İnfarktın ciddi siqnalıdır - Görməzdən gəlmək olmaz
Milli.Az xəbər verir ki, bunu rusiyalı kardioloq Nataliya Zolotaryova deyib. Onun sözlərinə görə nəfəs darlığı ciddi sağlamlıq problemlərinin, xüsusilə ürək-damar xəstəliklərinin əlaməti ola bilər.
"Ürəyin qan dövranını və toxumaları oksigenlə təmin etməsində pozuntu yarandıqda orqanizm oksigen çatışmazlığı yaşayır və bu, nəfəs darlığı ilə özünü göstərir. Bu hal ürək çatışmazlığı, ritm pozuntuları və işemik ürək xəstəliyinə işarə edə və müalicə olunmadıqda infarkt və insult riskini artıra bilər".
Kardioloq qeyd edib ki, nəfəs darlığı ağciyər xəstəlikləri, o cümlədən astma, xroniki obstruktiv ağciyər xəstəliyi və pnevmoniya zamanı da yaranır. Bundan əlavə, anemiya zamanı toxumaların oksigenlə təmin olunmaması halsızlıq və hava çatışmazlığı hissinə səbəb olur.
Zolotaryova vurğulayıb ki, bəzi hallarda nəfəs darlığı stress, narahatlıq və panik ataklarla əlaqəli ola bilər. O, bu simptomun ciddi siqnal olduğunu qeyd edərək, vaxtında həkimə müraciət etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

It is a serious signal of a heart attack - It cannot be ignored
Milli.Az reports that this was stated by Russian cardiologist Natalia Zolotaryova. According to her, shortness of breath can be a symptom of serious health problems, especially cardiovascular diseases.
"When there is a disruption in the heart's blood circulation and oxygen supply to tissues, the body experiences oxygen deficiency, which manifests itself as shortness of breath. This condition can indicate heart failure, arrhythmias, and ischemic heart disease, and if left untreated, it can increase the risk of heart attack and stroke."
The cardiologist noted that shortness of breath also occurs in lung diseases, including asthma, chronic obstructive pulmonary disease, and pneumonia. In addition, during anemia, the lack of oxygen supply to tissues causes weakness and a feeling of breathlessness.
Zolotaryova emphasized that in some cases, shortness of breath may be related to stress, anxiety, and panic attacks. She pointed out that this symptom is a serious signal and highlighted the importance of timely consulting a doctor.