Maştağada obyektdə yanğın olub -
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “112” qaynar telefon xəttinə Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Maştağa qəsəbəsində obyektdə yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
FHN-dən Medianews.az-a verilən xəbərə görə, dərhal əraziyə FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin qüvvələri cəlb olunub.
Yanğınsöndürənlərin çevik müdaxiləsi sayəsində obyektdə baş vermiş yanğın genişlənməsinə imkan verilmədən söndürülüb.
Yanğın nəticəsində ümumi sahəsi 942 kv.m. olan tütün məmulatlarının və qarışıq malların satışı üçün nəzərdə tutulmuş obyektin yanar konstruksiyaları 400 kv.m. sahədə yanıb.

There was a fire at the site in Maştağa -
The Ministry of Emergency Situations' "112" hotline received information about a fire at a facility in the Mashtagha settlement of Sabunchu district, Baku city.
According to the news provided to Medianews.az by the Ministry of Emergency Situations, forces from the State Fire Protection Service of the Ministry were immediately deployed to the area.
Thanks to the prompt intervention of the firefighters, the fire at the facility was extinguished without allowing it to spread further.
As a result of the fire, combustible structures of the facility intended for the sale of tobacco products and mixed goods, totaling 942 sq.m., burned over an area of 400 sq.m.