Putin 8 gün niyə yoxa çıxıb -
Rusiya prezidenti Vladimir Putin  Donald Trampın xüsusi nümayəndəsi ilə Sankt-Peterburqda görüşdən əvvəl  8 gün ictimai tədbirlərdə görünməyib.
Medianews.az musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə komp1 saytı yazıb.  “Kremlin saytında dərc olunan xəbərlərin  təhlilinə əsasən, 2025-ci ilin əvvəlindən bəri prezident ikinci dəfədir ki, uzun müddətli  ictimaiyyətin gözündən itib. Əvvəlki üç ildə Putinin iş qrafikində ilk üç ayda belə tez-tez və uzun fasilələr olmayıb. Putin sonuncu dəfə Çinin xarici işlər naziri Vanq Yi və Serb Respublikasının prezidenti Milorad Dodiklə görüşüb” deyə, ən müxtəlif mənbələr bildirib.
Xəbərə görə, aprelin 1-dən sonra Kreml yalnız əvvəlcədən lentə alınmış kimi görünən görüşlər haqda süjetlər yayıb.  Belə ki, aprelin 1-dən 9-dək Putinin Buryatiyanın rəhbəri Aleksey Tsydenov, Rusiya İxrac Mərkəzinin baş direktoru Veronika Nikişina, mədəniyyət naziri Olqa Lyubimova, “Aeroflot” şirkətinin rəhbəri Sergey Aleksandrovski, Moskva vilayətinin qubernatoru Andrey Vorobyovla görüşləri haqda Kremlin rəsmi saytda dərc edilib. Bu görüşlərin isə əvvəldən lentə alındığı söylənilir.
Qeyd olunur ki, sonuncu dəfə prezident belə uzun müddətli Yeni il bayramları zamanı ( dekabrın 29-dan yanvarın 8-i daxil olmaqla) görünməyib. Ümumilikdə, ilin əvvəlindən prezident kütləvi tədbirlərdə iştiraka 42 gün həsr edib.
2024-cü ildə Putin ilin əvvəlində ardıcıl beş gündən çox, 2023-cü ilin əvvəlində kütləvi tədbirlər olmadan ən uzun müddət martın 23-dən 29-a qədər olub, 2022-ci ildə isə Putin yalnız Yeni il tətillərində uzun müddətli ictimaiyyətə görünməyib.
“INSIDER-T” Telegram kanalı  isə iddia edirlər ki,  Putin  görünmədiyi günlərdə Soçidə olub, beynəlxalq təmaslara hazırlaşıb.  Digər mənbələr isə iddia edib ki, Putin ABŞ prezidenti Donald Trampın ticarətlə bağlı qərarını şərh etməkdən yayınmaq üçün gizlinə çəkilib. “Putinin dünya bazarlarında qeyri-sabitliyə mənfi münasibəti var, lakin o, hələlik  bilərəkdən qərara sərt münasibət  bildirməkdən  çəkinib", - mənbələrdən biri  qeyd edib.
Yada salaq ki, aprelin 11-də  Putin və  Trampın Yaxın xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoffla  4 saatdan çox davam edən qapalı formatda görüş keçirib. Tərəflər Ukraynadakı münaqişənin həlli, Rusiya və ABŞ liderləri arasında mümkün görüşləri müzakirə ediblər.

Президент России Владимир Путин не появлялся на общедоступных мероприятиях в течение 8 дней до встречи с специальным представителем Дональда Трампа в Санкт-Петербурге.
Medianews.az со ссылкой на musavat.com сообщает, что об этом написал сайт komp1. «Согласно анализу новостей, опубликованных на сайте Кремля, с начала 2025 года президент во второй раз надолго исчезает из поля зрения общественности. За предыдущие три года в графике Путина не было таких частых и продолжительных перерывов в первые три месяца. Путин последний раз встречался с министром иностранных дел Китая Ваном И и президентом Республики Сербской Милорадом Додиком», — сообщили различные источники.
По сообщению, после 1 апреля Кремль публиковал сюжеты только о встречах, которые выглядели как заранее записанные. Так, с 1 по 9 апреля на официальном сайте Кремля были опубликованы материалы о встречах Путина с главой Бурятии Алексеем Цыденовым, генеральным директором Российского экспортного центра Вероникой Никишиной, министром культуры Ольгой Любимовой, руководителем компании «Аэрофлот» Сергеем Александровским и губернатором Московской области Андреем Воробьёвым. Говорится, что эти встречи были записаны заранее.
Отмечается, что в последний раз президент не появлялся на публике так долго во время новогодних праздников (с 29 декабря по 8 января включительно). В целом, с начала года президент посвятил 42 дня участию в массовых событиях.
В 2024 году Путин в начале года подряд более пяти дней отсутствовал на массовых мероприятиях, в начале 2023 года самый длинный перерыв без массовых событий длился с 23 по 29 марта, а в 2022 году Путин отсутствовал на публике длительное время только во время новогодних праздников.
Telegram-канал «INSIDER-T» утверждает, что в дни отсутствия на публике Путин находился в Сочи и готовился к международным контактам. Другие источники заявляли, что Путин ушёл в тень, чтобы избежать комментариев по поводу торгового решения президента США Дональда Трампа. «У Путина негативное отношение к нестабильности на мировых рынках, но пока он сознательно избегает резко выражать позицию по этому вопросу», — отметил один из источников.
Напомним, что 11 апреля Путин провёл закрытую встречу продолжительностью более 4 часов с ближайшим специальным представителем Трампа Стивом Уиткоффом. Стороны обсуждали урегулирование конфликта на Украине и возможные встречи между лидерами России и США.