Kredit götürmək istəyənlərin NƏZƏRİNƏ:
Gündəlik kifayət qədər insan kredit götürmək üçün banklara müraciət edir. Onların arasında təqaüdçülər və həssas qrupdan olan insanlar da var. Dünyanin bir çox ölkələrində həssas qrupdan olan insanlar üçün güzəştli kreditlər mümkündür.
Bəs bu mexanizmlərin ölkəmizdə tətbiqi mümkündür?
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, ölkədə kommersiya bankları tərəfindən vətəndaşlara verilən kreditlərdə hər hansı güzəşt nəzərdə tutulmayıb:
"Bu baxımdan müqavilə şərtlərinin hər hansı formada dəyişdirilməsi, güzəştlərin verilməsi və ya ödəniş qaydalarının yenidən formalaşdırılması bankın qərarı ilə mövcud ola bilər".
Ekspert qeyd edib ki, güzəştin tətbiq edilib-edilməməsi bankın daxili qaydalarından asılıdır. Bununla bağlı bankı məcbur eləmək qanunvericilikdə yoxdur.
Deputat Vüqar Bayramovun sözlərinə görə, kreditlər üzrə güzəştlərin tətbiq edilməməsi və ödəmə qabiliyyətinin düzgün qiymətləndirilməməsi bəzi hallarda problemli kreditlərin artmasına səbəb olur.

ATTENTION to those who want to take a loan:
Every day, enough people apply to banks to take out loans. Among them are retirees and people from vulnerable groups. In many countries around the world, concessional loans are possible for people from vulnerable groups.
So, is it possible to implement these mechanisms in our country?
According to Milli.Az, economist Khalid Kerimli stated that there is no concession envisaged in the loans given to citizens by commercial banks in the country:
"In this regard, any change in the terms of the contract, granting concessions, or restructuring the payment terms may exist at the bank's discretion."
The expert noted that the application of concessions depends on the bank's internal regulations. There is no legislation to force the bank in this regard.
According to MP Vugar Bayramov, the absence of concessions on loans and improper assessment of repayment capability occasionally leads to an increase in problematic loans.