ABŞ prezidentləri: kimlər nə vaxt kürsüdə oturub?
Medianews.az bildirir ki, ABŞ-da prezidentin səlahiyyət müddəti 4 ildir. Eyni şəxs iki dəfədən artıq prezident seçilə bilməz. Donald Tramp prezident kürsüsünə dörd il fasilədən sonra qayıdıb. Onun ilk prezidentliyi 2017-2021-ci illəri əhatə edib, ikinci prezidentliyi 2025-ci ildə başlayıb. Belə hal bir dəfə də qeydə alınıb: Qrover Klivlend 1885-1889 və 1893-1897-ci illərdə prezident olub.
Maksimum iki dəfə seçilmək qaydası bir yol – 1939-cu ildə başlayan İkinci Dünya müharibəsi dövründə pozulub: iki dəfə seçilmiş Franklin Ruzvelt (1933-1945-ci illərdə prezidentlik edib) daha iki dəfə dövlət başçısı mandatı alıb. O və Uilyam Harrison (1841-ci ildə prezidentlik edib), Zakari Teylor (1849-1850), Uorren Hardinq (1921-1923) dövlət başçısı postunda vəfat ediblər.
Avraam Linkoln (1861-1865-ci illərdə prezidentlik edib), Ceyms Harfild (1881), Uilyam Mak-Kinli (1897-1901), Con Kennedi (1961-1963) vəzifə başında öldürülüblər.
İki dəfə prezident seçilmiş Riçard Nikson (1969-cu ildən dövlət başçısı olub) 1974-cü ildə istefa verib.
Prezident vəzifədən vaxtından əvvəl getdikdə onun səlahiyyətləri vitse-prezidentə keçir (həmin şəxs yalnız bir dəfə prezident seçilə bilər). Dövlət başçısı postuna vitse-prezidentlikdən gəlmiş şəxslər bunlardır: Con Tayler (1841-1845-ci illərdə prezidentlik edib), Millard Fillmor (1850-1853), Endrü Conson (1865-1869), Çester Artur (1881-1885), Teodor Ruzvelt (1901-1909), Kalvin Kulic (1923-1929), Harri Trumen (1945-1953), Lindon Conson (1963-1969), Cerald Ford (1974-1977).
Corc Vaşinqton (1789-1797), Tomas Cefferson (1801-1809), Ceyms Medison (1809-1817), Ceyms Monro (1817-1825), Endrü Cekson (1829-1837), Uliss Qrant (1869-1877), Vudro Vilson (1913-1921), Duayt Eyzenhauer (1953-1961), Ronald Reyqan (1981-1989), Bill Klinton (1993-2001), oğul Corc Buş (2001-2009), Barak Obama (2009-2017) iki tam müddət prezidentlik ediblər.
Con Adams (1797-1801), Con Kuinsi Adams (1825-1829), Martin Van Buren (1837-1841), Ceyms Noks Polk (1845-1849), Franklin Pirs (1853-1857), Ceyms Bükenen (1857-1861), Raterford Heys (1877-1881), Bencamin Harrison (1889-1893), Uilyam Taft (1909-1913), Herbert Huver (1929-1933), Cimmi Karter (1977-1981), ata Corc Buş (1989-1993), Cozef Bayden (2021-2025) bir müddətlə kifayətləniblər.
Ümumilikdə ABŞ prezident vəzifəsində 45 şəxs əyləşib.
Prezidenti ümumxalq səsverməsində müəyyənləşən xüsusi nümayəndələrdən ibarət Seçicilər Kollegiyası seçir. Ümumxalq səsverməsindən sonra Seçicilər Kollegiyası yekun qərar verir və həmin qərar Konqresin aşağı və yuxarı palatalarının birgə iclasında təsdiqlənir.

U.S. Presidents: Who Sat in the Seat and When?
On January 20, Donald Trump completed one year of his second term as the President of the United States.
Medianews.az reports that the presidential term in the US is 4 years. The same person cannot be elected president more than twice. Donald Trump returned to the presidential chair after a four-year gap. His first presidency covered the years 2017-2021, and his second presidency began in 2025. Such a case has been recorded only once: Grover Cleveland was president from 1885 to 1889 and from 1893 to 1897.
The rule of being elected a maximum of two times was broken once — during the period of the Second World War which began in 1939: Franklin Roosevelt, who was elected twice (he served as president from 1933-1945), received the mandate as head of state two more times. He and William Harrison (president in 1841), Zachary Taylor (1849-1850), Warren Harding (1921-1923) died while serving as head of state.
Abraham Lincoln (served 1861-1865), James Garfield (1881), William McKinley (1897-1901), John Kennedy (1961-1963) were assassinated while in office.
Richard Nixon, elected twice (head of state from 1969), resigned in 1974.
When a president leaves office prematurely, his powers transfer to the vice president (that person can only be elected president once). Those who have come to the head of state post from the vice presidency are: John Tyler (served 1841-1845), Millard Fillmore (1850-1853), Andrew Johnson (1865-1869), Chester Arthur (1881-1885), Theodore Roosevelt (1901-1909), Calvin Coolidge (1923-1929), Harry Truman (1945-1953), Lyndon Johnson (1963-1969), Gerald Ford (1974-1977).
George Washington (1789-1797), Thomas Jefferson (1801-1809), James Madison (1809-1817), James Monroe (1817-1825), Andrew Jackson (1829-1837), Ulysses Grant (1869-1877), Woodrow Wilson (1913-1921), Dwight Eisenhower (1953-1961), Ronald Reagan (1981-1989), Bill Clinton (1993-2001), George W. Bush (2001-2009), Barack Obama (2009-2017) have each served two full terms as president.
John Adams (1797-1801), John Quincy Adams (1825-1829), Martin Van Buren (1837-1841), James Knox Polk (1845-1849), Franklin Pierce (1853-1857), James Buchanan (1857-1861), Rutherford Hayes (1877-1881), Benjamin Harrison (1889-1893), William Taft (1909-1913), Herbert Hoover (1929-1933), Jimmy Carter (1977-1981), George H.W. Bush (1989-1993), Joseph Biden (2021-2025) have served with one term only.
In total, 45 persons have held the office of President of the United States.
The president is elected by the Electoral College, consisting of special representatives determined by a general popular vote. After the general vote, the Electoral College makes the final decision, and that decision is confirmed at a joint session of the lower and upper houses of Congress.