İnfarktın ciddi siqnalıdır - Görməzdən gəlmək olmaz
Milli.Az xəbər verir ki, bunu rusiyalı kardioloq Nataliya Zolotaryova deyib. Onun sözlərinə görə nəfəs darlığı ciddi sağlamlıq problemlərinin, xüsusilə ürək-damar xəstəliklərinin əlaməti ola bilər.
"Ürəyin qan dövranını və toxumaları oksigenlə təmin etməsində pozuntu yarandıqda orqanizm oksigen çatışmazlığı yaşayır və bu, nəfəs darlığı ilə özünü göstərir. Bu hal ürək çatışmazlığı, ritm pozuntuları və işemik ürək xəstəliyinə işarə edə və müalicə olunmadıqda infarkt və insult riskini artıra bilər".
Kardioloq qeyd edib ki, nəfəs darlığı ağciyər xəstəlikləri, o cümlədən astma, xroniki obstruktiv ağciyər xəstəliyi və pnevmoniya zamanı da yaranır. Bundan əlavə, anemiya zamanı toxumaların oksigenlə təmin olunmaması halsızlıq və hava çatışmazlığı hissinə səbəb olur.
Zolotaryova vurğulayıb ki, bəzi hallarda nəfəs darlığı stress, narahatlıq və panik ataklarla əlaqəli ola bilər. O, bu simptomun ciddi siqnal olduğunu qeyd edərək, vaxtında həkimə müraciət etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Игнорирование одышки создает риск инфаркта и инсульта.
По сообщению Milli.Az, об этом заявила российский кардиолог Наталья Золотарева. По ее словам, одышка может быть признаком серьезных проблем со здоровьем, особенно сердечно-сосудистых заболеваний.
"Когда нарушается кровообращение в сердце и доставка кислорода к тканям, организм испытывает недостаток кислорода, что проявляется одышкой. Это состояние может указывать на сердечную недостаточность, нарушения ритма и ишемическую болезнь сердца и при отсутствии лечения увеличить риск инфаркта и инсульта".
Кардиолог отметила, что одышка также возникает при заболеваниях легких, включая астму, хроническую обструктивную болезнь легких и пневмонию. Кроме того, при анемии недостаток кислорода в тканях вызывает слабость и ощущение нехватки воздуха.
Золотарева подчеркнула, что в некоторых случаях одышка может быть связана со стрессом, тревогой и паническими атаками. Она отметила, что этот симптом является серьезным сигналом и обратила внимание на важность своевременного обращения к врачу.