Azərbaycanda bu şəxslər dövlətdən pulsuz avtomobil ala bilər -
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 18 dekabr tarixli, 501 nömrəli Qərarına əsasən, əlilliyi olan bəzi imtiyazlı şəxslər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) tərəfindən minik avtomobilləri ilə təmin olunur.
Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi "Əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiya vasitələri ilə təmin edilməsi Şərtləri və Qaydası"na görə, bu imtiyazdan aşağıdakı kateqoriyalara aid şəxslər yararlana bilər:
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün və müstəqilliyinin müdafiəsi ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər;
1990-cı il 20 Yanvar hadisələri ilə bağlı əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər;
Hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirərkən əlillik qazanan şəxslər;
Çernobıl AES qəzasının nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı əlillik alan şəxslər.
Qeyd edək ki, bu şəxslər haqqında Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin rəyinə əsasən Sosial Xidmətlər Agentliyində avtomobil növbəsinə götürülür və növbəlilik əsasında avtomobillə təmin olunurlar.
Qərara əsasən, avtomobil pulsuz təqdim edildikdən sonra onun sahibi vəfat edərsə, nəqliyyat vasitəsi ailənin mülkiyyətində qalır. Bu halda avtomobil ailə üzvlərindən birinin adına keçirilərək qeydiyyatdan çıxarılır. Bunun üçün ailə üzvləri ölüm haqqında şəhadətnamə, avtomobilin qeydiyyat sənədləri, varislik haqqında arayış və şəxsiyyət vəsiqələrinin surətlərini Sosial Xidmətlər Agentliyinə təqdim etməlidirlər.
Qanunvericiliyə əsasən, əlilliyi olan şəxsə verilən avtomobil satıla və ya bağışlana bilməz. Lakin avtomobili idarə etmək hüququ həmin şəxsin özünə və onunla eyni yaşayış məntəqəsində yaşayan, sürücülük vəsiqəsinə malik ailə üzvünə verilə bilər.
Bunun üçün aşağıdakı sənədlər təqdim olunmalıdır:
Avtomobil almış şəxsin və idarəetmə hüququ veriləcək ailə üzvünün şəxsiyyət vəsiqələrinin və sürücülük vəsiqəsinin surətləri;
Avtomobilin qeydiyyat şəhadətnaməsi;
Hər iki şəxsin yaşayış yerindən arayış;
Əlilliyi olan şəxsin yazılı ərizəsi.
Məlumat üçün bildirək ki, bu mexanizm əlilliyi olan şəxslərin sosial rifahını yaxşılaşdırmaq və onların gündəlik həyatını asanlaşdırmaq məqsədi daşıyır. Mövzu ilə bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Sosial Xidmətlər Agentliyindən BAKU.WS-in sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, əlilliyi olan şəxslərə postmüharibə dövründə 567, ümumilikdə ötən dövrdə 7.8 min avtomobil təqdim edilib.

These individuals can get a car from the state for free in Azerbaijan -
According to the Decision No. 501 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 18, 2020, certain privileged persons with disabilities are provided with passenger cars by the Ministry of Labor and Social Protection of Population (MLSPP).
According to the "Conditions and Rules for Providing Rehabilitation Tools to Persons with Disabilities" approved by the Cabinet of Ministers, the following categories of persons are eligible for this privilege:
Persons whose disability was determined in connection with the defense of the territorial integrity and independence of the Republic of Azerbaijan;
Persons whose disability was determined in connection with the events of January 20, 1990;
Persons who became disabled while performing military service duties;
Persons who became disabled during the elimination of the consequences of the Chernobyl AES accident.
It should be noted that these persons are put on the car queue at the Social Services Agency based on the opinion of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency and are provided with a car based on the order of the queue.
According to the decision, if the owner of a car provided free of charge dies, the vehicle remains the property of the family. In this case, the car is transferred to the name of one of the family members and deregistered. For this, family members must submit to the Social Services Agency the death certificate, car registration documents, inheritance certificate, and copies of identity cards.
According to the legislation, the car given to a person with a disability cannot be sold or donated. However, the right to drive the car may be given to the person himself and a family member living in the same residence with a driver's license.
For this, the following documents must be submitted:
Copies of the identity cards of the person who received the car and the family member to whom driving rights will be granted, as well as the driver's license;
Car registration certificate;
Certificates of residence for both persons;
Written application of the person with a disability.
For information, note that this mechanism aims to improve the social welfare of persons with disabilities and to facilitate their daily lives. In response to BAKU.WS's inquiry, it was stated by the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population that 567 cars were provided to persons with disabilities during the post-war period, and in total, 7.8 thousand cars were provided in the past period.