ABŞ mediasının məlumatına görə, Tramp nümayişçilərin öldürülməsi ilə əlaqədar İrana hərbi zərbə endirməyə meyllənir.
Dövlət Departamenti İranda olan vətəndaşlarını dərhal Türkiyə və ya Ermənistan vasitəsilə bu ölkəni tərk etməyə çağırıb.
Trampın yeni qərarına əsasən, İranla ticarət aparan bütün ölkələr bundan sonra ABŞ-la ticarətində 25% gömrük rüsumu ödəyəcəklər.
Bu qərar icra olunarsa, ən çox zərər çəkən ölkələrdən biri Türkiyə ola bilər. Çünki həm İranla, həm də ABŞ-la böyük həcmdə ticarəti var.
Hazırda ABŞ-ın Türkiyədən idxal olunan mallara tətbiq etdiyi rüsum 15%-dir. ABŞ Türkiyənin 2-ci ən böyük ixracat bazarıdır. Belə ki, 2024-cü ildə ABŞ-a ixracat 16,4 milyard dollar təşkil edib. (2025-ci ilin rəqəmləri hələ açıqlanmayıb).
Türkiyə İrandan neft, neft-kimya məhsulları və təbii qaz kimi vacib əmtəələr alır. 2024-cü ildə Türkiyə-İran ticarət həcmi 5,68 milyard dollar olub.
Azərbaycana gəldikdə, 2024-cü ildə İranla ticarət əməliyyatlarının həcmi 647 milyon dollar təşkil edib. ABŞ-la ticarət dövriyyəsi isə 2025-ci ilin ilk 8 ayında 800 milyon dollar təşkil etsə də, bunun cəmi 45 milyonu ixracat olduğu üçün 25%-lik rüsum vəziyyətə ciddi təsir göstərməyəcək.

The effects of Trump's new decision on Azerbaijan and Turkey
According to US media, Trump is inclined to launch a military strike on Iran due to the killing of protesters.
The State Department has called on its citizens in Iran to immediately leave the country via Turkey or Armenia.
According to Trump's new decision, all countries trading with Iran will from now on pay a 25% customs duty on trade with the US.
If this decision is implemented, one of the countries that could suffer the most is Turkey because it has large-scale trade with both Iran and the US.
Currently, the tariff imposed by the US on goods imported from Turkey is 15%. The US is Turkey's second-largest export market. In 2024, exports to the US amounted to 16.4 billion dollars. (Figures for 2025 have not yet been announced).
Turkey imports important commodities such as oil, petrochemical products, and natural gas from Iran. In 2024, the trade volume between Turkey and Iran was 5.68 billion dollars.
As for Azerbaijan, in 2024 the volume of trade operations with Iran amounted to 647 million dollars. Although trade turnover with the US was 800 million dollars in the first 8 months of 2025, only 45 million of this was exports, so a 25% tariff will not seriously affect the situation.