Kredit götürmək istəyənlərin NƏZƏRİNƏ:
Gündəlik kifayət qədər insan kredit götürmək üçün banklara müraciət edir. Onların arasında təqaüdçülər və həssas qrupdan olan insanlar da var. Dünyanin bir çox ölkələrində həssas qrupdan olan insanlar üçün güzəştli kreditlər mümkündür.
Bəs bu mexanizmlərin ölkəmizdə tətbiqi mümkündür?
Milli.Az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, ölkədə kommersiya bankları tərəfindən vətəndaşlara verilən kreditlərdə hər hansı güzəşt nəzərdə tutulmayıb:
"Bu baxımdan müqavilə şərtlərinin hər hansı formada dəyişdirilməsi, güzəştlərin verilməsi və ya ödəniş qaydalarının yenidən formalaşdırılması bankın qərarı ilə mövcud ola bilər".
Ekspert qeyd edib ki, güzəştin tətbiq edilib-edilməməsi bankın daxili qaydalarından asılıdır. Bununla bağlı bankı məcbur eləmək qanunvericilikdə yoxdur.
Deputat Vüqar Bayramovun sözlərinə görə, kreditlər üzrə güzəştlərin tətbiq edilməməsi və ödəmə qabiliyyətinin düzgün qiymətləndirilməməsi bəzi hallarda problemli kreditlərin artmasına səbəb olur.

Ежедневно достаточно много людей обращаются в банки за кредитами. Среди них есть пенсионеры и люди из уязвимых групп. Во многих странах мира для людей из уязвимых групп возможно предоставление льготных кредитов.
А возможна ли реализация таких механизмов в нашей стране?
По информации Milli.Az, экономист Халид Керимли заявил, что в стране при выдаче кредитов гражданам коммерческими банками не предусмотрены никакие льготы:
"С этой точки зрения изменение условий договора в любой форме, предоставление льгот или пересмотр порядка оплаты может быть осуществлено по решению банка".
Эксперт отметил, что применение льгот зависит от внутренних правил банка. Законодательства, обязывающего банк в этом отношении, нет.
По словам депутата Вугара Байрамова, отсутствие применения льгот по кредитам и неправильная оценка платежеспособности в некоторых случаях приводят к увеличению проблемных кредитов.