR-in və digər Cənubi Qafqaz ölkələrinin müstəqilliyinin de-fakto tanınmasının tarixi zərurətə çevrilməsi və gələcəkdə, Yaxın Şərq regionunda Rusiya təsirinin məhdudlaşdırılması üçün vacib olduğunu ilk olaraq London anlamış və gündəliyə gətirmişdi. London Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda əhəmiyyətini, gec də olsa anlamış və siyasətini buna uyğunlaşdırmışdı. 1990-cı illərdə də Britaniya "Əsrin müqaviləsi"ndə baş rol aldı, indi də London bölgədə strateji mövqeyini gücləndirmək üçün mübarizə aparır. Hamı Avrasiyanın vacib nəqliyyat qovşağında möhkəm yer tutmağa çalışır.

Великобритания, Азербайджан и геополитика Южного Кавказа
Факты из недавнего прошлого для понимания сегодняшнего дня… Интересы Британии не меняются, а география и нефть Азербайджана – да
21 февраля 1912 года Ротшильды продали нефтяные операции в России англо-голландскому тресту Royal Dutch/Shell. До Первой мировой войны 60% инвестиций в нефтяную промышленность Баку принадлежали Великобритании.
Министр иностранных дел АДР Мухаммед Юсиф Джафаров в интервью английскому журналисту Шотланду Лидделлу 4 октября 1919 года отмечал: «Сохранение независимости стран Южного Кавказа отвечает интересам Великобритании. Страны Южного Кавказа будут играть роль зоны безопасности между Индией, которая ранее была британской колонией, а также Ближним Востоком и странами Севера. Это защитит Индию от любой опасности. Правительство Азербайджана надеется, что судьбу Азербайджана решат союзные государства».
Высший комиссар союзников по Южному Кавказу, представитель США полковник Уильям Хаскел 29 августа 1919 года на конференции, проходившей в Баку, предложил создать нейтральную зону в районах Шарур-Даралагез и Нахичевань (генерал-губернаторство под контролем США). Американскому губернатору, назначенному Хаскелом, было поручено управлять нейтральной зоной. В ней права Азербайджана и Армении должны были быть равны, железная дорога Баку–Джульфа оставалась под контролем азербайджанцев, а обе стороны должны были вывести свои войска.
Хаскел считал, что Азербайджан отдал стратегически важную железную дорогу Алеть–Джульфа итальянцам, и поэтому он выражал желание заселить нейтральную зону в пользу армян, оказывая политическое давление на Азербайджан. Правительство Азербайджана не приняло вмешательство Хаскела во внутренние дела. Предложение Хаскела по нейтральной зоне было расценено как вмешательство в государственные границы Азербайджана. Чтобы предотвратить это вмешательство, азербайджанское правительство начало дипломатическую борьбу. Министр иностранных дел Азербайджана Мухаммед Юсиф Джафаров, выразив обеспокоенность несоблюдением достигнутых соглашений, 9 октября позвонил в Тифлисе высшему комиссару Великобритании Оливеру Уордорпу и заявил, что «железная дорога Алеть–Джульфа ремонтируется правительством и сведения о передаче ее итальянцам по контракту не соответствуют действительности».
«В рамках Стратегического диалога мы провели очень продуктивные обсуждения и с радостью сообщаю, что предлагаем поднять этот диалог до стратегического партнерства». Об этом заявил государственный министр Великобритании и Северной Ирландии по делам Европы, Северной Америки и заморских территорий Стивен Дауди в своем заявлении от 26 августа 2025 года: «Таким образом, мы углубляем наши отношения во многих сферах. Мы уже обсуждали достигнутый прогресс в различных областях, но все согласились, что можем сделать больше вместе. Как я сказал, это может касаться образования, энергетики, инфраструктуры, политической, даже оборонной и безопасности. Учитывая происходящее в регионе, вызовы на Севере и Юге, а также важность безопасности и стабильности Европы, сотрудничество Великобритании и Азербайджана как надежных друзей и партнеров крайне важно», – отметил министр.
Стоит отметить, что Лондон первым понял и поставил на повестку дня историческую необходимость де факто признания независимости АДР и других стран Южного Кавказа, а также важность ограничения влияния России в регионе Ближнего Востока в будущем. Лондон, хоть и с опозданием, осознал значение Азербайджана в регионе Южного Кавказа и адаптировал свою политику соответствующим образом. В 1990-х годах Великобритания сыграла ведущую роль в «Сделке века», а сейчас Лондон борется за укрепление своей стратегической позиции в регионе. Все стремятся занять прочное место в важном транспортном узле Евразии.