Sürücülər "nişan tələsi"ndən şikayətləndilər: "3-5 dəqiqə maşın saxlayan kimi kamera çəkir"
Paytaxtın Zivər bəy Əhmədbəyov və Salatın Əsgərova küçələrinin kəsişməsində minib-düşürmə yerinin olmasına baxmayaraq, sürücülər cərimələnirlər.
Bildiriş lövhəsi avtobus zolağında yerləşdirildiyi üçün yaxınlıqda qısamüddətli parklanma imkanı və ya vətəndaşların rahat minib-düşməsi üçün şərait yoxdur. Sürücülər isə məcburən dayanmalı olurlar və bu səbəbdən də onlara cərimə yazılır.
Yaxınlıqda yerləşən obyekt sahibləri deyirlər ki, həm öz avtomobillərini saxlaya bilmir, həm də gələn müştərilər dayanacaq tapmaqda çətinlik çəkirlər.
"Heç yerdə maşın saxlaya bilmirik. Burada avtobus zolağı var. 3-5 dəqiqə maşın saxlayan kimi kamera çəkir, cərimə yazılır", - sakinlərdən biri söyləyib.
Nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, minib-düşürmə ilə bağlı bildiriş lövhəsinin istənilən yerdə yerləşdirilməsindən asılı olmayaraq, orada fərdi nəqliyyat vasitələrinin dayanıb sərnişini düşürmək və digərini mindirmək hüququ var: "Lakin avtomobilin orada "minib-düşürmək" adı ilə 3-5 dəqiqə saxlanılması qadağandır və bu, sui-istifadə halı hesab olunur. Bakıda tikilən bütün yaşayış və qeyri-yaşayış obyektlərinin parklama yerləri təşkil olunmalıdır. Təəssüf ki, bu məsələyə nəzarət edən yoxdur".

Despite the existence of a pick-up and drop-off point at the intersection of Zivar bey Ahmadbayov and Salatin Asgerova streets in the capital, drivers are being fined.
Since the notification sign is placed in the bus lane, there is no possibility of short-term parking nearby or conditions for citizens to conveniently get on and off. Drivers are forced to stop and, as a result, receive fines.
Owners of nearby establishments say that neither can they park their own cars, nor can incoming customers find parking easily.
"We cannot park anywhere. There is a bus lane here. The camera records if you stop the car for 3-5 minutes, and a fine is issued," said one of the residents.
According to transport expert Eldaniz Jafarov, regardless of where the pick-up and drop-off notification sign is placed, private vehicles have the right to stop there to drop off or pick up passengers: "However, stopping the car there for 3-5 minutes under the name of 'pick-up and drop-off' is prohibited and is considered misuse. Parking spaces must be organized for all residential and non-residential buildings constructed in Baku. Unfortunately, no one supervises this issue."