Ramiz Mehdiyevin dustaq edildiyi evə yalnız o, gedə bilir - Qənbər kimdir?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib. Məhkəmənin qərarı ilə ona 4 aylıq ev dustaqlığı cəzası verilib.
Maraqlıdır, ev dustaqlığında olan Ramiz Mehdiyevi kimlər ziyarət edir, ümumiyyətlə, qanun yaxınlarının onunla görüşməsini qadağan edirmi?
Mövcud qanunvericiliyə görə, ev dustaqları (elektron qolbaqla ev dustaqlığında olan şəxslər) müəyyən şərtlərlə yaxınları ilə görüşə bilərlər, lakin bu, məhkəmənin qərarından və nəzarəti həyata keçirən orqanın müəyyən etdiyi qaydalardan asılıdır.
Başqa sözlə, yaxın qohumların evə gəlməsi və görüşməsi adətən qadağan edilmir. Amma müəyyən hallarda bu qadağan edilə bilər. Belə ki, bu görüş istintaqın gedişinə təsir edə bilərsə, həmin təmaslara icazə verilmir.
Əgər şəxsə konkret qadağalar qoyulubsa (məsələn, evə gələnlərin siyahısı məhdudlaşdırılıbsa), bu zaman yalnız icazə verilən şəxslərlə görüşmək mümkündür.
Ramiz Mehdiyevin ağır dövləti cinayətlərdə ittiham olunduğunu nəzərə alsaq, onunla görüşə icazə verilən şəxslərin siyahısının məhdud olduğunu düşünmək olar.
Savashmedia.az -ın əldə etdiyi məlumata görə, Ramiz Mehdiyev ev dustaqlığını məşhur "Avropa" otelinin yanında, Tiflis prospektindəki villasında çəkir. Həyat yoldaşı Qalina Mehdiyevanın da onun yanında olduğu bildirilir.
Övladlarına gəlincə isə onların heç birinə Ramiz Mehdiyevlə görüş icazəsi verilməyib.
Sabiq PA rəhbərinin qaldığı evə giriş izni olan yeganə şəxs isə Ramiz Mehdiyevin Qənbər adlı mühafizəçisidir. Bütün alış-veriş və bazarlıq işlərini də onun həyata keçirdiyi bildirilir.
Xatırladaq ki, bir müddət öncə mediaya açıqlama verən mühafizəçi bunu təsdiqləmiş və evin bazarlıq işləri ilə məşğul olduğunu demişdi.

Бывший руководитель Администрации Президента Рамиз Мехдиев привлечён к уголовной ответственности. По решению суда ему назначено наказание в виде 4 месяцев домашнего ареста.
Интересно, кто навещает находящегося под домашним арестом Рамиза Мехдиева и вообще, запрещает ли закон его близким встречаться с ним?
Согласно действующему законодательству, лица, находящиеся под домашним арестом (в том числе с электронным браслетом), при определённых условиях могут встречаться с родственниками, однако это зависит от решения суда и правил, установленных контролирующим органом.
Иными словами, близкие родственники обычно не запрещены приходить домой и встречаться. Но в некоторых случаях это может быть запрещено. Например, если эти встречи могут повлиять на ход следствия, такие контакты не разрешаются.
Если конкретные запреты наложены на лицо (например, ограничен список лиц, которые могут приходить), в таком случае разрешено встречаться только с утверждёнными лицами.
Учитывая, что Рамиз Мехдиев обвиняется в тяжких государственных преступлениях, можно предположить, что список лиц, которым разрешено встречаться с ним, ограничен.
По информации, полученной Savashmedia.az, Рамиз Мехдиев отбывает домашний арест в своей вилле на проспекте Тбилиси, рядом с известным отелем "Европа". Сообщается, что с ним находится его супруга Галина Мехдиева.
Что касается детей, им ни одному не разрешено встречаться с Рамизом Мехдиевым.
Единственным лицом, имеющим разрешение на вход в дом бывшего руководителя Администрации Президента, является охранник Рамиза по имени Гянбар. Сообщается также, что все закупки и покупки осуществляет он.
Напомним, что некоторое время назад охранник дал интервью СМИ, подтвердив это и рассказал, что занимается закупками для дома.