Azərbaycanda bu sahə sürətlə irəliləyir -
“Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürətində artım davam edir”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, son illər reallaşdırılan infrastruktur layihələrinin bəhrəsi olaraq ölkədə internet sürətində artım dinamikası müşahidə edilir.
Genişzolaqlı və mobil şəbəkə təhlilləri üzrə qlobal “Ookla” şirkətinin sentyabr ayı üzrə hesabatına əsaslanan Elvin Abbasovun vurğulayıb ki, Azərbaycanda genişzolaqlı internetin sürəti son 12 ay ərzində əhəmiyyətli dərəcədə artaraq orta hesabla 84,02 Mbit/s-ə çatıb: “Bu, illik sürətin 61% artması deməkdir. Ötən ilin sentyabr ayındakı göstərici 52.06 Mbit/s idi.
Bakı şəhəri üzrə də genişzolaqlı internetin sürətində artım qeydə alınıb. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə Bakıda genişzolaqlı internetin sürəti 60% artaraq 53.14 Mbit/s-dən 85.28 Mbit/s-ə yüksəlib.
Eyni irəliləmə mobil internetin sürətində də əksini tapıb. Bu ilin sentyabrında ölkədə mobil internetin sürəti 40% artaraq 78.34 Mbit/s-ə çatıb. Ötən ilin sentyabr ayında bu göstərici 55.62 Mbit/s idi.
Bakı şəhəri üzrə mobil internetin sürəti ötən ilin sentyabrında 72.19 Mbit/s idi. Bir ilə sürət 100.11 Mbit/s-ə qalxıb. Bu, 39%-lik artım deməkdir. Bu göstəricilər ölkədə yüksək sürətə tələbin olduğunu əks etdirir”.

В этой области в Азербайджане наблюдается быстрый прогресс -
«В Азербайджане продолжается рост скорости широкополосного интернета». Такое заявление сделал председатель Ассоциации индустрии информационных и коммуникационных технологий Азербайджана Элвин Аббасов в интервью Medianews.az.
Он отметил, что благодаря реализованным в последние годы инфраструктурным проектам в стране наблюдается динамика роста скорости интернета.
Основываясь на сентябрьском отчете глобальной компании «Ookla» по анализу широкополосных и мобильных сетей, Элвин Аббасов подчеркнул, что скорость широкополосного интернета в Азербайджане за последние 12 месяцев значительно выросла и в среднем достигла 84,02 Мбит/с: «Это означает годовой рост скорости на 61%. Показатель за сентябрь прошлого года составлял 52,06 Мбит/с.
По Баку также зафиксирован рост скорости широкополосного интернета. По сравнению с соответствующим периодом прошлого года скорость широкополосного интернета в Баку выросла на 60%, увеличившись с 53,14 Мбит/с до 85,28 Мбит/с.
Такой же прогресс отразился и в скорости мобильного интернета. В сентябре текущего года скорость мобильного интернета в стране выросла на 40%, достигнув 78,34 Мбит/с. В сентябре прошлого года этот показатель составлял 55,62 Мбит/с.
По Баку скорость мобильного интернета в сентябре прошлого года составляла 72,19 Мбит/с. За год скорость выросла до 100,11 Мбит/с, что означает рост на 39%. Эти показатели отражают высокий спрос на высокую скорость в стране».