Azərbaycanda bu sahə sürətlə irəliləyir -
“Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürətində artım davam edir”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, son illər reallaşdırılan infrastruktur layihələrinin bəhrəsi olaraq ölkədə internet sürətində artım dinamikası müşahidə edilir.
Genişzolaqlı və mobil şəbəkə təhlilləri üzrə qlobal “Ookla” şirkətinin sentyabr ayı üzrə hesabatına əsaslanan Elvin Abbasovun vurğulayıb ki, Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürəti son 12 ay ərzində əhəmiyyətli dərəcədə artaraq orta hesabla 84,02 Mbit/s-ə çatıb: “Bu, illik sürətin 61% artması deməkdir. Ötən ilin sentyabr ayındakı göstərici 52.06 Mbit/s idi.
Bakı şəhəri üzrə də genişzolaqlı internetin sürətində artım qeydə alınıb. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə Bakıda genişzolaqlı internetin sürəti 60% artaraq 53.14 Mbit/s-dən 85.28 Mbit/s-ə yüksəlib.
Eyni irəliləmə mobil internetin sürətində də əksini tapıb. Bu ilin sentyabrında ölkədə mobil internetin sürəti 40% artaraq 78.34 Mbit/s-ə çatıb. Ötən ilin sentyabr ayında bu göstərici 55.62 Mbit/s idi.
Bakı şəhəri üzrə mobil internetin sürəti ötən ilin sentyabrında 72.19 Mbit/s idi. Bir ilə sürət 100.11 Mbit/s-ə qalxıb. Bu, 39%-lik artım deməkdir. Bu göstəricilər ölkədə yüksək sürətə tələbin olduğunu əks etdirir”.

This field is rapidly progressing in Azerbaijan -
“The increase in broadband internet speed in Azerbaijan continues.” Elvin Abbasov, Chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, said this in an interview with Medianews.az.
He stated that as a result of infrastructure projects implemented in recent years, an increase in internet speed dynamics has been observed in the country.
Based on the September report of the global company "Ookla," which conducts broadband and mobile network analyses, Elvin Abbasov emphasized that broadband internet speed in Azerbaijan has significantly increased over the past 12 months, reaching an average of 84.02 Mbps: "This means an annual speed increase of 61%. The indicator in September of last year was 52.06 Mbps."
An increase in broadband internet speed has also been recorded for Baku city. Compared to the corresponding period of last year, broadband internet speed in Baku rose by 60%, from 53.14 Mbps to 85.28 Mbps.
The same progress is reflected in mobile internet speed. In September of this year, mobile internet speed in the country increased by 40%, reaching 78.34 Mbps. In September of last year, this indicator was 55.62 Mbps.
Mobile internet speed for Baku city was 72.19 Mbps in September of last year. The speed rose to 100.11 Mbps within one year. This represents a 39% increase. These indicators reflect the high demand for speed in the country.”