ABŞ mediasının məlumatına görə, Tramp nümayişçilərin öldürülməsi ilə əlaqədar İrana hərbi zərbə endirməyə meyllənir.
Dövlət Departamenti İranda olan vətəndaşlarını dərhal Türkiyə və ya Ermənistan vasitəsilə bu ölkəni tərk etməyə çağırıb.
Trampın yeni qərarına əsasən, İranla ticarət aparan bütün ölkələr bundan sonra ABŞ-la ticarətində 25% gömrük rüsumu ödəyəcəklər.
Bu qərar icra olunarsa, ən çox zərər çəkən ölkələrdən biri Türkiyə ola bilər. Çünki həm İranla, həm də ABŞ-la böyük həcmdə ticarəti var.
Hazırda ABŞ-ın Türkiyədən idxal olunan mallara tətbiq etdiyi rüsum 15%-dir. ABŞ Türkiyənin 2-ci ən böyük ixracat bazarıdır. Belə ki, 2024-cü ildə ABŞ-a ixracat 16,4 milyard dollar təşkil edib. (2025-ci ilin rəqəmləri hələ açıqlanmayıb).
Türkiyə İrandan neft, neft-kimya məhsulları və təbii qaz kimi vacib əmtəələr alır. 2024-cü ildə Türkiyə-İran ticarət həcmi 5,68 milyard dollar olub.
Azərbaycana gəldikdə, 2024-cü ildə İranla ticarət əməliyyatlarının həcmi 647 milyon dollar təşkil edib. ABŞ-la ticarət dövriyyəsi isə 2025-ci ilin ilk 8 ayında 800 milyon dollar təşkil etsə də, bunun cəmi 45 milyonu ixracat olduğu üçün 25%-lik rüsum vəziyyətə ciddi təsir göstərməyəcək.

По данным американских СМИ, Трамп склоняется к нанесению военного удара по Ирану в связи с убийством демонстрантов.
Государственный департамент призвал своих граждан, находящихся в Иране, немедленно покинуть страну через Турцию или Армению.
Согласно новому решению Трампа, все страны, торгующие с Ираном, впредь будут платить 25% таможенную пошлину при торговле с США.
Если это решение будет реализовано, одной из стран, которая больше всего пострадает, может стать Турция, поскольку у неё крупные объёмы торговли как с Ираном, так и с США.
В настоящее время пошлина США на импортируемые из Турции товары составляет 15%. США — второй по величине экспортный рынок для Турции. Так, в 2024 году экспорт в США составил 16,4 миллиарда долларов. (Данные за 2025 год пока не опубликованы).
Турция закупает у Ирана важные товары, такие как нефть, нефтехимическая продукция и природный газ. В 2024 году объём торговли между Турцией и Ираном составил 5,68 миллиарда долларов.
Что касается Азербайджана, в 2024 году объём торговых операций с Ираном составил 647 миллионов долларов. Объём торговли с США за первые 8 месяцев 2025 года составил 800 миллионов долларов, однако всего 45 миллионов из них — экспорт, поэтому пошлина в 25% не окажет серьёзного влияния на ситуацию.