ABŞ prezidentləri: kimlər nə vaxt kürsüdə oturub?
Medianews.az bildirir ki, ABŞ-da prezidentin səlahiyyət müddəti 4 ildir. Eyni şəxs iki dəfədən artıq prezident seçilə bilməz. Donald Tramp prezident kürsüsünə dörd il fasilədən sonra qayıdıb. Onun ilk prezidentliyi 2017-2021-ci illəri əhatə edib, ikinci prezidentliyi 2025-ci ildə başlayıb. Belə hal bir dəfə də qeydə alınıb: Qrover Klivlend 1885-1889 və 1893-1897-ci illərdə prezident olub.
Maksimum iki dəfə seçilmək qaydası bir yol – 1939-cu ildə başlayan İkinci Dünya müharibəsi dövründə pozulub: iki dəfə seçilmiş Franklin Ruzvelt (1933-1945-ci illərdə prezidentlik edib) daha iki dəfə dövlət başçısı mandatı alıb. O və Uilyam Harrison (1841-ci ildə prezidentlik edib), Zakari Teylor (1849-1850), Uorren Hardinq (1921-1923) dövlət başçısı postunda vəfat ediblər.
Avraam Linkoln (1861-1865-ci illərdə prezidentlik edib), Ceyms Harfild (1881), Uilyam Mak-Kinli (1897-1901), Con Kennedi (1961-1963) vəzifə başında öldürülüblər.
İki dəfə prezident seçilmiş Riçard Nikson (1969-cu ildən dövlət başçısı olub) 1974-cü ildə istefa verib.
Prezident vəzifədən vaxtından əvvəl getdikdə onun səlahiyyətləri vitse-prezidentə keçir (həmin şəxs yalnız bir dəfə prezident seçilə bilər). Dövlət başçısı postuna vitse-prezidentlikdən gəlmiş şəxslər bunlardır: Con Tayler (1841-1845-ci illərdə prezidentlik edib), Millard Fillmor (1850-1853), Endrü Conson (1865-1869), Çester Artur (1881-1885), Teodor Ruzvelt (1901-1909), Kalvin Kulic (1923-1929), Harri Trumen (1945-1953), Lindon Conson (1963-1969), Cerald Ford (1974-1977).
Corc Vaşinqton (1789-1797), Tomas Cefferson (1801-1809), Ceyms Medison (1809-1817), Ceyms Monro (1817-1825), Endrü Cekson (1829-1837), Uliss Qrant (1869-1877), Vudro Vilson (1913-1921), Duayt Eyzenhauer (1953-1961), Ronald Reyqan (1981-1989), Bill Klinton (1993-2001), oğul Corc Buş (2001-2009), Barak Obama (2009-2017) iki tam müddət prezidentlik ediblər.
Con Adams (1797-1801), Con Kuinsi Adams (1825-1829), Martin Van Buren (1837-1841), Ceyms Noks Polk (1845-1849), Franklin Pirs (1853-1857), Ceyms Bükenen (1857-1861), Raterford Heys (1877-1881), Bencamin Harrison (1889-1893), Uilyam Taft (1909-1913), Herbert Huver (1929-1933), Cimmi Karter (1977-1981), ata Corc Buş (1989-1993), Cozef Bayden (2021-2025) bir müddətlə kifayətləniblər.
Ümumilikdə ABŞ prezident vəzifəsində 45 şəxs əyləşib.
Prezidenti ümumxalq səsverməsində müəyyənləşən xüsusi nümayəndələrdən ibarət Seçicilər Kollegiyası seçir. Ümumxalq səsverməsindən sonra Seçicilər Kollegiyası yekun qərar verir və həmin qərar Konqresin aşağı və yuxarı palatalarının birgə iclasında təsdiqlənir.

20 января Дональд Трамп завершил один год своего второго срока на посту президента США.
Medianews.az сообщает, что срок полномочий президента США составляет 4 года. Один и тот же человек не может быть избран президентом более двух раз. Дональд Трамп вернулся на президентский пост после четырехлетнего перерыва. Его первый президентский срок длился с 2017 по 2021 год, второй президентский срок начался в 2025 году. Такая ситуация наблюдалась всего один раз: Гровер Кливленд был президентом в 1885-1889 и 1893-1897 годах.
Правило о возможности избираться максимум два раза было нарушено в один период — во время Второй мировой войны, начавшейся в 1939 году: Франклин Рузвельт, избранный дважды (президентский срок с 1933 по 1945 год), получил еще два президентских мандата. Он и Уильям Гаррисон (президент в 1841 году), Закари Тейлор (1849-1850), Уоррен Хардинг (1921-1923) умерли, занимая пост главы государства.
Авраам Линкольн (президент 1861-1865), Джеймс Гарфилд (1881), Уильям Мак-Кинли (1897-1901), Джон Кеннеди (1961-1963) были убиты, занимая должность.
Дважды избранный президент Ричард Никсон (был главой государства с 1969 года) подал в отставку в 1974 году.
Если президент досрочно покидает должность, его полномочия переходят вице-президенту (данное лицо может быть избрано президентом только один раз). Лица, ставшие президентами, пришедшими с поста вице-президента: Джон Тайлер (президент 1841-1845), Миллард Филмор (1850-1853), Эндрю Джонсон (1865-1869), Честер Артур (1881-1885), Теодор Рузвельт (1901-1909), Кэлвин Кулидж (1923-1929), Гарри Трумэн (1945-1953), Линдон Джонсон (1963-1969), Джеральд Форд (1974-1977).
Джордж Вашингтон (1789-1797), Томас Джефферсон (1801-1809), Джеймс Мэдисон (1809-1817), Джеймс Монро (1817-1825), Эндрю Джексон (1829-1837), Улисс Грант (1869-1877), Вудро Вильсон (1913-1921), Дуайт Эйзенхауэр (1953-1961), Рональд Рейган (1981-1989), Билл Клинтон (1993-2001), Джордж Буш-младший (2001-2009), Барак Обама (2009-2017) занимали пост президента по два полных срока.
Джон Адамс (1797-1801), Джон Куинси Адамс (1825-1829), Мартин Ван Бюрен (1837-1841), Джеймс Нокс Полк (1845-1849), Франклин Пирс (1853-1857), Джеймс Бьюкенен (1857-1861), Резерфорд Хейс (1877-1881), Бенджамин Гаррисон (1889-1893), Уильям Тафт (1909-1913), Герберт Гувер (1929-1933), Джимми Картер (1977-1981), Джордж Буш-старший (1989-1993), Джозеф Байден (2021-2025) ограничивались одним сроком.
Всего в должности президента США побывало 45 человек.
Президент избирается Коллегией выборщиков, состоящей из специальных представителей, определяемых всеобщим голосованием. После всеобщего голосования Коллегия выборщиков выносит окончательное решение, которое утверждается совместным заседанием нижней и верхней палат Конгресса.