Misir Mərdanov fəaliyyətini baş redaktor kimi davam etdirəcək
Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilmiş İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ləğv edilərək, onların bazasında vahid Riyaziyyat İnstitutu yaradılıb. Yeni yaradılmış instituta direktor əvəzi vəzifəsinə texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev təyin edilib. Bununla da, ləğv olunan Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, sabiq təhsil naziri Misir Mərdanov vəzifəsini itirmiş olub.
Sabiq təhsil naziri Misir Mərdanov bundan sonra hansı fəaliyyətlə məşğul olacağı barədə Modern.az saytına açıqlama verib.
Eks-nazir bildirib ki, görüləsi işlər çoxdur:
"Mən Bakı Dövlət Universitetində Ali riyaziyyat kafedrasının müdiriyəm, planlarım çox genişdir, elmi tədqiqatlarımı və riyaziyyatın tədrisi metodikası istiqamətində işlərimi davam etdirəcəyəm. Eləcə də ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə yüksək nüfuzu olan, baş redaktoru olduğum AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun "Elmi əsərlər" jurnalının işlərinə rəhbərliyimi davam etdirəcəyəm. Nə isə görüləsi işlər çoxdur, təki Allah can sağlığı versin!"

На основании решения, подписанного премьер-министром Али Асадовым, Институт систем управления и Институт математики и механики, подведомственные Министерству науки и образования, были ликвидированы, а на их базе создан единый Институт математики. На должность и.о. директора нового института назначен доктор технических наук Элхан Сабзиев. Таким образом, директор ликвидированного Института математики и механики, бывший министр образования Мисир Мерданов потерял свою должность.
Бывший министр образования Мисир Мерданов дал интервью сайту Modern.az о том, чем будет заниматься дальше.
Экс-министр заявил, что работы предстоит много:
"Я являюсь заведующим кафедрой высшей математики Бакинского государственного университета, мои планы очень обширны, я продолжу свои научные исследования и работы в направлении методики преподавания математики. Также буду продолжать руководить работой журнала «Научные труды» Института математики и механики АНАз, главным редактором которого я являюсь, и который пользуется высоким авторитетом в нашей стране и на международной арене. Работы предстоит много, лишь бы Бог подарил здоровье!"