Misir Mərdanov fəaliyyətini baş redaktor kimi davam etdirəcək
Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilmiş İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ləğv edilərək, onların bazasında vahid Riyaziyyat İnstitutu yaradılıb. Yeni yaradılmış instituta direktor əvəzi vəzifəsinə texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev təyin edilib. Bununla da, ləğv olunan Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, sabiq təhsil naziri Misir Mərdanov vəzifəsini itirmiş olub.
Sabiq təhsil naziri Misir Mərdanov bundan sonra hansı fəaliyyətlə məşğul olacağı barədə Modern.az saytına açıqlama verib.
Eks-nazir bildirib ki, görüləsi işlər çoxdur:
"Mən Bakı Dövlət Universitetində Ali riyaziyyat kafedrasının müdiriyəm, planlarım çox genişdir, elmi tədqiqatlarımı və riyaziyyatın tədrisi metodikası istiqamətində işlərimi davam etdirəcəyəm. Eləcə də ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə yüksək nüfuzu olan, baş redaktoru olduğum AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun "Elmi əsərlər" jurnalının işlərinə rəhbərliyimi davam etdirəcəyəm. Nə isə görüləsi işlər çoxdur, təki Allah can sağlığı versin!"

Misir Mərdanov will continue his activities as the editor-in-chief.
According to the decision signed by Prime Minister Ali Asadov, the Institute of Control Systems and the Institute of Mathematics and Mechanics, subordinated to the Ministry of Science and Education, have been abolished, and a unified Institute of Mathematics has been established on their basis. Elxan Sabziyev, Doctor of Technical Sciences, has been appointed acting director of the newly established institute. Thus, the director of the abolished Institute of Mathematics and Mechanics, former Minister of Education Misir Mardanov, has lost his position.
Former Minister of Education Misir Mardanov gave an explanation to the Modern.az website about what activities he will be engaged in from now on.
The ex-minister stated that there is a lot of work to be done:
"I am the head of the Higher Mathematics Department at Baku State University, my plans are very extensive, I will continue my scientific research and work in the direction of teaching methodologies of mathematics. As well, I will continue my leadership of the works of the journal "Scientific Works" of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, where I am the chief editor and which has a high reputation both in our country and internationally. There is indeed a lot of work to be done, provided God grants health!"