Ramiz Mehdiyevin dustaq edildiyi evə yalnız o, gedə bilir - Qənbər kimdir?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib. Məhkəmənin qərarı ilə ona 4 aylıq ev dustaqlığı cəzası verilib.
Maraqlıdır, ev dustaqlığında olan Ramiz Mehdiyevi kimlər ziyarət edir, ümumiyyətlə, qanun yaxınlarının onunla görüşməsini qadağan edirmi?
Mövcud qanunvericiliyə görə, ev dustaqları (elektron qolbaqla ev dustaqlığında olan şəxslər) müəyyən şərtlərlə yaxınları ilə görüşə bilərlər, lakin bu, məhkəmənin qərarından və nəzarəti həyata keçirən orqanın müəyyən etdiyi qaydalardan asılıdır.
Başqa sözlə, yaxın qohumların evə gəlməsi və görüşməsi adətən qadağan edilmir. Amma müəyyən hallarda bu qadağan edilə bilər. Belə ki, bu görüş istintaqın gedişinə təsir edə bilərsə, həmin təmaslara icazə verilmir.
Əgər şəxsə konkret qadağalar qoyulubsa (məsələn, evə gələnlərin siyahısı məhdudlaşdırılıbsa), bu zaman yalnız icazə verilən şəxslərlə görüşmək mümkündür.
Ramiz Mehdiyevin ağır dövləti cinayətlərdə ittiham olunduğunu nəzərə alsaq, onunla görüşə icazə verilən şəxslərin siyahısının məhdud olduğunu düşünmək olar.
Savashmedia.az -ın əldə etdiyi məlumata görə, Ramiz Mehdiyev ev dustaqlığını məşhur "Avropa" otelinin yanında, Tiflis prospektindəki villasında çəkir. Həyat yoldaşı Qalina Mehdiyevanın da onun yanında olduğu bildirilir.
Övladlarına gəlincə isə onların heç birinə Ramiz Mehdiyevlə görüş icazəsi verilməyib.
Sabiq PA rəhbərinin qaldığı evə giriş izni olan yeganə şəxs isə Ramiz Mehdiyevin Qənbər adlı mühafizəçisidir. Bütün alış-veriş və bazarlıq işlərini də onun həyata keçirdiyi bildirilir.
Xatırladaq ki, bir müddət öncə mediaya açıqlama verən mühafizəçi bunu təsdiqləmiş və evin bazarlıq işləri ilə məşğul olduğunu demişdi.

Only he can go to the house where Ramiz Mehdiyev is detained - Who is Qənber?
Former head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev has been held criminally responsible. By court decision, he has been sentenced to 4 months of house arrest.
It is interesting to know who visits Ramiz Mehdiyev during his house arrest, and generally, does the law prohibit his relatives from meeting with him?
According to existing legislation, house arrestees (persons under house arrest with an electronic bracelet) can meet with their relatives under certain conditions, but this depends on the court's decision and the rules set by the supervising authority.
In other words, close relatives coming to the house and meeting is usually not prohibited. However, in certain cases, this can be forbidden. For example, if such a meeting could influence the course of the investigation, these contacts are not allowed.
If specific prohibitions have been imposed on the person (for instance, if the list of visitors to the house is restricted), then meetings are only possible with the authorized individuals.
Considering that Ramiz Mehdiyev is accused of serious state crimes, it can be assumed that the list of people allowed to meet with him is limited.
According to information obtained by Savashmedia.az, Ramiz Mehdiyev is serving his house arrest in a villa located near the famous "Avropa" hotel on Tiflis Avenue. It is reported that his wife, Galina Mehdiyeva, is also with him.
As for his children, none of them have been granted permission to meet with Ramiz Mehdiyev.
The only person authorized to enter the house where the former head of the Presidential Administration is staying is Ramiz Mehdiyev’s bodyguard named Gamber. It is also reported that all shopping and grocery errands are carried out by him.
Recall that some time ago, the bodyguard confirmed this in an interview with the media, stating that he is responsible for the house's grocery shopping.