Kimyəvi zəhər yükü ən yüksək olan meyvə və tərəvəzlər açıqlandı
Bir qrup mütəxəssisin daxil olduğu Pesticide Action Network UK (Böyük Britaniya Pestisitlərə Qarşı Fəaliyyət Şəbəkəsi) ölkənin hökumət nəzarətində olan kənd təsərrüfatı məhsullarındakı kimyəvi qalıqlara dair məlumatları təhlil edib.
Milli.Az xəbər verir ki, aparılan analiz nəticəsində 12 növ meyvə və tərəvəzdə yüksək miqdarda pestisit və kimyəvi maddə aşkar edilib.
Hesabata əsasən tərəvəzlərin dörddə biri, meyvələrin isə dörddə üçü birdən çox pestisit qalığı ehtiva edir.
Bu il aparılan geniş araşdırmada 17 fərqli meyvə və tərəvəzdə ümumilikdə 123 müxtəlif kimyəvi maddə müəyyən edilib. Onların 42-si xərçənglə əlaqəli pestisitlər, 21-i isə hormon sisteminə zərər verən maddələr kimi qiymətləndirilib. Alimlərin sözlərinə görə, bu maddələr doğuş qüsurları, yuxu pozuntuları və reproduktiv problemlərə yol aça bilər.
Ən çox kimyəvi qalıq olan məhsullar
• Siyahının ilk pilləsində qreyfrut yer alır.
• Üzüm
• Laym (yaşıl limon)
• Banan
• Dolmalıq bibər və acı bibər
• Qarpız
• Təzə lobya
Digər yüksək riskli qidalar
• Kartof
• Kök tərəvəzlər
• Zəncəfil
• Sarımsaq
Ən az kimyəvi qalıq olan məhsul
Araşdırmaya görə, siyahıda ən təmiz məhsul olaraq çuğundur (şəkər və ya qırmızı çuğundur) göstərilib.

Группа специалистов из Pesticide Action Network UK (Сети по борьбе с пестицидами Великобритании) проанализировала данные о химических остатках в сельскохозяйственной продукции, находящейся под наблюдением правительства страны.
Как сообщает Milli.Az, в результате проведённого анализа в 12 видах фруктов и овощей обнаружено высокое содержание пестицидов и химических веществ.
Согласно отчёту, четверть овощей и более трети фруктов содержат несколько остатков пестицидов.
В масштабном исследовании этого года в 17 различных фруктах и овощах было выявлено в общей сложности 123 различных химических вещества. Из них 42 отнесены к пестицидам, связанным с раком, а 21 — к веществам, которые вредят гормональной системе. По словам учёных, эти вещества могут вызывать врождённые дефекты, нарушения сна и репродуктивные проблемы.
Продукты с наибольшим содержанием химических остатков
• На первом месте в списке находится грейпфрут.
• Виноград
• Лайм (зелёный лимон)
• Банан
• Перец сладкий и острый
• Арбуз
• Свежая фасоль
Другие продукты с высоким риском
• Картофель
• Корнеплоды
• Имбирь
• Чеснок
Продукт с наименьшим содержанием химических остатков
По результатам исследования, самым чистым продуктом в списке оказался свёкла (сахарная или красная свёкла).