Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi ilə bağlı YENİ QƏRAR VERİLƏCƏK
Medianews.az xatırladır ki, 2020-ci il martın 31-də koronavirus infeksiyasına görə Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi tətbiq olunub. Həmin vaxtdan qüvvədə saxlanan rejim ölkəyə giriş-çıxışa məhdudiyyət qoyur – quru sərhədlər bağlıdır.
Sonuncu dəfə Nazirlər Kabineti xüsusi karantin rejimi ilə bağlı qərarını 2025-ci il iyunun 24-də verib, rejim oktyabrın 1-dək uzadılıb. İndi oktyabrın 1-dək hökumət bu qərara yenidən baxmalı, rejimi ya qüvvədə saxlamalı, yaxud yumşaltmalı, ya da ləğv etməlidir.
2024-cü il aprelin 23-ü Bakıda keçirilən beynəlxalq forumda danışarkən Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, quru sərhədlərin bağlı saxlanması qərarı yalnız koronavirusa əsaslanmır: “Sərhədlərin bağlı olması Azərbaycanda təhlükəsizliyi gücləndirib. Prezident, milli təhlükəsizlik məsələləri ilə gündəlik məşğul olan bir şəxs kimi deyə bilərəm ki, biz sərhədlərimizi bağladıqdan sonra milli təhlükəsizliyimiz üçün çox böyük faydalar gördük və bu, reallıqdır. Biz başa düşürük ki, Azərbaycanda insanlar üçün, eləcə də qonşuluğumuzda yaşayan azərbaycanlılar və başqa millətlər üçün narahatlıq var, lakin milli təhlükəsizlik bütün digər hisslərdən və ya bütün digər səbəblərdən üstün olmalıdır”.
2019-cu ilin dekabrında Çində üzə çıxıb dünyanı bürüyən yeni koronavirus infeksiyasına Azərbaycanda ilk yoluxma 2020-ci il fevralın 28-də qeydə alınıb. 2024-cü ilin martında yayılmış son hesabata görə, ölkədə 835144 nəfər koronavirusa yoluxub, onların 10428-i vəfat edib.

В Азербайджане будет ПРИНЯТО НОВОЕ РЕШЕНИЕ по поводу особого карантинного режима
Medianews.az напоминает, что 31 марта 2020 года в Азербайджане был введён режим особого карантина из-за коронавирусной инфекции. С тех пор действующий режим ограничивает въезд и выезд из страны – сухопутные границы закрыты.
В последний раз Кабинет Министров принял решение по режиму особого карантина 24 июня 2025 года, режим был продлен до 1 октября. Сейчас до 1 октября правительство должно снова пересмотреть это решение, либо сохранять режим в силе, либо смягчать, либо отменять его.
23 апреля 2024 года на международном форуме в Баку Президент Ильхам Алиев отметил, что решение о закрытии сухопутных границ основывается не только на коронавирусе: «Закрытие границ укрепило безопасность в Азербайджане. Как Президент, человек, который ежедневно занимается вопросами национальной безопасности, могу сказать, что после закрытия наших границ мы получили очень большую пользу для нашей национальной безопасности, и это реальность. Мы понимаем, что в Азербайджане, а также у азербайджанцев и других народов, живущих в соседних странах, есть беспокойства, но национальная безопасность должна быть выше всех других чувств и любых других причин».
В декабре 2019 года в Китае выявилась новая коронавирусная инфекция, которая распространилась по всему миру, а первое заражение в Азербайджане зарегистрировано 28 февраля 2020 года. По последнему отчёту на март 2024 года, в стране заразились коронавирусом 835144 человека, из них 10428 умерли.